Zmienił pracę w Amazon na... pracę w Amazon! Poznaj historię zawodową Mateusza

Mateusz Hilgner jest przykładem tego, że Amazon to doskonały pracodawca w przypadku osób, które świeżo po studiach rozpoczynają swoją karierę zawodową. Właśnie mija szósty rok, odkąd rozpoczął swoją przygodę z firmą, konsekwentnie realizując wcześniej założony plan pracy w międzynarodowej firmie. Do zespołu w centrum dystrybucyjnym w Bielanach Wrocławskich dołączył jako młody manager, w ramach programu stażowego skierowanego do absolwentów uczelni wyższych. To tutaj stawiał pierwsze kroki w zarządzaniu. Zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie pomogło mu awansować na obecne stanowisko starszego kierownika operacyjnego w centrum Amazon w Sosnowcu. To w praktyce wiązało się również z udziałem w wewnętrznych rekrutacjach, a w tym również ze zmianą miejsca pracy i zamieszkania.

Mateusz Hilgner12.jpg

Amazon nie narzuca ścieżki kariery. Możesz sam wybierać. Mnogość stanowisk i możliwości w tak dużej firmie są nieograniczone!
podkreśla Mateusz Hilgner.

Zarządzanie zmianą w logistyce i w... życiu

Mateusz odpowiada za proces zmian, które wprowadzane są w przestrzeni magazynowej, czyli usprawnienia, optymalizację, a także logistykę wyjścia produktów z centrum dystrybucyjnego. Jego kariera wiązała się nie tylko z kolejnymi awansami, ale też z przeprowadzką. Pierwsze kroki w Amazon stawiał w Bielanach Wrocławskich, ponieważ w jego rodzinnej Rudzie Śląskiej nie było centrum dystrybucyjnego, a to w Sosnowcu jeszcze nie istniało. Jak sam mówi, był to strzał w dziesiątkę!

Podjęcie tej decyzji nie było dla mnie trudne, miałem już takie doświadczenie w czasach akademickich – między innymi wymiany studenckie i udział w programie Erasmus. Zanim trafiłem do Amazon, odbywałem staże w różnych firmach. Wiedziałem jednak, że chcę pracować w międzynarodowej organizacji i to był świetny wybór” – mówi Mateusz w rozmowie z Maciejem Dowborem, który wraz z żoną Joanną Koroniewską odwiedził nasze centrum dystrybucyjne.

Co najbardziej w pracy w Amazon ceni Mateusz?

Amazon ma kulturę „dnia pierwszego”, czyli podchodzimy do pracy tak, jakby każdy dzień był dniem pierwszym i faktycznie, patrząc na moje doświadczenie, nie miałem dwóch takich samych dni.  Może się wydawać, że na Dziale Operacji wszystko jest podobne, powtarzalne, ale tak naprawdę wyzwania, które się pojawiają, skłaniają nas do tego, żeby czegoś nowego się uczyć, wchodzić w nowe obowiązki, nowe role. Jeżeli przechodzi się na inne działy, na inne stanowiska, to jest to niekończąca się spirala, która nakręca te możliwości. To jest tak naprawdę taka zajawka, żeby pracować w Amazon

Na jednym z pierwszych stanowisk, jakie Mateusz objął po programie stażowym, odpowiadał za proces przyjęcia produktów do centrum dystrybucyjnego i wprowadzenie ich do dalszego procesu dystrybucji. Kolejnym etapem na jego zawodowej drodze było przeniesienie do działu zarządzania zmianą, który zajmuje się wprowadzaniem usprawnień procesów logistycznych, a tym samym wpływa na bezpieczne funkcjonowanie centrum operacyjnego. Po latach bardzo pozytywnie ocenia swoje zawodowe doświadczenia:

Moim zdaniem proces zmian zawodowych w Amazon przychodzi naturalnie. W momencie, w którym czujesz, że jesteś gotowy spróbować czegoś więcej, rozmawiasz ze swoim przełożonym, pokazujesz, że chcesz podjąć nowe wyzwania, nowe działania. Kiedy to przynosi faktyczne rezultaty, kiedy poprawiasz bezpieczeństwo, jakość, ergonomię pracy, podchodzisz do aplikacji na nowe stanowisko, a jeżeli zakończy się to powodzeniem, zaczynasz nową pracę.

„Czyli właściwie w dużej mierze to od pracownika zależy, jak wygląda jego dalszy rozwój w ramach struktury organizacyjnej?”upewniał się Maciej Dowbor.

Mateusz Hilgner i Maciej Dowbor34.jpg

– „Jeśli chcesz podjąć się nowych wyzwań, możesz – w ramach otwartych naborów – aplikować na inne stanowisko. To więcej niż awans, bo trzeba przejść na nowo standardową procedurę rozmów rekrutacyjnych. Amazon daje jednak pracownikowi wybór – możliwości w tak dużej firmie są praktycznie nieograniczone. Może on skorzystać z dostępnych ofert, samodzielnie kształtując swoją ścieżkę kariery” opisuje Mateusz i dodaje: „Kiedy tylko widzę potencjał w pracowniku, staram się go odpowiednio nakierować, nie zmuszając go jednocześnie do niczego”.

Pracownicy Amazon mają zatem otwartą możliwość awansów czy wewnętrznych transferów do innego centrum dystrybucyjnego lub biura stacjonarnego w innych miastach Polski. Amazończycy mogą liczyć na wsparcie w tym procesie. Zakres pakietu relokacyjnego, w zależności od okoliczności związanych z transferem czy zmianą roli, stanowiska, stażu pracy i doświadczenia, może być różny. Szczegóły udzielanej pomocy określane są w standardach korporacyjnych oraz ofercie rekrutacyjnej. O niezbędne informacje można zwrócić się także do działu HR.

Interesuje Cię praca w Amazon? Sprawdź oferty dostępne na www.pracujwamazon.pl.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda Amazon „od środka”? Zapraszamy na bezpłatną wirtualną wycieczkę! Odbywają się one dwa razy dziennie przez 4 dni w tygodniu. Wystarczy zarejestrować się na stronie https://amazontours.com/pl/virtual.