sPRAWA dla konsumenta

Czy każdy kupujący jest konsumentem? Czy wiesz, jakie masz prawa i obowiązki z chwilą, gdy klikniesz, aby zamówić wybrany produkt lub usługę? Na tej stronie znajdziesz przydatne wskazówki i najważniejsze informacje o bezpiecznych zakupach. Dowiedz się, jakie sklepy wybierać i na co zwracać uwagę, by unikać przykrych niespodzianek. Ty kupujesz, Ty decydujesz. To Twoja sprawa. To sPRAWA dla konsumenta.

Kupujesz w sieci? Sprawdź, kiedy jesteś konsumentem i czy znasz swoje prawa

Konsumenci, aby móc w pełni korzystać z najlepszych doświadczeń zakupowych, powinni znać swoje prawa. Te podstawowe gwarantują im m.in. prawo do informacji, odstąpienia od umowy czy reklamowania wad produktu. Z tego artykułu dowiesz się, komu i kiedy przysługują te prawa i jak Amazon dba o interesy konsumentów.
Dbamy o sprawy konsumentów
Szeroki wybór produktów, dostępność i wygoda - za to najbardziej konsumenci cenią zakupy online. Ale czy wraz ze wzrostem popularności e-commerce, rośnie nasza wiedza na temat praw i obowiązków konsumentów?

W Amazon dbamy o sprawy konsumentów i dzielimy się sposobami na udane zakupy. Każdego dnia pracujemy nad tym, aby zapewnić najlepsze doświadczenia zakupowe setkom milionów klientów na całym świecie! Dbamy o to, aby czuli się u nas bezpiecznie i komfortowo.

Podejmujmy też liczne działania przeciwko nieuczciwym podmiotom, aby pomóc klientom ustrzec się przed internetowymi oszustwami. Strona „sPRAWA dla konsumenta” to miejsce, gdzie można znaleźć najważniejsze informacje na temat praw i obowiązków konsumenckich oraz sposobów na udane i bezpieczne zakupy.

Czy wiesz, że...

w Polsce jest ok. 31 mln konsumentów - czyli osób fizycznych dokonujących z przedsiębiorcą takiej czynności prawnej (np. zawierającej umowę), która nie jest związana bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową tej osoby. Tak wynika z wyliczeń Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów Aquila.

nie każdy kupujący jest konsumentem, ponieważ prawo konsumenckie nie ma zastosowania do umów zawieranych między dwoma przedsiębiorcami ani pomiędzy dwoma konsumentami

80% z 30 milionów użytkowników Internetu w Polsce robi zakupy online, głównie za sprawą ceny, szerokiego wyboru i wygody - wynika z raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2023”

w przypadku reklamacji wystarczy jakikolwiek dowód zakupu! Zgodnie z polskim prawem może to być, ale nie musi – paragon, a także na przykład potwierdzenie płatności kartą lub wydruk historii operacji z konta

zaledwie 20% badanych ocenia swój poziom znajomości praw konsumenckich bardzo dobrze i dobrze, a jednocześnie niemal połowa respondentów (47%) czuje potrzebę zdobycia wiedzy na temat bezpiecznych zakupów – to wnioski z raportu Fundacji Forum Konsumentów „(Nie)świadomy Konsument 2023”

15 marca został ogłoszony w 1983 roku Światowym Dniem Praw Konsumenta przez Consumers International - międzynarodową organizację związków konsumenckich. Miało to miejsce na pamiątkę wystąpienia prezydenta John F. Kennedy`ego, gdzie podczas prezentacji projektu ustaw o prawach konsumentów powiedział: "Wszyscy jesteśmy konsumentami".

Sprawy konsumenta w mediach
Wydarzenia
 • 13 marca 2024
  Warsawa, Widok Towers

  Mity wiedzy konsumenckiej, czyli dlaczego deklaracje często nie pokrywają się z jego zachowaniem? Czy pojęcie świadomy konsument jest nadużywane? Gdzie i jakich informacji szukają konsumenci w świecie nadmiaru informacji i produktów. Na konferencję z okazji Światowego Dnia Konsumenta zaprasza Forum Konsumentów.
 • 26-27 marca 2024
  Warszawa, Centrum Kreatywności Targowa

  Wydarzenie poświęcone własności intelektualnej z udziałem ekspertów i praktyków rynku. Wśród tematów podjętych podczas konferencji znajdą się: walka z podróbkami w internecie oraz nowe prawo własności intelektualnej.
Partnerzy
 • Głównym celem organizacji jest jest poprawa świadomości prawnej w społeczeństwie oraz udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej konsumentom.
 • Organizuje szkolenia upowszechniające wiedzę konsumencką i promuje prawa konsumenta wśród wszystkich grup społecznych.
 • Celem FFK jest wyzwalanie siły i mocy sprawczej konsumentów – dbając o ich interesy, prawa i wolności. Buduje społeczność, której wybory konsumenckie nie są obojętne i promuje najwyższe standardy jakości obsługi konsumenta.
 • Portal centrumkonsumenckie.pl zajmuje się sprawami związanymi z problemami konsumentek i konsumentów oraz prawem konsumenckim. Serwis pomaga w łatwy sposób znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące bezpiecznych zakupów.