Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło ponad 3,8 milliona uchodźców. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy codziennie granicę przekracza ponad 20 tysięcy osób. Większość z nich to matki z dziećmi. W początkowych dniach marca 2022 było to nawet 95 tysięcy osób dziennie. Na koniec maja do polskich placówek oświatowych dołączyło ponad 195 tysięcy ukraińskich dzieci, z których większość kontynuuje naukę w szkołach podstawowych. Bariery komunikacyjne i trudności z integracją to jedno z wyzwań, z którymi mierzą się zarówno uczniowie, jak też kadra nauczycielska. Dużym problemem jest też brak podstawowych pomocy szkolnych. Zorganizowana przez Amazon kampania „Witaj w szkole” jest tym samym odpowiedzią na potrzeby ukraińskich rodzin i ich dzieci, którą szeroko wsparli nasi pracownicy.

- W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni podjęliśmy w Amazon szereg działań, aby pomóc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Kampania „Witaj w szkole” adresuje pilne potrzeby dzieci ukraińskich uchodźców, które uczęszczają do polskich szkół znajdujących się w sąsiedztwie naszych centrów logistycznych. To także odpowiedź na zgłaszaną przez naszych pracowników gotowość do udziału w skoordynowanej pomocy humanitarnej. Akcja jest jednocześnie częścią większego, długofalowego projektu edukacyjnego dla dzieci z Polski i Ukrainy – mówi Barbara Krystosiak, kierowniczka ds. relacji ze społecznościami.

Welcome to school
Welcome to school
Welcome to school
Welcome to school

Wielkie zaangażowanie i chęci pracowników centrów logistycznych Amazon sprawiły, że łącznie od marca do maja 2022 ukraińskim dzieciom przekazano 3 600 plecaków w 171 szkołach w całym kraju. W plecakach, poza przyborami szkolnymi, znalazły się specjalne, dwujęzyczne zestawy edukacyjnych kart z podstawowymi zwrotami, które pomogą w integracji. Jedna trzecia placówek została zarekomendowana przez samych pracowników centrów logistycznych Amazon.

Kontynuacją programu „Witaj w szkole” są warsztaty integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich, organizowane przez Amazon i Cyfrowy Dialog w ramach STEM Kindlotek Amazon.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tej inicjatywy. Nasi pracownicy wykazali ogromną chęć pomocy, która przełożyła się na ich zaangażowanie w zbiórkę artykułów szkolnych. Dzięki nieocenionej pomocy Forum Pracowniczego Amazon wyprawki zostały posegregowane, spakowane w plecaki szkolne i rozwiezione do szkół – mówi Manuela Gołąb, ambasadorka lokalnych społeczności.

Plecak pełen poMocy

Do każdego plecaka zostały dołączone takie przybory szkolne, jak: ołówki, kredki, linijki i piórniki, które zostały dostarczone przez pracowników z centrów logistycznych Amazon oraz ponad 70 wolontariuszy w całej Polsce. Łącznie do wyprawek spakowano ponad 26 000 produktów z czego około 7 200 zostało dostarczonych przez pracowników centrów dystrybucyjnych w trakcie zbiórek. W każdej z nich znalazło się także 10 zestawów dwujęzycznych kart edukacyjnych stworzonych we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Karty mają ułatwić uczniom z Ukrainy komunikację w pierwszych dniach nauki.

Fiszki, w które wyposażone zostały dzieci z Ukrainy, zawierają między innymi przydatne informacje dotyczące zwrotów grzecznościowych, przedmiotów szkolnych, kolorów i liczb w obu językach. Ponadto znajdują się na nich wytyczne dla nauczycieli dotyczące m.in. skali ocen w szkołach ukraińskich i ich odpowiedników w polskim systemie edukacji. Amazon wydrukował już ponad 3400 takich kart. Docelowo wszystkie pomoce będą dostępne do pobrania w formacie PDF na stronie STEM Kindloteki Amazon.

Dalsze plany wsparcia edukacyjnego

Akcja, poza wsparciem materialnym, będzie kontynuowana w formie warsztatów online prowadzonych za pośrednictwem strony kindloteka.pl. W STEM Kindlotekach Amazon już rozpoczął się cykl wirtualnych spotkań „Zdolni Odkrywcy”, w których uczestniczyło już ponad 500 osób. Zajęcia skierowane są do dzieci z klas I-III oraz IV-VI oraz nauczycieli i pedagogów. Dedykowany program edukacyjny ma przede wszystkim na celu integrację dzieci z Polski i Ukrainy. W trakcie warsztatów uczestnicy ćwiczą kompetencje językowe, umiejętności komunikacyjne oraz pracę w grupie.

W najbliższym czasie chcemy kontynuować i rozwijać tę inicjatywę. Warto obserwować stronę kindloteka.pl, na której pojawi się harmonogram zajęć na najbliższe miesiące. Osoby, które zapisały się na cały cykl, będą mogły kontynuować je również w roku szkolnym 2022/2023 – zapewnia Barbara Krystosiak.

Amazon w sposób ciągły działa na rzecz integracji lokalnych społeczności oraz wspiera edukacyjną aktywność dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach STEM Kindlotek, prowadzonych we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Multimedialne przestrzenie znajdujące się w: szkołach, bibliotekach, domach kultury i świetlicach przeznaczone są do kreatywnego zdobywania wiedzy i nowoczesnych kompetencji. Aktualnie już w ponad 40 lokalizacjach w całym kraju mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych zajęć stacjonarnych i warsztatów online, ukierunkowanych na popularyzację edukacji w obszarach nauk ścisłych i technicznych (STEM: Science - Technology - Engineering - Maths). Ponadto w ponad 50 lokalizacjach w Polsce, Czechach oraz na Słowacji, działają także „tradycyjne” Kindloteki, czyli biblioteki, które zostały wyposażone przez Amazon w czytniki Kindle z książkami elektronicznymi – one także są miejscem integracji.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: http://kindloteka.pl/.