Czerwiec, świętowany na całym świecie jako Miesiąc Dumy (Pride Month), to czas celebrowania równości i różnorodności – również w miejscu pracy. To także doskonała okazja, by zwiększać naszą świadomość na temat tego, jak ważne jest używanie włączającego języka i wyeliminowanie wszelkich określeń, które mogą sprawić, że nasi współpracownicy poczują się niekomfortowo.

Amazon wspiera społeczność LGBTQIA+

Robimy to nie tylko w czasie Miesiąca Dumy, ale również na co dzień. Nasza wewnętrzna grupa „Glamazon” to ponad 3 tys. osób w 60 oddziałach na całym świecie, działających na rzecz edukacji i wsparcia pracowników społeczności LGBTQIA+. W 2015 roku w Gdańsku powstał jej polski oddział, który organizuje inicjatywy i wydarzenia promujące równość. Grupa zaprasza do wspólnych działań wszystkich pracowników Amazon – niezależnie od płci czy orientacji seksualnej.

Amazon udziela społeczności LGBTQIA+ także wsparcia finansowego – w 2022 r. donacja trafiła do Stowarzyszenia Lambda, działającego na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji oraz doświadczyły dyskryminacji i przemocy ze względu na orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową. Natomiast w tym roku wsparliśmy Fundację Miłość Nie Wyklucza – organizację pozarządową, działającą na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce, a także dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LGBTI „Replika”.

Dla mnie największe znaczenie ma kultura w Amazon, w której nie ma przyzwolenia na dyskryminację. Mogę przyjść na imprezę firmową z moją partnerką bez obawy, że zostanie to źle odebrane. Wiem, że gdybym była dyskryminowana ze względu na orientację, otrzymałabym pomoc od naszych liderów
mówi Katarzyna Kończalska – Software Development Manager – Alexa AI-Natural Understanding

Zobacz cały wywiad z Katarzyną Kończalską na BusinessInsider.com.pl podczas konferencji Woman in TECH 2023

Moc inkluzywnego języka

Włączający język jest naszym codziennym wyrazem szacunku i akceptacji dla różnorodności. Zdarza się jednak, że mimo życzliwości, empatii i starań, żeby go używać, nieświadomie możemy kogoś urazić.

Pride_shutterstock.jpg

To są proste rzeczy – zakładamy w rozmowach z innymi, że jeśli są w związku, to z definicji partner/ka jest płci przeciwnej. Tymczasem, jeśli ktoś jest pytany o weekend spędzony z drugą połówką, to nie musi być to para heteroseksualna. Takie założenia powodują często wycofanie lub korektę ze strony rozmówcy – jeśli się na to odważy
tłumaczy Mariusz Tyszkowski – Senior Program Manager ds. EPR, lider grupy Glamazon Polska

Drogowskazem na drodze do używania odpowiedniego języka jest z pewnością edukacja i informowanie, jakie zmiany zaszły i nadal zachodzą w nim w ostatnich latach oraz na co należy być dziś szczególnie wrażliwym w rozmowie z członkami społeczności LGBTQIA+.

Myślę, że najważniejsza jest rozmowa z drugim człowiekiem – jeśli przebywamy w otoczeniu takiej osoby, to z czasem będziemy wiedzieć, jak się do niej zwracać. Jeśli wiemy np., że jest to osoba transpłciowa lub niebinarna, to lepiej zapytać, jak chce, żeby do niej się zwracać, a jeśli nie mamy pewności – to nie mamy i po prostu rozmawiamy z nią tak, jak z każdym innym człowiekiem
tłumaczy Magdalena Kąkol – Fulfillment Associate w Amazon

W razie wątpliwości warto również poszukać publikacji dotyczących tego, jak mówić inkluzywnie, dostępnych np. w internecie lub kierować się radami ekspertów, z którymi współpracujemy.

Uczmy się od siebie nawzajem

W październiku 2022 r. grupa „Glamazon” we współpracy z grupą DEI (Diversity, Equity & Inclusion – różnorodność, równość i inkluzywność) gdańskiego oddziału Amazon oraz ze Stowarzyszeniem Lambda zorganizowała warsztat antydyskryminacyjny. Tematem spotkania była komunikacja z członkami społeczności LGBTQIA+, w tym wskazówki dotyczące poprawnego użycia zaimków osobowych.

To, w jaki sposób i jakim językiem mówimy sprawia, że kształtujemy rzeczywistość. Wierzę, że jeśli powszechnie będziemy używać języka inkluzywnego, to nie tylko poprawimy sytuację jednostek, ale też zmniejszymy skalę homofobii mówi Katarzyna Kończalska.

Z najlepszymi życzeniami od liderów Glamazon z okazji Miesiąca Dumy!