Międzynarodowy Dzień Kobiet to idealna okazja, by uczcić osiągnięcia wyjątkowych kobiet, które na co dzień są przykładem dla innych jak rozwijać nowe umiejętności i tworzyć innowacyjne rozwiązania. Dlatego 8 marca Amazon rozpoczyna kampanię pod hasłem „Prowadź. Inspiruj. Osiągaj cele”, podkreślając rolę kobiet w organizacji.

Wspieramy innowacyjność i dbamy o rozwój

W Amazon każdy może pełnić rolę lidera. Kulturę pracy w firmie określają Zasady Przywództwa, które przypominają o poszukiwaniu nowych perspektyw. Są one drogowskazem pozwalającymi poszerzać horyzonty i inspirować innych, bez względu na zajmowane stanowisko. Liderki w Amazon kierują się nimi w codziennej pracy i swoim działaniem nadają im sens.

Dominika Bąk - Majka, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Bielanach Wrocławskich
Dominika Bąk - Majka, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Bielanach Wrocławskich

Jakie zasady są najważniejsze dla Dominiki Bąk - Majki, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Bielanach Wrocławskich? Szukaj pomysłów i ułatwień oraz Myśl odważnie, gdyż bardzo cenię w moich przełożonych, współpracownikach oraz w zespole odwagę do śmiałych pomysłów, które pozwalają na wprowadzanie ulepszeń nie tylko na krótką metę, ale przede wszystkim w perspektywie długofalowej. Dodatkowa ważna dla mnie zasada, którą kieruję się na co dzień, to Rozwijaj i zatrudniaj najlepszych – rozwój talentów nie tylko daje ogromną satysfakcję, ale pozwala również na ciągłe podnoszenie poprzeczki wewnątrz organizacji.

Magdalena Koleśnicka, EUFC Senior Sustainability Program Manager
Magdalena Koleśnicka, EUFC Senior Sustainability Program Manager

Zasada Szukaj Pomysłów i ułatwień jest także bliska Magdalenie Koleśnickiej, EUFC Senior Sustainability Program Manager odpowiedzialnej za zrównoważony rozwój w Europie, która interesuje się filozofią Lean Management. Niezależnie jaką pełniłam funkcję, zawsze zależało mi, aby moi pracownicy nie wykonywali zbędnych czynności, które nie dodają żadnych wartości. Pracowałam także nad poprawą procesów tak, aby eliminować ryzyko pomyłki. Bycie kreatywnym, skłonnym do nieszablonowego myślenia pozwala na podejmowanie niestandardowych działań, które pozytywnie wpływają na zespół, ale też na firmę. Według Magdaleny istotne jest również posiadanie otwartego umysłu, potrafiącego przewidzieć konsekwencje naszych działań. Lubię wyznaczać nowe standardy oraz sposoby do osiągania założonych celów. Zawsze towarzyszą mi wtedy słowa Jeffa Bezosa „Dlaczego nie spróbować zrobić tego inaczej, dlaczego nie wdrożyć tego do naszego planu?”. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze w tym wszystkim jest zdobywanie zaufania – bez niego nie jesteśmy w stanie niczego osiągnąć. Jeżeli nie jestem autentyczna, prawdziwa, nikt nie obdarzy mnie swoim zaufaniem. Moje myśli muszą być spójne z moim działaniem. Dzięki temu moja postawa jest kompletna i wiarygodna. Ta cecha jest też o tyle ważna, że zawiera w sobie zdolność przyznania się do błędu oraz umiejętność radzenia sobie z tzw. niewygodnymi i trudnymi sytuacjami. Dobrego lidera czy liderkę poznajemy po tym, jak prowadzi swój zespół w sytuacji kryzysowej.

Walczymy ze schematami

Na rynku pracy wciąż możemy spotkać się ze zjawiskiem nierównego traktowania kobiet, w szczególności, gdy zajmują stanowiska kierownicze. Według Agaty Dziuby, HR Manager w centrum logistycznym Amazon w Gliwicach, największą przeszkodą dla kobiety na drodze do bycia liderką są przede wszystkim uprzedzenia i stereotypy. Wbrew pozorom prawie wszyscy mamy zakodowane w podświadomości schematy, które często stoją w opozycji do podejmowanych przez nas działań. Niemniej, ciągle tkwią w naszej podświadomości, co tworzy pułapki stojące na drodze naszego rozwoju. Często są to drobiazgi, jak na przykład zdrabnianie imion koleżanek z pracy. I tak, na spotkaniu biznesowym mamy Agatkę, Hanię czy Paulinkę, ale nigdy Maciusia, Łukaszka czy Piotrusia. Kto zostanie poważniej potraktowany w takiej sytuacji? Musimy zatem nauczyć się identyfikować ukryte schematy i je zmieniać. To nasz obowiązek, jeśli chcemy budować sprawiedliwe miejsce pracy, w którym celebrujemy różnorodność i pozwalamy, by była siłą napędową do zmian. Jako HR Manager, w czasie procesów rekrutacji zawsze zwracam uwagę na równe traktowanie kandydatów.

Agata Dziuba
Agata Dziuba, HR Manager w centrum logistycznym Amazon w Gliwicach

Nie boimy się nowych wyzwań

Nie ma rzeczy niemożliwych – wystarczy wytrwale dążyć do celu i nie oglądać się za siebie. Tylko wtedy jesteśmy w stanie stworzyć coś wielkiego od zera. Dokonała tego Anna Mindykowska, Senior HR Manager odpowiedzialna za centra regionalne w Europie, która zmierzyła się z dużym wyzwaniem i ponad 2 lata temu utworzyła HR Regional Centers. Od małego projektu pilotażowego, nad którym pracowało kilka osób ulokowanych w pokoju konferencyjnym w Bielanach Wrocławskich, rozwinęliśmy się do ponad 250 osobowego zespołu w 6 krajach. Dziś świadczymy usługi dla ponad 150 tysięcy pracowników z całej Europy. Cieszę się, że mogę pracować z tak wspaniałymi ludźmi, którzy mają nieustającą chęć rozwoju i sięgania po nowe wyzwania.

Anna Mindykowska, Senior HR Manager odpowiedzialna za centra regionalne w Europie
Anna Mindykowska, Senior HR Manager odpowiedzialna za centra regionalne w Europie

Powód do dumy ma także Katarzyna Anioł-Wielgus, General Manager centrum logistycznego Amazon w Sosnowcu. Zawsze powinniśmy mierzyć wyżej i dalej, nie zatrzymywać się na tu i teraz, nie dać się pokonać drobnostkom. W ostatnim czasie byłam niezmiernie dumna z tego jak cały mój Zespół poradził sobie z niełatwym szczytem sezonu i jak świetnie współpracował ze sobą na różnych płaszczyznach. Dzięki temu udało nam się osiągnąć genialne wyniki i mieć przy tym sporo radości.

Iwona Golańska, Regional Launch Learning Manager
Iwona Golańska, Regional Launch Learning Manager

Przeprowadzka, nowa praca i dziecko. Takie wyzwania stanęły przed Iwoną Golańską, Regional Launch Learning Manager, która dołączyła do zespołu Amazon w centrum logistycznym we Wrocławiu jako Area Manager. Wiązało się to z przeniesieniem dotychczasowego życia mojej rodziny z Anglii (gdzie spędziliśmy 10 lat) do Polski. Znaleźliśmy się w obcym mieście z kilkumiesięczną córką i 5 letnim synkiem rozpoczynającym naukę w przedszkolu. Nie było to dla nas łatwe, ale z perspektywy czasu uświadamiam sobie, że była to najlepsza decyzja jaka mogliśmy podjąć. Aplikując o to stanowisko wiedziałam, że czeka mnie wiele wyrzeczeń, ale stawiłam czoła wyzwaniu. Opłacało się. Nie byłoby mnie tu, gdzie jestem teraz. Ominęłoby mnie to, co jest tak szalenie ważne dla każdego człowieka - szansa na rozwój.

Stale się motywujemy

Czym powinien charakteryzować się dobry lider? Zapewne większość odpowie: umiejętnością zmotywowania innych do działania. I słusznie. To odpowiednie nastawienie napędza nas do osiągania zamierzonych celów. Niektóre z naszych bohaterek są również mentorkami i aktywnie pracują z innymi. Co jednak motywuje samego lidera? Przede wszystkim widoczny wpływ na rozwój innych. To dla mnie przyjemność patrzeć jak moi współpracownicy z dnia na dzień coraz bardziej rozwijają swoje skrzydła i nabywają nowe umiejętności. Są dla mnie inspiracją, często mogę nauczyć się od nich czegoś nowego. Ich świeże spojrzenie na podejmowane przez nas tematy uświadamia mi jak zgranym zespołem jesteśmy – stwierdza Marta Łęczycka, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Sosnowcu. Motywowanie siebie samej to także pokonywanie dla niej własnych barier: Lubię sprawdzać się w nowych sytuacjach i wychodzić ze swojej strefy komfortu. To właśnie nowe doświadczenia pozwalają mi na stały rozwój i inspirowanie innych.

Marta Łęczycka, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Sosnowcu
Marta Łęczycka, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Sosnowcu

Podobnego zdania jest Hanna Ziarkowska, Outbound Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Świebodzinie. Najbardziej motywuje mnie bezpośrednia praca z zespołem i możliwość rozwijania kolejnych naszych Liderów. Podczas każdego szczytu sezonu, gdy osiągamy więcej niż pierwotnie założyliśmy, rozpiera mnie duma, ale też wzruszenie, ile satysfakcji może dawać praca zespołowa.

Hanna Ziarkowska, Outbound Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Świebodzinie
Hanna Ziarkowska, Outbound Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Świebodzinie

Chcesz poznać kobiety z Amazon, które są liderkami, inspirują i osiągają cele? Wejdź na profil @amazonwestlife #IWDxAMZ.