Wiele osób uważa, że zawód inżyniera należy wybrać w młodym wieku, by móc precyzyjnie zdefiniować swoją ścieżkę kariery już na początku. Niemniej często okazuje się, że pierwsze doświadczenia zawodowe pozwalają nam odkryć predyspozycje, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy i rozbudzić nowe zainteresowania. Pracująca w Amazon Marta, swoje pierwsze kroki w inżynierii stawiała na Politechnice Poznańskiej, studiując Energetykę. Chęć rozwoju i ciekawość wpłynęły na zmianę kierunku jej drogi zawodowej: Byłam zaangażowana w projektowanie oraz budowanie linii kolejowych w Polsce i Chorwacji. Zależało mi na rozwijaniu się w roli lidera zespołu oraz możliwości zdobywania nowych umiejętności w zakresie zarządzania projektami. Tak oto trafiłam do Centrum Logistycznego Amazon w Sadach k. Poznania, na stanowisko Graduate Area Managera. Otrzymałam możliwość współpracy z ponad 100 osobami. Nauczyłam się więcej niż w poprzednich latach mojej pracy zawodowej i znalazłam mnóstwo wsparcia, z którego cały czas korzystam.

Kobiety w inżynierii #SheIsAnEngineer at Amazon

Praca z pasją

Marta w Amazon na co dzień odpowiada za wysyłki zamówień do klientów. Moja praca łączy w sobie zarządzanie projektami i zespołem. Nieustannie wypracowujemy innowacyjne rozwiązania. Dbamy o jakość i bezpieczeństwo procesu oraz tworzymy najlepsze warunki pracy dla całego zespołu – opisuje Marta i dodaje – W pracy kieruję się naszymi zasadami przywództwa. Pierwsza to: „Pracuj z pasją dla klienta” – od tego wszystko się zaczyna.

Uczniowska ciekawość

W procesie poszukiwania satysfakcji zawodowej, warto być otwartym na nowe wyzwania, ale przede wszystkim trzeba uwierzyć we własne siły. Realizować plany nawet wtedy, kiedy pojawiają się watpliwości. Czy inżynieria jest odpowiednia dla kobiety? Jak najbardziej! Inżynieria jest innowacyjnością, która pozwala ujarzmić i dostosować nowe pomysły do codzienności. Coraz liczniej pojawiają się w niej również kobiety, które swoim świeżym spojrzeniem pomagają sprostać rosnącym wymaganiom – mówi Marta. O czym jeszcze, w takim razie, powinny pamiętać kobiety, zdecydowane na rozpoczęcie kariery inżyniera? Ważne jest, aby nieustannie próbować i doświadczać nowych rzeczy – wskazuje Marta – Niezwykle istotne jest także, aby cały czas spoglądać na wyzwania i trudności z perspektywy ucznia, nawet jeśli w jakiejś dziedzinie jest się nauczycielem. Takie podejście pozwala zachować otwarty umysł oraz wybierać najlepsze rozwiązania.

Innowacyjne miejsce rozwoju

Otwarte środowisko pracy, przyjazna atmosfera czy możliwość rozwoju to tylko nieliczne aspekty decydujące o wyborze przyszłego miejsca pracy. Nie łatwo jest znaleźć idealną pracę i zespół jednocześnie. Jednak mimo to warto próbować, gdyż efekty poszukiwań mogą przynieść ogromną satysfakcję. Amazon oferuje swoim pracownikom różnorodne stanowiska podnoszące ich kompetencje i pomaga wybrać taką drogę rozwoju, która odpowiada umiejętnościom pracowników. Jakie jeszcze korzyści płyną z pracy w Amazon? Mamy możliwość pracy nad naprawdę ciekawymi projektami. To, co tworzymy, jest używane na całym świecie, co daje dużą satysfakcję. Dla mnie praca tutaj jest ciągłą przygodą – stwierdza Marta i podsumowuje – Amazon to miejsce, gdzie można rozwijać skrzydła w niemalże nieskończonej liczbie ról i obszarów, cały czas zdobywając nową wiedzę oraz umiejętności.

Przeczytaj także: