Program Meet and Code w Europie


Meet and Code to największy w Europie program umiejętności cyfrowych, którego celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z nowymi technologiami i kodowaniem. Od 2017 roku w ramach inicjatywy przeprowadzono ponad 6 700 warsztatów umiejętności cyfrowych, w których udział wzięło ponad 240 000 uczestników. W tym roku wydarzenia Meet and Code będą realizowane między 1 września a 31 października, a o dofinansowanie na ich organizację NGOs mogą ubiegać się już od 13 czerwca do 13 września. Tegoroczna akcja odbędzie się aż w 25 europejskich krajach.

Meet and Code Polska 2020

Partnerstwo z Amazon


Amazon chcąc wspierać projekty i inicjatywy edukacyjne w całej Polsce, w 2022 roku dołączył do grona lokalnych partnerów Meet and Code. W sumie w ramach zeszłorocznej edycji obyło się 257 inspirujących warsztatów, spotkań i eventów dla ok. 5 000 dzieci i młodzieży – popularność akcji utwierdziła nas w decyzji, żeby również w tym roku wesprzeć tę inicjatywę edukacyjną.

Ta współpraca pozwoliła nam na przydzielenie dodatkowych 50 mini-grantów w zeszłorocznej edycji. Mogliśmy więc wesprzeć większą liczbę uczestników i uczestniczek w nauce kodowania i kompetencji cyfrowych wśród młodych
mówi o pierwszej odsłonie współpracy z Amazon Magdalena Pieńkowska, Program Manager TechSoup Polska, organizator Meet and Code w Polsce.
meet_code_0078.jpg

Wyrównywanie szans edukacyjnych wśród uczniów z całego kraju niezmiennie stanowi dla Amazon priorytet. Chcemy, by z nowych technologii mogli korzystać nie tylko uczniowie z dużych miast, ale także młodzież żyjąca w bardziej wykluczonych technologicznie częściach kraju. Wiemy, że kompetencje cyfrowe i kreatywne myślenie będzie miało coraz większe znaczenie na rynku pracy, dlatego też od lat angażujemy się w programy edukacyjne z partnerami społecznymi, jak i rozwijamy autorskie placówki Amazon STEM Kindloteka, które przybliżają kompetencje przyszłości dzieciom i młodzieży
zaznacza Barbara Krystosiak, menedżerka Amazon ds. relacji ze społecznościami.

Amazon wspiera projekt Meet and Code także w Austrii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech.

Meet and Code w Polsce


W Polsce program realizuje Fundacja TechSoup wspólnie z lokalnymi partnerami, udzielając organizacjom pozarządowym grantów na organizację ciekawych wydarzeń rozbudzających pasję do poznawania nowych technologii np. warsztatów druku 3D, nocnych hackatonów ekologicznych czy warsztatów z nagrywania podcastów.

Od początku działania programu w Polsce zorganizowano już ponad 570 bezpłatnych wydarzeń Meet and Code. Podczas wydarzeń uczestnicy wspólnie pracują nad rozwiązaniami promującymi Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ, np. odbudowanie oceanicznej rafy koralowej, zaprojektowanej przy użyciu oprogramowania CAD i wydrukowanej w technologii 3D.

meet_code_7064.JPEG

13 czerwca ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji programu Meet and Code. Dzięki wsparciu Amazon również w tym roku możliwe są do uzyskania granty na działania rozwijające kompetencje cyfrowe. Swoje pomysły organizacje pozarządowe mogą zgłaszać do 13 września 2023 roku za pośrednictwem strony Meet and Code. Wymogiem jest, aby bezpłatne wydarzenia odbyły się między 1 września a 31 października 2023. Grupą docelową wydarzeń są dzieci oraz młodzież. Co ważne, organizacje mogą zgłosić więcej niż jeden pomysł! Szczegółowe warunki uczestnictwa znajdują się tutaj.

Niezależnie od tego, czy celem NGO jest nauczyć początkujących podstaw kodowania, czy zagłębić się w bardziej zaawansowane tematy, takie jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, Meet and Code wraz z Amazon chce wesprzeć młodzież w rozwoju kompetencji jutra.

Dodatkowo, w bibliotece inspiracji Meet and Code można uzyskać dostęp do ciekawych tematów i pomysłów na swoje wydarzenia. Warta odwiedzenia jest także sekcja Stories, która może pomóc w znalezieniu inspiracji dzięki poprzednim wydarzeniom organizowanych w całej Europie.