W tym roku ponownie dołączyliśmy do grona partnerów lokalnych inicjatywy Meet and Code, która promuje rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży w Europie. Inicjatywa trwająca przez cały wrzesień zgromadziła w tym roku ponad 6000 uczestników w Polsce!

Meet and Code_blog_foto.png

Program Meet and Code, z sukcesem od 6 lat pozwala dzieciom i młodzieży zdobywać nowe umiejętności cyfrowe. Dzięki dotarciu do małych miejscowości i obszarów wiejskich przyczynia się do wyrównania szans ich młodych mieszkańców. Uczestnicy i uczestniczki wydarzeń organizowanych przez lokalne fundacje i stowarzyszenia poznają działanie technologii oraz wpływ IT na ich codzienne życie.

To już 7 edycja projektu Meet and Code, w ramach którego wspieramy dzieci i młodzież, które chcą poznać tajniki nowych technologii i kodowania. W ramach naszych wydarzeń chcemy podkreślić, jak ważne są w dzisiejszym świecie umiejętności cyfrowe i jak można je wykorzystywać w codziennych działaniach. W tym roku skupiliśmy się na osobach, które mogą mieć utrudniony dostęp do nowych technologii, ze względu na pochodzenie ze środowisk migracyjnych, mieszkające w dzielnicach o niekorzystnej sytuacji społecznej czy bez dostępu do własnego sprzętu IT. Dzięki wsparciu Amazon i partnerów udało nam się zaplanować ponad 130 wydarzeń w Polsce, w których wzięło udział ok. 6000 uczestników. 
mówi Kaja Petryka-Siemończyk, Project Manager z TechSoup Europe.

Zdolni Odkrywcy powracają!

We wrześniu ruszyła druga edycja naszego integracyjnego programu „Zdolni Odkrywcy” współtworzonego ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Inicjatywa mająca na celu integrację społeczności polsko-ukraińskiej przy jednoczesnym kształtowaniu kompetencji przyszłości. W tej edycji zaplanowaliśmy kompleksowy zestaw działań, aby skutecznie kontynuować naszą misję wyrównywania szans edukacyjnych młodych uczniów. To między innymi webinary dla klas, dla nauczycieli i nauczycielek czy majsterkowe spotkania online dla dzieci. Przygotowaliśmy także karty pracy, które można wykorzystać i podczas webinarów i w trakcie zajęć z dziećmi w szkole. W planach jest także konkurs dla szkół na dobre praktyki na działania sprzyjające integracji polsko-ukraińskiej i konferencja online dla edukatorów. Pierwsze webinary zgromadziły już prawie 400 uczniów!

Po raz kolejny odkrywamy razem ze Zdolnymi Odkrywcami, w jaki sposób STEM może sprzyjać integracji. To niesamowite, w jaki sposób aktywności, w trakcie których dzieci eksperymentują, próbują i poszukują odpowiedzi,  wpływają na budowanie współpracy. W trakcie zajęć wspólnie poznajemy świat matematyki, sprawdzamy, czy roboty potrafią tańczyć, czy obserwujemy drzewa wokół nas - w ten sposób ćwiczymy wrażliwość na wszystko, co się dzieje dookoła. Przygotowane przez nas karty ułatwiają pracę - tak prowadzących zajęcia, jak i uczestnikom - zachęcamy, żeby do nas dołączyć!
Barbara Krywoszejew, wiceprezeska Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.

Po więcej szczegółów oraz zapisy zapraszamy na stronę programu: Zdolni Odkrywcy 2023/24 - Kindloteka Amazon

inspiracje kindloteka STEM.jpg

Inspir@cje z Kindlotekami
STEM w bibliotece? Tak! O współpracy z dziećmi i szkołami w ramach Amazon STEM Kindloteki na konferencji „Inspir@cje” rozmawiały koordynatorki z naszej placówki w Sosnowcu. Celem konferencji była wymiana doświadczeń osób związanych na co dzień z edukacją - aktywnych edukatorów i edukatorek oraz nauczycieli i nauczycielek, których wspólną cechą jest rzeczywiste działanie na rzecz rozwoju systemu edukacji w Polsce. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 300 uczestników. W tym roku mieliśmy szansę po raz drugi przedstawić bliżej projekt Kindlotek i opowiedzieć o ich wyjątkowości. Co więcej, w czasie wrześniowej konferencji, zaprosiliśmy uczestników do udziału w programie „Zdolni Odkrywcy”, który z powodzeniem ruszył w nowym roku szkolnym.

Flying_Bags.jpg

Latające plecaki inspirujące młodzież

W październiku wzięliśmy także udział w konferencji Fundacji Flying Bags w Warszawie. „Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków” to inicjatywa, która ma za zadanie integrację młodzieży polskiej i ukraińskiej oraz poszerzanie ich horyzontów poprzez np. prowadzenie warsztatów czy udział w wydarzeniach kulturalnych. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy ją wesprzeć poprzez przekazanie 2 000 książek w języku ukraińskim oraz pomocą w organizacji konferencji.

Edukacja to ważna gałąź w działaniach społecznych Amazon. Cieszymy się, że wspierane przez nas inicjatywy spotykają się z pozytywnym odbiorem uczestników.