Jako Amazon odpowiadamy na ich potrzeby, wykorzystując doświadczenie naszych pracowników i stwarzając możliwości wsparcia uchodźców. Chcąc ułatwić niesienie pomocy, zapoczątkowaliśmy wolontariat „Pomagamy Ukrainie”, w który między kwietniem a lipcem zaangażowało się niemal 2 tysiące osób!

Kiedy w lutym mieszkańcy Ukrainy zaczęli masowo opuszczać swój kraj, Polacy natychmiast ruszyli z pomocą. Każdy wspierał naszych wschodnich sąsiadów, jak tylko mógł – zapewniając dach nad głową, oferując ubrania, żywność czy choćby słowa otuchy. W mgnieniu oka zaczęły pojawiać się inicjatywy na rzecz rodzin, osób starszych, dzieci – wszystkich, którzy w obliczu wojny potrzebowali pomocy. Na rzecz obywateli Ukrainy zaangażował się również Amazon, tworząc program wolontariacki „Pomagamy Ukrainie”. Trwająca trzy miesiące inicjatywa polegała na wsparciu uchodźców trwała od 25 kwietnia do 24 lipca br., polegała na wsparciu uchodźców we współpracy z lokalnymi organizacjami pomocowymi, a wolontariuszem mógł zostać każdy pracownik Amazon czujący potrzebę pomocy.

W pilotażowym programie w puli było 1000 dni, które pracownicy mogli przeznaczyć na wolontariat. Mówiąc bardziej obrazowo – to tak, jakby jednego dnia tysiąc osób zdecydowało się na działanie w ramach wolontariatu. Nasi pracownicy zareagowali na inicjatywę niezwykle entuzjastycznie  – łącznie otrzymaliśmy niemal 2 tysiące zgłoszeń!
opisuje Marta Dworowska, dyrektorka HR w regionie Europy Środkowo- Wschodniej w Amazon.

Amazon wsparł lokalne organizacje pomocowe. Tym razem celem była pomoc uchodźcom z Ukrainy

Pomagaliśmy i zdobywaliśmy nowe umiejętności

Pracownicy, którzy licznie zgłosili się do inicjatywy, otrzymali możliwość pomocy organizacjom w swoim sąsiedztwie. Co dokładnie robili w ramach wolontariatu? M.in. sortowali i pakowali dary, rozdzielali paczki czy pomagali w wydawaniu posiłków. Jednym z punktów, w którym szczególnie widoczne było ich wsparcie, był wolontariat prowadzony przez Stowarzyszenie „Tratwa” we Wrocławiu. „Zaopatrywaliśmy punkty pobytu dziennego i miejsca noclegu, które powstawały na lotnisku, na dworcu. Stąd też wysyłaliśmy transporty. Mieliśmy ciężarówkę wypełnioną po brzegi tysiącami ton towarów. Dzięki wolontariuszom to miejsce funkcjonowało 24 godziny na dobę” – mówi Robert Drogoś, prezes zarządu Stowarzyszenia „Tratwa”.

Image34.png

Praca, choć często wymagająca, dała wolontariuszom niesamowitą satysfakcję i cenną naukę.

Nasi pracownicy podkreślają, że było to dla nich bardzo ważne doświadczenie, ponieważ mieli możliwość udzielenia realnej pomocy. Była to także szansa na zdobycie nowych umiejętności, poznanie inspirujących osób, sprawdzenie siebie
przekonuje Barbara Krystosiak, kierowniczka ds. relacji ze społecznościami.

Wysoka kultura pracy, zaangażowanie i ogromne doświadczenie pracowników w centrach dystrybucyjnych Amazon przełożyły się na sprawną pomoc lokalnym wolontariatom. Ich przedstawiciele w bardzo pochlebnych słowach wypowiadali się na temat pomocy zaoferowanej przez wolontariuszy.

Image29.png

Skala zaangażowania

Pracownicy Amazon po raz kolejny pokazali zaangażowanie w działania na rzecz swoich lokalnych społeczności. Co skłoniło ich do wzięcia udziału w nowej inicjatywie? Zdaniem Pauliny Gałeckiej-Bukowskiej z centrum dystrybucyjnego w Bielanach Wrocławskich chodziło m.in. o sprawdzenie się w nietypowej sytuacji.

Wzięłam udział w wolontariacie, ponieważ chciałam spróbować czegoś nowego. Była to również szansa na to, aby wykorzystać wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia i pomóc w ten sposób innym
mówi Paulina.
Amazon (grafika na youtube) v.22.png

Gorąco dziękujemy wszystkim pracownikom, którzy zaangażowali się w program „Pomagamy Ukrainie”, podarowując swój czas i energię. Dzięki wspólnemu wysiłkowi pomogliśmy prawie 30 tysiącom osób. „Bardzo się cieszę, że jako Amazon możemy realizować program wolontariatu. Jesteśmy wdzięczni wszystkim zaangażowanym zespołom, a szczególnie naszym wolontariuszom, którzy tak licznie zgłosili się do pomocy” – mówi Katarzyna Rajca, regionalny Biznes Partner HR.

Wszystkim, którzy chcą rozpocząć przygodę z wolontariatem przypominamy, że 15 sierpnia Amazon rozpoczął Globalny Miesiąc Wolontariatu. Zachęcamy do aktywnego udziału w tej inicjatywie!