Ogród, zaprojektowany przez studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, to przestrzeń sprzyjająca relaksowi i wyciszeniu dla małych pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego. Jest to miejsce, w którym dzieci mogą odpocząć od szpitalnej rzeczywistości, angażując swoje zmysły w otoczeniu naturalnej zieleni, dźwięków przyrody oraz różnorodnych tekstur.

Wolontariusze Amazon_otwarcie ogrodu.jpeg

Budowa ogrodu była możliwa dzięki wsparciu finansowym Amazon oraz Fundacji TVN.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni Fundacji TVN i firmie Amazon za wsparcie tego wspaniałego projektu. Sensoryczny Ogród Wyciszeń to miejsce, które przyniesie wiele radości i ukojenia naszym małym pacjentom. Jestem przekonany, że będzie to przestrzeń, która sprawi, że ich pobyt w Szpitalu stanie się przyjemniejszy.
Wojciech Cyrul, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Zdrowie w głowie

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć budowę ogrodu sensorycznego, który będzie służył najmłodszym pacjentom. Otwarcie tego wyjątkowego miejsca celebruje jednocześnie półmetek naszego projektu „Zdrowie w głowie”.  W ramach tej inicjatywy budujemy przyszpitalne gabinety psychiatryczno-psychologiczne w każdym województwie w Polsce. Jako Fundacja TVN zawsze chcemy być tam, gdzie potrzebna jest pomoc.
Zuzanna Lewandowska, Prezeska Fundacji TVN.
Wolontariusze Amazon_upominki.jpeg

Zdrowie w głowie ma na celu pomoc dzieciom i osobom dorosłym, które wymagają wsparcia mentalnego. W szpitalach dziecięcych, ale także w szpitalach dla osób dorosłych na terenie całej Polski powstają specjalne, dedykowane gabinety psychologiczno-psychiatryczne, które przeznaczone są do spotkań lekarzy psychiatrów, terapeutów i psychologów z pacjentami szpitali potrzebującymi wsparcia w tej ważnej, i wciąż pomijanej, dziedzinie zdrowia. W szpitalach dziecięcych, gabinety umożliwią pierwszy kontakt dzieciom z lekarzem specjalistą. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie tę funkcję pełnić będzie częściowo Sensoryczny Ogród Wyciszeń.

Podczas otwarcia Sensorycznego Ogrodu Wyciszeń w Krakowie, wolontariusze Amazon odwiedzili dzieci na oddziałach szpitala wraz z prezentami, w tym bajkami edukacyjnymi, które również czytali dzieciom . W ramach programu wolontariatu pracowniczego, część z wolontariuszy przeszła wcześniej szkolenie z bajkoterapii, metody pracy z dziećmi, która wykorzystuje specjalnie dobrane teksty w celach terapeutycznych, psychoedukacyjnych lub relaksacyjnych.