Bajka terapeutyczna przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-7 lat chorujących onkologicznie oraz ich rodziców i opiekunów. Powstała po to, aby wspierać pacjentów i rodziny w trudnym czasie choroby. Bajkoterapia prowadzona na bazie książki ma na celu odwrażliwianie okoliczności związanych z chorobą nowotworową oraz wsparcie rodzin w przepracowywaniu emocji pojawiających się w okresie leczenia.

W publikacji znajdują się treści merytoryczne przeznaczone dla rodziców i opiekunów, które ułatwiają pracę z opowiadaniem. Znajdziemy w niej informacje mówiące o bajkoterapii, a także scenariusz do przeprowadzenia na bazie opowieści w relacji opiekun – dziecko.

Autorką „Myszki Marceliny” jest Justyna Piecyk, która ma już w swoim dorobku „Bajki Uzdrawiajki” – serię bajek terapeutycznych dla dzieci chorych onkologicznie. Za ilustracje odpowiada Adam Fatyga.

Wsparcie dla dzieci i opiekunów w szpitalach
„Myszka Marcelina” uzyskała pozytywną opinię Warszawskiego Centrum Psychoonkologii.

– Bajka ta może pomóc dzieciom chorym onkologicznie zyskać nie tylko wiedzę na temat leczenia, ale przede wszystkim ułatwić bezpieczne doświadczanie i nazwanie wielu trudnych emocji, które pojawiają się w trakcie procesu choroby i leczenia – mówi Marta Rusek, psychoonkolożka, psychoterapeutka, specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, wiceprezeska oraz współzałożycielka Warszawskiego Centrum Psychoonkologii.

W ramach wspólnej akcji społecznej Fundacja Zaczytani.org oraz firma Amazon przekazali bajkę terapeutyczną do wszystkich ośrodków onkologii dziecięcej w Polsce. Do sześciu ośrodków trafiło też łącznie 500 prezentów dla małych pacjentów przygotowywanych przez pracowników Amazon w ramach kampanii Amazon Goes Gold prowadzonej corocznie na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi.

Do bajki terapeutycznej pracownicy Amazon wspólnie nagrali Zaczytane Słuchowisko – bajkę w formie audiobooka dla dzieci i opiekunów, którzy na razie nie mają sił na czytanie. Chętnych do współtworzenia projektu zgłosiło się ponad 230 osób! Wstęp do opowiadania nagrała aktorka Kamila Kamińska – ambasadorka Fundacji Zaczytani.org.

Zarówno bajka, jak i audiobook są dostępne w formie elektronicznej – można je bezpłatnie pobrać ze strony www.bajki.zaczytani.org.