Ponad 30 wydarzeń zorganizowanych wspólnie z naszymi partnerami społecznymi w trzech krajach regionu. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie setki wolontariuszy Amazon, którzy chętnie angażowali się w najróżniejsze aktywności – od przygotowywania zestawów higienicznych dla potrzebujących, koordynacji zajęć i inicjatyw dla dzieci z niepełnosprawnościami, po przygotowanie do prowadzenia warsztatów z majsterkowania i bajkoterapii dla dzieci i młodzieży.

W tym roku Globalny Miesiąc Wolontariatu był wyjątkowy nie tylko ze względu na ogrom wydarzeń i wolontariuszy, którzy dołączyli do celebracji, ale w szczególności ze względu na nowe, niepowtarzalne formy wolontariatu. Jakie działania podejmowaliśmy w maju?

Wolontariat był i jest dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem. Na co dzień pracuję dla klientów i w ich imieniu a dzięki wolontariatowi mogę pracować także na rzecz społeczności. Była to też okazja do poznania nowych osób z mojej firmy, z którymi łączy nas chęć pomocy innym.
Marta, wolontariuszka
GMV_IM.jpeg

Pilotażowy program wolontariatu kompetencyjnego

Podczas tegorocznego Globalnego Miesiąca Wolontariatu uruchomiliśmy pilotażowy program wolontariatu kompetencyjnego. W Polsce, prawie 200 Amazończyków wzięło udział w szkoleniach, które przygotowały ich do poprowadzenia zajęć dziećmi i młodzieżą z bajkoterapii oraz majsterkowania STEM. Nabyte umiejętności Amazończycy mogą wykorzystać inicjując warsztaty w swoich lokalnych społecznościach, m.in. w Kindlotekach, szkołach czy szpitalach. Chętnych nie brakuje!

Dzięki szkoleniu dowiedzieliśmy się, czym jest bajkoterapia. W dodatku zorientowałam się, że nieświadomie praktykowałam bajkoterapię już wcześniej z moimi dziećmi! Warto dodać, że czytanie bajek to terapia też dla nas - wyłączamy myślenie o problemach, smutku i przenosimy się w inny świat. Był to także wartościowy czas pod kątem tego, że mogliśmy poznać siebie nawzajem od zupełnie innej strony.
Małgorzata, wolontariuszka

Pięć tysięcy zestawów dla potrzebujących

W całej Polsce wolontariusze Amazon aktywnie brali udział w przygotowywaniu i pakowaniu zestawów higienicznych dla potrzebujących oraz segregacji i przygotowywaniu paczek z książkami dla dzieci i dorosłych. Łącznie przygotowaliśmy ponad 10 tysięcy zestawów higienicznych w całym regionie – w tym połowę w Polsce – oraz przesegregowaliśmy aż 38 kartonów książek!

GMV3.jpg

Wolontariat wirtualny

Wśród różnych aktywności online w ramach Globalnego Miesiąca Wolontariatu, niektórzy wolontariusze zdecydowali się dołączyć również do wirtualnego wolontariatu i, między innymi, wspólnie przygotowywali kartki dla dzieci z autyzmem, podopiecznych Fundacji Kolorowy Świat. Wolontariusze mogli wybrać spośród różnych motywów, aby stworzyć kartki mające na celu pomoc dzieciom w rozwoju ich umiejętności komunikacyjnych.

Okazało się, że wolontariat online polegający na tworzeniu kartek był dla mnie zaskakująco wymagający, choć bez wątpienia satysfakcjonujący. W szczególności mając świadomość, że moja praca naprawdę pomoże potrzebującym dzieciom.
Kasia, wolontariuszka

GMV4.jpg

Wsparcie dzieci

Przygotowaliśmy sześć sesji warsztatowych we współpracy z Domem Aniołów Stróżów, podczas których wolontariusze Amazon, pod opieką trenerów, wykonywali kartki dla podopiecznych fundacji. Amazończycy zaangażowali się w pakowanie słodyczy i kartek wykonanych przez wolontariuszy oraz odwiedziła Dom Aniołów Stróżów, żeby przekazać podopiecznym upominki.

Na jednym miesiącu jednak nie kończymy. W Amazon wolontariat pracowniczy trwa cały rok, a Amazończycy mają możliwość regularnego wsparcia swoich lokalnych społeczności w Kindlotekach, ale i również przy okazji projektów takich, jak Peak Giving, czy Zdrowie w Głowie.