Amazon w Polsce posiada siedem nowoczesnych centrów logistycznych. Na całym świecie operacje firmy są prowadzone w aż 175 obiektach. Czy wszystkie budynki są takie same? Czy realizowane zamówienia są przydzielane do konkretnych obiektów? Setki tysięcy metrów kwadratowych, przez które wędrują realizowane zamówienia, przestaną być już tajemnicą!

Centra produktów sortowanych: czyli miejsca, w których pracownicy Amazon przyjmują zamówienia na mniejsze przedmioty, takie jak książki, zabawki, ubrania czy niewielkie artykuły gospodarstwa domowego. W tych obiektach pracownicy wspierani są w wykonywaniu swoich zadań przez Amazon Robotics, o których więcej przeczytacie TUTAJ. Dzięki wykorzystaniu pomocy maszyn pracownicy szybciej realizują złożone zamówienia. Obiekty tego typu, w których sortowane są mniejsze produkty, zazwyczaj mają około 80 000 m2 powierzchni i w każdym pracuje ponad 1 500 pracowników.

Centra produktów niesortowanych: to obiekty, w których są przechowywane i wysyłane przedmioty wielkogabarytowe. Mogą być to meble ogrodowe, sprzęt sportowy czy dywany. Budynki tego typu mają zazwyczaj od 55 000 do 90 000 metrów kwadratowych i zatrudnionych w nich jest ponad 1 000 pełnoetatowych pracowników.

Centra sortowania: miejsca, w których pracownicy segregują przygotowane uprzednio zamówienia dla klientów i rozdzielają je według adresów docelowych. Następnie przesyłki pakowane są do ciężarówek – to wtedy rozpoczyna się ich droga do zamawiającego. Niezwykle istotnym elementem tego procesu jest odpowiednie ułożenie paczek w samochodach – trzeba to robić w sposób, który później ułatwi szybki rozładunek. Dzięki dobrze rozbudowanej infrastrukturze i odpowiedniemu planowaniu wysyłek klienci Amazon mogą codziennie otrzymywać swoje zamówienia – również w niedziele. W centrach sortowania zatrudniani są zarówno pracownicy pełnoetatowi, tymczasowi, jak i sezonowi.

Centra odbiorcze: w tych budynkach przyjmowane są zamówienia na konkretne rodzaje towarów, na które popyt zwykle wzrasta w określonym czasie - podczas Świąt Bożego Narodzenia czy wydarzeń cyklicznych, takich jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Mogą to być dekoracje choinkowe, aniołki czy koszulki sportowe. Dzięki analizie danych sprzedażowych napływających z milionów zrealizowanych transakcji, pracownicy Amazon mogą przewidzieć, które przedmioty będą częściej zamawiane w danym okresie i zapewnić odpowiednie stany magazynowe, aby potem móc bez przeszkód dostarczyć towary konsumentom z całego świata. Centra odbiorcze zajmują zazwyczaj powierzchnię około 55 000 metrów kwadratowych.

Produkty specjalne: w sieci realizacji zamówień Amazon jest także miejsce na obiekty, które obsługują tylko określone kategorie artykułów. W tych budynkach najczęściej oferuje się pracę w niepełnym wymiarze godzin, ale z możliwością przejścia na pełen etat. W szczególnych sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na konkretne produkty z oferty Amazon pracujące tu osoby mogą wesprzeć inne centra logistyczne w realizacji zamówień.

Centra dostawcze: w tych obiektach odbywa się ostatni etap realizacji zamówienia – przygotowanie przesyłki do transportu. To najprawdopodobniej z tego miejsca paczka zostanie wysłana w świat, prosto do rąk zamawiającego. Dostawcy Amazon codziennie dokładają starań, aby każda przesyłka docierała jak najszybciej do konsumenta – do niektórych nawet następnego dnia po złożeniu zamówienia!

Każdy z naszych budynków odgrywa ważną rolę w procesie kompletowania i realizacji zamówień składanych przez klientów Amazon na całym świecie. Mając na uwadze coraz większe zapotrzebowanie ze strony klientów na niskie ceny oraz duży wybór produktów, firma nieustannie zmienia się i zwiększa swoje możliwości, aby zaspokoić potrzeby konsumentów.

W Polsce sieć logistyczna Amazon obejmuje 7 nowoczesnych budynków, w których pracuje ponad 16 000 osób w pełnym wymiarze godzin. Wszystkim gwarantujemy konkurencyjne wynagrodzenia i świadczenia pozapłacowe, które śmiało można nazwać jednymi z najlepszych w branży: w tym prywatną opiekę zdrowotną, szkolenia zawodowe i ubezpieczenia na życie. To właśnie dzięki pracownikom Amazon jest w stanie się rozwijać, wdrażać kolejne innowacje i spełniać wysokie oczekiwania konsumentów.