Firma Zoox, należąca do Amazon, po raz pierwszy prezentuje swój w pełni funkcjonalny, elektryczny i autonomiczny pojazd stworzony z myślą o zatłoczonych przestrzeniach miejskich. Zaprojektowany oraz wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych dwukierunkowy pojazd może poruszać się z prędkością do 120 km/h.

Prezentację modelu poprzedziło sześć lat prac. To ważny krok w kierunku realizacji wizji firmy, która zakłada stworzenie floty autonomicznych pojazdów robotaxi i usługi do wzywania taksówki, zaprojektowanej przede wszystkim z myślą o pasażerach.

Zoox rewolucjonizuje transport osobisty – czyni jego przyszłość bezpieczniejszą, czystszą i przyjemniejszą dla wszystkich podróżnych. Zoox stworzył pierwszy pojazd, który potrafi poruszać się tak samo sprawnie w obu kierunkach. Wyposażony jest w cztery skrętne koła. Umożliwia to pojazdowi manewrowanie w ciasnych przestrzeniach miejskich oraz zmianę kierunku jazdy bez konieczności cofania.

„Prezentacja naszego funkcjonalnego pojazdu to przełomowy moment w historii naszej firmy oraz kolejny krok w kierunku wprowadzenia na rynek autonomicznej usługi przewozowej” – powiedziała Aicha Evans, dyrektorka generalna Zoox. „Dokonujemy rewolucyjnych zmian w sposobie przemieszczania się, aby zapewnić podróżnym najwyższej jakości usługę transportową w przestrzeni miejskiej. Niepokoją nas statystyki dotyczące emisji dwutlenku węgla i wypadków drogowych, dlatego szczególnie teraz potrzebne są zrównoważone, bezpieczne rozwiązania, które pozwolą podróżnym dostać się z punktu A do punktu B.”

Podróżowanie w modelu autonomicznym pozwoli zmienić sposób podejścia do bezpieczeństwa – z reaktywnego na proaktywne. Inżynierowie Zoox zaprojektowali pojazd od podstaw, wyposażając go w system proaktywnego zapobiegania zderzeniom. Obejmuje on ponad 100 innowacyjnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa, niespotykanych w konwencjonalnych samochodach. To, między innymi, nowatorski system poduszek powietrznych dla pojazdów dwukierunkowych i siedzenia otaczające pasażerów – stanowiące najwyższej jakości zabezpieczenie zderzeniowe dla wszystkich czterech siedzeń. Unikalny system czujników tworzą kamery, radar i LIDAR. Elementy te zapewniają nadzwyczajne pole widzenia – 270 stopni z każdego z czterech rogów pojazdu. Dzięki temu zjawisko martwego punktu jest wyeliminowane, co umożliwia pojazdowi monitorowanie obiektów znajdujących się obok niego oraz za nim – pieszych, rowerzystów i innych użytkowników dróg.

„Bezpieczeństwo jest fundamentalnym elementem wszystkich naszych działań. Zbudowanie pojazdu od podstaw pozwoliło nam w innowacyjny sposób podejść do bezpieczeństwa pasażerów” – powiedział Jesse Levinson, dyrektor ds. technologii w Zoox i jej współzałożyciel. „Zastosowaliśmy nowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, takie jak konstrukcja poduszki powietrznej czy unikalna architektura czujników. Ponadto, na potrzeby tego pojazdu stworzyliśmy specjalne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które wykrywają potencjalne zagrożenia i pozwalają ich uniknąć. Nasz pojazd przeszedł pomyślnie główne testy zderzeniowe FMVSS (spełniając amerykańskie normy bezpieczeństwa pojazdów silnikowych), jednak wciąż poszukujemy nowych, innowacyjnych sposobów ochrony naszych podróżnych i innych użytkowników dróg”.

Spółka Zoox została założona w 2014 roku, a Amazon przejął ją w roku 2020. Zoox prowadzi obecnie testy pojazdu w Las Vegas, San Francisco i innych lokalizacjach w rejonie zatoki San Francisco.