6/10/2023: Pierwszy kontakt z prototypowymi satelitami KuiperSat-1 i KuiperSat-2

6 października 2023 r. o godz. 14:06 EDT (czas wschodnioamerykański letni) rakieta Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA) wystartowała z kompleksu Space Launch Complex-41 w Bazie Sił Kosmicznych USA na przylądku Cape Canaveral na Florydzie. Wyniosła ona w przestrzeń kosmiczną dwa prototypowe satelity w ramach Projektu Kuiper – naszej inicjatywy służącej zapewnieniu szerokopasmowej łączności satelitarnej z wykorzystaniem sieci satelitów rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (ang. low Earth orbit, LEO). Następnie satelity zostały umieszczone na wysokości 500 kilometrów nad Ziemią. Start rakiety Atlas V oznaczał początek naszej misji "Protoflight".
O godzinie 14:53 EDT osiągnęliśmy pierwszy kamień milowy misji - nasze centrum operacyjne w Redmond w stanie Waszyngton potwierdziło pierwszy kontakt z KuiperSat-2. To właśnie wtedy satelita i jedna z naszych anten telemetrycznych, śledzących i kontrolnych (TT&C) po raz pierwszy nawiązały połączenie telemetryczne. Z kolei pierwszy kontakt z KuiperSat-1 nawiązaliśmy o godzinie 14:54 EDT.

Pierwszy kontakt jest jednym z kilku kluczowych etapów naszej misji Protoflight. Umożliwia on bowiem rozpoczęcie przesyłania danych o stanie satelitów i nawiązanie bardziej regularnej komunikacji z satelitami.
"Dzisiejszy start rozpoczął nowy etap naszej misji Protoflight. Przed nami jeszcze długa droga, ale mamy za sobą ekscytujący punkt przełomowy" - powiedział Rajeev Badyal, wiceprezes ds. technologii Projektu Kuiper - "Jestem niezmiernie wdzięczny zespołowi Projektu Kuiper za ich poświęcenie, które doprowadziło nas do obecnego punktu, a także naszym partnerom z United Launch Alliance, którzy pomogli nam wysłać na orbitę nasz pierwszy statek kosmiczny".