W trosce o środowisko

Nasz innowacyjny program Ships in Product Packaging powstał z myślą o przedmiotach, które nie wymagają dodatkowego opakowania Amazon – takie produkty trafiają do wysyłki w oryginalnym opakowaniu producenta, na którym naklejana jest tylko etykieta z adresem odbiorcy. SIPP pozwala zmniejszyć nie tylko ilość odpadów, ale także wagę przesyłek, co z kolei ogranicza emisję spalin z dostaw oraz ilość materiałów do recyklingu. Od 2019 roku w Europie dostarczyliśmy w tej postaci już ponad 700 mln przesyłek.

Produkty wymagające dodatkowego zabezpieczenia pakowane są w papierowe torby i koperty, które bywają o 90 proc. lżejsze niż podobnych rozmiarów pudełka z tektury falistej, zużywają mniej materiałów opakowaniowych i zmniejszają ilość niewykorzystanej przestrzeni w każdej wysłanej paczce.

Padded mailer with CPF_soap.jpg

Klienci od razu rozpoznają Amazon po naszych tekturowych pudełkach, jednak obecnie już ponad połowę zamówień w Europie dostarczamy w lżejszych opakowaniach, takich jak torby papierowe czy koperty, a niekiedy bez żadnego dodatkowego opakowania – mówi Pat Lindner, wiceprezes Mechatronics and Sustainable Packaging Amazon. – Wykorzystując uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, zobowiązujemy się konsekwentnie zmniejszać ilość opakowań i ograniczać oddziaływanie naszych dostaw na środowisko, a naszym działaniom w tym obszarze przewodzi Europejskie Laboratorium Innowacji Amazon we Włoszech.

Dodatkowo w lutym tego roku wprowadziliśmy system motywujący dla sprzedawców zewnętrznych należących do programu Fulfilment by Amazon, aby zainspirować ich do zmiany sposobu pakowania produktów i ubiegania się o certyfikat SIPP.

Tworzymy najlżejsze torby papierowe i koperty

W Europejskim Laboratorium Innowacji Amazon testujemy najnowsze technologie opakowań, wykorzystując w tym celu specjalistyczny sprzęt. Znajdują się tu m.in. automatyczny system produkujący opakowania dopasowane do rozmiaru produktu czy innowacyjny robot etykietujący, który automatyzuje proces naklejania etykiet na paczki, umożliwiając ich wysyłkę bez pakowania w dodatkowe pudełka.

Jeśli produkt wymaga dodatkowego zabezpieczenia, wykorzystujemy opakowania na bazie papieru, który klienci mogą łatwo poddać recyklingowi w warunkach domowych. Wszystkie opakowania, w jakich dostarczamy zamówienia klientom w Europie – pudełka, torby i koperty – nadają się do recyklingu. Dotyczy to produktów sprzedawanych zarówno bezpośrednio przez nas, jak i przez sprzedawców zewnętrznych korzystających z programu Fulfillment by Amazon.

Nasza misja nigdy się nie kończy
Ciągle dążymy do zmniejszenia ilości wykorzystywanych opakowań do minimum, aby jak najbardziej ograniczyć nasze oddziaływanie na środowisko. W ostatnich latach dokonaliśmy znaczących postępów, używając narzędzi sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) do wykrywania produktów, które można bezpiecznie dostarczyć w lżejszym opakowaniu mniejszych rozmiarów.

Od ograniczania ilości odpadów opakowaniowych po zwiększanie dostępności danych. Z tego artykułu dowiesz się, jak Amazon wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, dążąc do zrównoważonego rozwoju.

Packaging Decision Engine to model AI, który pomaga wybrać najbardziej oszczędny sposób pakowania milionów przedmiotów zamawianych przez naszych klientów. Model ten rozpoznaje różne cechy produktu, m.in. jego kształt i wytrzymałość, i analizuje opinie klientów na temat jakości różnych rodzajów opakowań. Ponadto cały czas się uczy, pomagając nam zmniejszać zużycie materiałów opakowaniowych.

Na terenie Europy prowadzimy także testy nowej koperty z wypełnieniem papierowym. Nadaje się ona do recyklingu – jest wykonana w całości z papieru, a ponadto ma optymalną wagę, elastyczność i odporność na uderzenia. Papierowe wypełnienie odpowiednio zabezpiecza umieszczone w niej produkty, pochłaniając siły działające na opakowanie w trakcie dostawy. Jest znacznie lżejsza niż koperty i pudełka tekturowe, ułatwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz, a jej produkcja i transport wymagają mniejszej emisji dwutlenku węgla. Paczki o odpowiednich wymiarach zajmują mniej miejsca w samochodzie dostawczym Amazon, co pozwala zmniejszyć liczbę kursów, a tym samym przybliża nas do celu, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2040 roku. Koperty z papierowym wypełnieniem można poddać recyklingowi w warunkach domowych.

Pakowanie automatyczne na wymiar

Opracowaliśmy nowe roboty pakujące, które wytwarzają opakowania nadające się do recyklingu i dostosowane do konkretnego produktu, zmniejszając ich objętość w przypadku tysięcy przedmiotów codziennego użytku. Z użyciem wbudowanego czujnika maszyny skanują różne przedmioty, takie jak gry komputerowe, akcesoria kuchenne, sprzęt sportowy czy artykuły biurowe – które wcześniej zawsze przesyłano w pudełku lub tekturowej kopercie – a następnie z rolki papieru na bieżąco wycinają torbę w celu zabezpieczenia towaru. Każda torba jest szczelnie zamykana techniką zgrzewu, co pozwala maszynom pakować szybko i dokładnie, a jednocześnie ograniczyć niewykorzystaną przestrzeń do minimum. Zamknięcie nie wymaga użycia kleju, co dodatkowo ogranicza zużycie materiałów. Dopasowane opakowania wykonane w całości z lekkiego papieru nadającego się do recyklingu nie wymagają dodatkowych wypełniaczy, co pozwala zaoszczędzić średnio ponad 26 g materiałów opakowaniowych na przesyłkę.

Padded mailers and SIPP_shipping label.jpg

Doskonalimy etykiety

Ograniczając ilość materiałów i zapewniając większe możliwości recyklingu naszych opakowań, równolegle inwestujemy w innowacyjne technologie etykietowania. Testujemy nową, uniwersalną metkownicę automatyczną (Universal Robotic Labeler, URL) – maszynę, która umożliwia szybkie i niezawodne rozmieszczanie etykiet na torbach papierowych i produktach wysyłanych w opakowaniu producenta. Dzięki tej innowacyjnej maszynie możemy automatycznie naklejać etykiety na opakowaniach mniejszych rozmiarów lub o nietypowych kształtach, zmniejszając ilość zużywanych materiałów, obniżając koszty, a przy tym przyspieszając pracę i zwiększając jej wydajność. Oprócz tego w Europie i USA testujemy nowe etykiety odlepne, które łatwo usunąć z opakowania SIPP po odbiorze zamówienia.

W 2022 roku w ramach programu Ships in Product Packaging zostało wysłanych 11 proc. wszystkich naszych paczek na całym świecie. Od 2015 roku zmniejszyliśmy średnią wagę opakowania o 41 proc. na przesyłkę, eliminując ponad 2 mln ton materiałów opakowaniowych. Nasze zespoły codziennie pracują nad doskonaleniem opakowań i sieci transportowej Amazon pod kątem zrównoważonego rozwoju, m.in. poprzez elektryfikację floty dostawczej czy poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych. O wszystkich nowościach będziemy informować na bieżąco – a tymczasem zapraszamy do lektury naszego najnowszego Raportu zrównoważonego rozwoju.

W 2022 r. podjęliśmy wiele aktywności w ramach naszej pracy na rzecz lokalnych społeczności i środowiska, kontynuując realizację ambitnej polityki prośrodowiskowej. Nieustająco analizujemy, doskonalimy i rozszerzamy wizję zrównoważonego rozwoju naszej firmy. W centrum tych działań jest nasze bezwarunkowe zorientowanie na klientów. Wiemy, że zrównoważony rozwój jest ważny przede wszystkim dla nich, dlatego systematycznie i konsekwentnie inwestujemy, kreujemy nowe i ulepszamy dotychczasowe działania, aby ta współpraca i każda nasza operacja była bardziej zrównoważona niż poprzednia, jednocześnie minimalizując nasz wpływ na planetę i społeczności, w których funkcjonujemy.