· Zrób listę życzeń! Każdy dobry plan zaczyna się od wizualizacji i w przypadku zakupów nie może być inaczej. Jeśli tak jak ja początek grudnia traktujesz jako idealną okazję do zakupu świątecznych upominków, nie zapomnij określić listy osób do obdarowania i preferowanych prezentów (o tym, jak możesz ją zrobić na Amazon, dowiesz się czytając ostatnią poradę). Korzyści z takiego rozwiązania to nie tylko zakupy upominków w świetniej cenie (na początku grudnia jest mnóstwo promocji), ale też spokój ducha – gdy inni będą się nerwowo zastanawiać co kupić, lub czekać na przedświąteczną przesyłkę, Ty będziesz już oglądać świąteczne filmy.

· Zrób listę sklepów lub idź do jednego, ale dużego! Jeśli planujesz zakupy świątecznych upominków po pracy to ja zachęcam Cię do …zakupów przez internet. Wzorując się na własnych zakupowych pragnieniach i innych potrzebach chwili sprawdź, gdzie znajdziesz pożądane produkty. Ja wybieram zakupy w sieci i - by nie przeszukiwać dziesiątek stron - korzystam z kilku, ale takich, które lubię i w których mam duży wybór. Tu z pomocą przychodzi Amazon.pl – ponad 200 milionów produktów w 30 kategoriach. Wystarczy? Jasne, że wystarczy.

· Sugeruj się cenami rynkowymi - Każdy z nas niejednokrotnie poczuł dreszczyk zakupowych emocji, widząc na metce przekreśloną cenę producenta 500 zł z adnotacją -50 %. W takich sytuacjach wielu automatycznie ma ochotę chwycić towar i pomknąć do kasy (nawet tej wirtualnej), bo...nad czym się tu zastanawiać, skoro cena jest tak niska? Można przecierać oczy ze zdumienia, ale czasami to magicznie brzmiące 500 zł to cena rynkowa, za którą można kupić towar 365 dni w roku. Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić szacowaną cenę danego produktu, by później ocenić atrakcyjność promocji.

· Określ budżet (lub stwórz subkonto) - Wielu zapewne zdziwi, że planowanie budżetu umieściłam na końcu. Jest w tym jednak ukryty sens. Otóż, uważam, że dopiero po dokonaniu analizy i selekcji listy zakupów, ustaleniu zakupowych priorytetów oraz po średnim oszacowaniu ich wartości rynkowej możemy realnie odnieść się do kosztorysu i określić sumę, jaką jesteśmy w stanie (z czystym sumieniem) oddać na nasze cele konsumpcyjne. Dobrą praktyką jest stworzenie oddzielnego subkonta na naszym bankowym profilu i ulokowanie tam środków związanych z większymi zakupami. Określając budżet w ten sposób, unikniemy niepotrzebnych wydatków. Stabilność finansowa pozwoli nam cieszyć się zakupami i prezentami dla najbliższych.

· Święty Mikołaj też zasługuje na prezenty! – Jeśli dostajesz od najbliższych pytania o podpowiedzi prezentowe, to zapoczątkuj nową świąteczną tradycję i stwórz własną listę życzeń. Mając konto na Amazon, możesz zrobić ją (i inne listy zakupowe) w zakładce Konto i listy. Wystarczy, że utworzysz nową listę i dodasz do niej produkty, które sprawią Ci radość, a linka wyślesz rodzinie i przyjaciołom. Dzięki różnym funkcjom lista może być edytowana grupowo, więc nie ma mowy o zdublowaniu prezentów. Jest też opcja „Nie psuj mi niespodzianek”. Wówczas zakupione już przedmioty z listy będą nadal na niej wyświetlane przez kilka tygodni, by autor nie wiedział, co ostatecznie otrzyma i od kogo. W ciągu roku lista życzeń przydaje się do codziennych zakupów.

Dobra organizacja nic nie kosztuje, dlatego mam nadzieję, że po lekturze tego posta Twoje zakupy z okazji Świąt będą udane.