Firma sfinansuje organizację kilkudziesięciu takich inicjatyw w Polsce, pomagając młodym osobom z ograniczonym dostępem do nauki programowania.

Program Meet and Code na świecie

Program Meet and Code, od 2017 roku umożliwia dzieciom i młodzieży zdobywanie nowych umiejętności cyfrowych. Docierając do małych miast, miasteczek i wsi, przyczynia się do wyrównania szans ich młodych mieszkańców. Uczestnicy wydarzeń organizowanych przez lokalne fundacje i stowarzyszenia poznają działanie technologii oraz wpływ IT na ich codzienne życie.

Od 2017 roku, ponad 210 tysięcy młodych ludzi z 35 krajów europejskich wzięło udział w ponad 5 700 bezpłatnych wydarzeniach organizowanych dzięki wsparciu finansowemu Meet and Code.

Fundacja TechSoup realizuje program w wielu krajach, wspólnie z lokalnymi partnerami. Udziela ona organizacjom pozarządowym grantów w wysokości 300-500 euro na realizację wydarzeń rozbudzających pasję do poznawania nowych technologii. Są to m.in. warsztaty druku 3D, nocne hackatony ekologiczne, czy warsztaty z nagrywania podcastów.

Meet and Code w Polsce

Od początku działania programu w Polsce, zorganizowano już ponad 570 bezpłatnych wydarzeń Meet and Code. Podczas wydarzeń, uczestnicy wspólnie pracują nad rozwiązaniami promującymi Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ. Wymienić tu można m.in. odbudowywanie oceanicznej rafy koralowej.

Meet and Code
Zdjęcie wykonane przez Fot. B. Sawka<br>

Projekt ten został zrealizowany w jednej z warszawskich szkół podstawowych. Praca podzielona była na kilka etapów. Na początku, uczniowie mieli za zadanie zebrać informacje o obecnej sytuacji raf koralowych na świecie. Między innymi tym na temat przyczyn ich wymierania oraz potencjalnych rozwiązań, które mogą je uratować. Następnie, wykorzystali zdobytą wiedzą w celu przygotowania prezentacji, które wrzucili do chmury (przykład takiej prezentacji można zobaczyć tutaj: https://tiny.pl/t2q89)

Bardzo się cieszę, że mogłam sama zaprojektować rafę koralową. Nauczyłam się, że wzrastająca temperatura wód i ich zanieczyszczenie wyniszczają i zabijają rafy koralowe na świecie, zagrażając całym ekosystemom. Wiem, że możemy to zmienić i spróbować to naprawić. Mimo wszystko, uważam że znacznie łatwiej jest zapobiegać niż naprawiać. Dlatego właśnie wszyscy ludzie powinni zacząć dbać o środowisko.
Ola
jedna z uczennic

Pragniemy edukować i propagować nowe wartości społeczne, zwiększać świadomość technologiczną poprzez zwiększenie zaangażowania obywateli - “architektów społecznych” - w działania na rzecz otwartości, innowacji i pokonywaniu wszelkich barier społecznych w ich codziennym życiu.” – mówi Anna Warzocha, wolontariuszka Fundacji ArchitectsPL, która jako organizacja non profit skupia się na otwartości, tworzeniu wspólnego dobra i promowaniu technologii w tworzeniu jutra.

Partnerstwo z Amazon

Amazon chcąc wspierać projekty i inicjatywy edukacyjne w całej Polsce, w 2022 roku dołączył do grona lokalnych partnerów Meet and Code. W tegorocznej edycji odbędzie się 115 inspirujących warsztatów, spotkań i eventów dla ok. 4 300 dzieci i młodych dorosłych.

Ta współpraca pozwoliła nam na przydzielenie dodatkowych 50 mini-grantów w tegorocznej edycji. Co za tym idzie, możemy wesprzeć większą liczbę uczestników i uczestniczek w nauce kodowania i kompetencji cyfrowych wśród młodych.” – mówi Magdalena Pieńkowska, Program Manager TechSoup Polska, organizator Meet and Code w Polsce.

Zależy nam nie tylko na dużych miastach, ale także na tych bardziej wykluczonych technologicznie częściach kraju. Wszystko po to, aby każde dziecko, nastolatek i młoda osoba, niezależnie od pochodzenia, miała dostęp edukacji STEM i rozwijania kompetencji cyfrowych. Naszym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do zdobywania nowych umiejętności, aby mogli kształtować swoją przyszłość na coraz bardziej zdigitalizowanym rynku pracy. Partnerstwo z Meet and Code pozwala nam tego dokonać.
Barbara Krystosiak
starsza menedżerka Amazon ds. relacji ze społecznościami
Meet and Code
Fot. B. Sawka

Amazon wspiera projekt Meet and Code także w Austrii, Francji, Niemczech, Hiszpani i we Włoszech

Inne zasoby:

  1. Więcej o programie Meet and Code
  2. O TechSoup Polska
  3. Amazon – lokalny partner Meet and Code w Polsce