Centrum logistyczne Amazon w Okmianach koło Bolesławca otrzymało certyfikat BREEAM International New Construction na wysokim poziomie – „Very Good”. BREEAM to uznany i ceniony międzynarodowy system certyfikacji budynków, spełniających wymagające kryteria oceniania m.in. w zakresie efektywności energetycznej, wykorzystanych surowców, gospodarki odpadami, wartości ekologicznej czy dostępności środków transportu.

– Otrzymanie tego wymagającego certyfikatu przez duże centrum logistyczne, takie jak w Okmianach (jego powierzchnia wynosi 60 000 m kw. i pracuje w nim ponad tysiąc osób) jest dowodem na to, że można połączyć dużą skalę działalności z ochroną środowiska – mówi Marcin Rusnaczenko, dyrektor centrum w Okmianach. Inwestycja została oceniona w 10 kategoriach i aż w 5 z nich budynek w Okmianach osiągnął 70 proc. lub więcej. Maksymalną, 100-proc. punktację obiekt uzyskał w kategorii „Woda”, 86 proc. w „Zarządzaniu odpadami”, „Transport” to 78 proc., „Energia” – 74 proc, a „Wykorzystanie terenu i ekologia” – 70 proc.

– Wszystkie centra logistyczne Amazon w Polsce zostały wybudowane zgodnie z kryteriami certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM Interim. Chcemy mieć pewność, że nasze obiekty są przyjazne środowisku i spełniają najwyższe wymagania w tym zakresie – podkreśla Marian Sepesi, dyrektor regionalny Amazon – Działania na rzecz ochrony środowiska to ważny element naszej globalnej strategii rozwoju. Dajemy temu jasny wyraz na przykład poprzez ogłoszenie Deklaracji Klimatycznej, w ramach której zobowiązaliśmy się do osiągnięcia zeroemisyjności do roku 2040, czyli dziesięć lat przed datą określoną w Porozumieniu Paryskim. Nasze plany zakładają, że do 2030 roku będziemy czerpać energię elektryczną wyłącznie ze źródeł odnawialnych – dodaje.

Budynek centrum logistycznego Amazon został wyposażony w szereg rozwiązań proekologicznych. W Okmianach wdrożono między innymi sprawnie działający system oszczędzania wody, w tym wody pitnej, a także instalacje usprawniające retencję wody deszczowej. Zastosowano także system redukcji odpadów, który pozwala na odzyskiwanie 90 proc. wykorzystanych surowców oraz ograniczenie zanieczyszczenia substancjami szkodliwymi. Oszczędność energii jest możliwa dzięki zaawansowanym systemom zapobiegającym jej niepotrzebnemu zużyciu. Obiekt w Okmianach to także ekologiczne rozwiązania dla transportu. Na terenie budynku funkcjonują m.in. autobusy dowożące pracowników, ładowarki elektryczne dla przyjaznych środowisku samochodów oraz liczne udogodnienia dla rowerów. W tworzeniu centrum logistycznego brali udział również ekolodzy, którzy wskazywali najlepsze dla regionu formy bioróżnorodności.

Więcej na temat podejścia Amazon do kwestii związanych ze środowiskiem naturalnym można przeczytać tutaj.