Centrum w Gliwicach, o powierzchni ponad 210 000 m2, to największy budynek firmy w Polsce, wykorzystujący technologie Amazon Robotics. Lokalizacja została sprawdzona pod kątem 10 środowiskowych kategorii BREEAM 2016 New Construction. Najwyższe oceny na poziomie 70% punktów („excellent”) otrzymała za systemy oszczędzania wody i energii, zagospodarowanie terenu oraz ekologię.

Otwarte w kwietniu 2020 r. centrum, już na etapie planowania tworzone było pod okiem wykwalifikowanego ekologa, który określił wartość środowiskową terenu oraz przedstawił wytyczne ograniczające negatywny wpływ obiektu na zabudowany obszar. Zweryfikowano również liczbę gatunków zasadzonych roślin, wdrożono energooszczędne oświetlenie oraz system regeneracji energii. Proekologiczne rozwiązania wprowadzono także w kontekście ograniczenia wykorzystania wody. W tym celu wbudowano specjalne urządzenia sanitarne w jadalniach i toaletach w centrum.

Zrównoważona przyszłość

Ochrona środowiska oraz działania na rzecz walki ze zmianami klimatu to istotny element strategii Amazon. Z tego względu wszystkie centra logistyczne firmy w Polsce powstały zgodnie z kryteriami certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM Interim. Amazon prowadzi także szereg innych proekologicznych projektów, takich jak fundusz Deklaracji Klimatycznej o wartości 2 miliardów dolarów, neutralny węglowo proces wysyłki paczek czy rozwój floty samochodów elektrycznych na całym świecie.

Więcej na temat podejścia Amazon do kwestii związanych ze środowiskiem naturalnym można przeczytać tutaj.