W ubiegłym roku świętowaliśmy pięciolecie działalności Amazon w Polsce – od 2014 roku stworzyliśmy ponad 16 000 stałych miejsc pracy. Aż 2 000 z nich powstało w 2019 roku. Zobaczcie, co jeszcze zrobiliśmy nad Wisłą w ubiegłym roku.

https://twitter.com/AmazonNewsPL/status/1211394484354867201

1. Otwarcie nowych centrów logistyki

W 2019 roku otworzyliśmy dwa nowoczesne centra logistyki – w Pawlikowicach pod Łodzią oraz Okmianach pod Bolesławcem. Oba miejsca pracy o łącznej powierzchni ponad 100 tys. metrów kwadratowych mają zapewnić zatrudnienie w sumie ponad 2 000 osobom w ciągu najbliższych lat – zarówno tym na stanowiskach poziomu początkowego, jak i specjalistom w branży IT, finansach, IT, HR, logistyce czy inżynierii.

Budynek w Pawlikowicach koncentruje się głównie na produktach użytkowych czy kosmetykach – produkty zamawiane przez klientów Amazon są wysyłane spod Łodzi do wszystkich europejskich krajów. Z kolei obiekt w Okmianach na Dolnym Śląsku to pierwsze w Polsce centrum przepływowe – odpowiedzialne za przepływ towarów między przedsiębiorcami prowadzącymi sprzedaż na Amazon a centrami logistyki e-commerce.

W 2020 roku planujemy otwarcie ósmego centrum logistyki – tym razem w Gliwicach. Inwestycja jest obecnie w trakcie realizacji.

2. Wsparcie w ramach akcji Amazon Goes Gold

Łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki otrzymał 200 tysięcy złotych na renowację sal pobytowych dla dzieci wymagających szczególnej opieki w Klinice Neurochirurgii. Przyczyniło się do tego zaangażowanie pracowników z centrum w Pawlikowicach. Ponad połowa z nich wzięła udział w ubiegłorocznej edycji akcji Amazon Goes Gold, będącej częścią Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych, i m.in. przyszła do pracy w piżamach. W ten sposób okazali solidarność z najmłodszymi pacjentami walczącymi z chorobami nowotworowymi, dla których to codzienne ubranie.

Symboliczny czek został wręczony na ceremonii profesorowi Maciejowi Banachowi, dyrektorowi ICZMP, przez Cezarego Pieczetowskiego, dyrektora centrum logistyki w Pawlikowicach. Obecny był również Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kolejne 35 tysięcy złotych przekazanych w ramach akcji Amazon Goes Gold trafiło do lokalnych organizacji oraz inicjatyw charytatywnych wspierających dzieci w walce z nowotworami – m.in. do fundacji Zobacz Mnie (Wrocław), Daru Szpiku (Poznań) oraz Fundacji Gajusz (Łódź).

3. Inwestycje w nowoczesną edukację

Jeśli kojarzycie akcję Kindloteka, w ramach której do szkół w Polsce trafiają elektroniczne czytniki KIindle oraz książki, z pewnością zainteresuje Was informacja o Kindlotekach STEM.

Legnica, Krzywa koło Chojnowa, Pabianice, Łódź – to miejscowości, w których otworzono w 2019 roku cyfrowe strefy edukacyjne. Nie są to przypadkowe lokalizacje – znajdują się w sąsiedztwie niedawno otwartych centrów logistyki Amazon. Specjalne zaprojektowane przestrzenie umożliwiają zgłębianie wiedzy z dziedzin STEM: nauka, technologia, inżynieria, matematyka (z j. angielskiego: Science, Technology, Engineering, Maths).

Każda chętna osoba może przyjść do biblioteki lub domu kultury, gdzie znajduje się Kindloteka STEM, i skorzystać z jego wyposażenia lub uczestniczyć w warsztatach kodowania czy robotyki prowadzonych przez przeszkolonych edukatorów. Wiedzę zdobytą na warsztatach można wykorzystać potem w domu, gdyż materiały szkoleniowe są oparte na bezpłatnym oprogramowaniu dostępnym z poziomu tabletu, telefonu czy komputera.

4. Ponad 18 000 zwiedzających centra logistyki

W 2019 roku ponad 18 000 osób wybrało się na zwiedzanie jednego z naszych centrów logistyki w Sadach Poznańskich, Bielanach Wrocławskich lub Kołbaskowie pod Szczecinem. Dzięki temu mogli oni zobaczyć na własne oczy m.in. jak pracuje się w Amazon, jak wygląda realizacja zamówień klientów, a także porozmawiać z pracownikami Amazon.

Zwiedzanie można zarezerwować online za pośrednictwem strony www.zwiedzanieamazon.pl – wystarczy wybrać lokalizację i wielkość grupy, aby zobaczyć dostępne daty oraz godziny. Zachęcamy do sprawdzenia, jak wyglądają tajniki działania centrum logistyki e-commerce.