Teraz dzięki możliwości zwiedzania Amazon można samemu przekonać się, jak ogromne są budynki firmy i jakie nowoczesne technologie są w nich wykorzystywane. Wielkość inwestycji jest trudna do wyobrażenia: dwa centra logistyczne we Wrocławiu mają wielkość 13 boisk piłkarskich, a każde z nich ma powierzchnię 95 tys. metrów kwadratowych. Robi wrażenie, prawda?

Podczas godzinnego zwiedzania naszych budynków, uczestnicy mają okazję zobaczyć, jak kompletowane, pakowane i wysyłane są zamówienia do klientów z całego świata. Zwiedzanie budynków Amazon realizowane jest dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku i mogą w nim uczestniczyć wszyscy, którzy ukończyli sześć lat. Każda grupa może liczyć maksymalnie do 30 osób. Chętni mogą bezpłatnie zarezerwować termin wizyty na stronie www.zwiedzanieamazon.pl.

1. Miejsce przyjmowania produktów do centrów logistycznych Amazon
Dok wejściowy to miejsce, w którym produkty są rozładowywane z samochodów za pomocą wózków widłowych lub ręcznie. Odbierane artykuły są dzielone na dwie kategorie: pochodzące od osób sprzedających na Amazon oraz przesyłane z innego centrum logistycznego Amazon (więcej informacji TUTAJ).

2. Proces składowania
W Amazon wszystkie produkty w centrach logistycznych są składowane losowo – bez podziału na kategorie. Pojemniki wypełniane są niepowiązanymi ze sobą przedmiotami, których miejsce przechowywania jest śledzone i pilnowane przez komputery. Co istotne, ta sprzeczna na pierwszy rzut oka z intuicją metoda ułatwia pracownikom Amazon szybkie odnalezienie i zapakowanie większej liczby produktów.

3. Pakowanie zamówień
Gdy przychodzi zamówienie, pracownicy kompletują je w stacji odbioru. Osoba odpowiedzialna za jego skompletowanie odczytuje treść ekranu z pojemników, wyciąga właściwy przedmiot i umieszcza go w żółtym plastikowym pudełku.

Roboty są niewiarygodnie inteligentne, ale nie konkurują o miejsca pracy. Wręcz przeciwnie – same przyczyniają się do ich tworzenia w centrach logistycznych Amazon. Duża liczba wykorzystywanych maszyn oznacza, że do ich obsługi potrzeba więcej pracowników. Od 2012 roku firma Amazon wprowadziła do pracy setki tysięcy maszyn, jednocześnie zwiększając zatrudnienie o ponad 300 000 pełnoetatowych miejsc pracy na całym świecie.

4. Jakość na pierwszym miejscu
Każdy przedmiot poddawany jest kontroli na różnych etapach, co zapewnia sprawny przebieg całego procesu. Zespół ds. kontroli zapasów i zapewnienia jakości dba o to, aby fizyczna lokalizacja przedmiotu rzeczywiście odpowiadała temu, co znajduje się w komputerze. Zamówienia po drodze do magazynu są sprawdzane przez pracowników, których zadaniem jest, m.in. dopilnowanie aby produkt trafił w odpowiednie miejsce w magazynie.

5. Przedostatni element trasy – zamówienia na pakowanie
Zakupione przedmioty są sortowane i skanowane pod kątem adresu dostawy. Następnie są one wysyłane do stacji pakowania, gdzie system komputerowy segreguje rozmiary pudełek i dobiera odpowiednia ilość taśmy pakującej, tak aby jak najlepiej zabezpieczyć wysyłany towar.

6. Wysyłka zamówień
Zapakowane przesyłki transportowane z wykorzystaniem taśmociągów – wszystko to dzieje się pod nadzorem maszyn SLAM [skrót od pierwszych liter angielskich słów: Scan – skanuj, Label – etykietuj, Apply – zastosuj (tu przyklej), Manifest – zgłoś], które naklejają etykiety wysyłkowe w tempie niemożliwym do osiągniecia przez normalnych pracowników. Podczas kontroli jakości opakowanie jest dodatkowo ważone w celu sprawdzenia realnej wagi paczki z tą deklarowaną – w ten sposób można łatwo ustalić, czy jej zawartość jest zgodna z zamówieniem.

Gotowe przesyłki z przenośników są wysyłane do samochodów dostawczych – segregacja zależy od metody wysyłki, szybkości oczekiwanej dostawy i adresu dostawy. Każde drzwi w doku wysyłkowym przypisane są konkretnym firmom przewozowym oraz miastom, do których mają trafić przesyłki.

O czym należy pamiętać przed zwiedzaniem Amazon?
60-minutowe wycieczki można zarezerwować tylko za pośrednictwem strony "Zwiedzanie Amazon." Podczas pobytu w centrum logistycznym e-commerce bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego goście powinni założyć płaskie buty (z zasłoniętymi palcami i piętą), związać długie włosy do tyłu i zawsze korzystać z poręczy na schodach. Dodatkowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa udzieli przewodnik, który rozda wszystkim zestawy słuchawkowe.