23 kwietnia to dzień, który przypomina nam o mocy literatury do inspiracji, edukacji i budowania mostów. Międzynarodowy Dzień Książki to także świetna okazja, żeby porozmawiać nie tylko o książkach, ale i o projektach, które edukują oraz popularyzują literaturę. Jakie działania podejmujemy w Amazon?

2023-08-23 - Zaczytani - Amazon - Pabianice.jpg

Doposażamy i tworzymy nowe Kindloteki
Nieprzerwanie pracujemy nad rozwojem naszego flagowego programu promującego czytelnictwo – Kindloteki STEM, który jest nowszą i bardziej zorientowaną na technologie wersją klasycznych Kindlotek. W ramach programu tworzymy multimedialne przestrzenie zlokalizowane w ważnych dla lokalnych społeczności miejscach – placówkach edukacyjnych, kulturowych czy środowiskowych, które z pomocą naszych partnerów wyposażamy w książki oraz narzędzia, m.in. tablety, czytniki Kindle i roboty.

Nieustannie staramy się dbać o rozwój działań edukacyjnych, aby dzieci i młodzież mogły korzystać z nowoczesnej technologii. Co udało nam się osiągnąć w 2023 roku? Wyremontowaliśmy kilkadziesiąt STEM Kindlotek Amazon w kraju, stworzyliśmy też pilotażową placówkę w przedszkolu. Dzięki współpracy z parterami społecznymi mogliśmy skuteczniej odpowiedzieć naszymi inicjatywami na aktualne potrzeby młodych, ciekawych świata osób.

W ubiegłym roku ustandaryzowaliśmy wszystkie chętne Kindloteki do poziomu STEM, dzięki czemu jeszcze więcej placówek wspiera zainteresowanie nowymi technologiami oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży. Jeszcze w tym roku chcemy otworzyć kolejne placówki w Warszawie oraz w okolicach naszego kolejnego centrum logistycznego w Gorzyczkach.

Na kolejny rok przedłużyliśmy również subskrypcję magazynu „Kosmos dla dziewczynek” we wszystkich polskich Kindlotekach. To dwumiesięcznik, który wzmacnia w czytelniczkach pewność siebie, buduje ich poczucie własnej wartości, a także pomaga im w rozwoju umiejętności naukowych, obywatelskich i psychologicznych.

Nie zapomnieliśmy też o starszych czytelnikach i czytelniczkach. Z myślą o nich do kilkudziesięciu Kindlotek dostarczyliśmy „Nastolatki na zakręcie”, poradnik dla rodziców dorastających dzieci, który powstał w ramach programu „Zdrowie w głowie”. To kompendium pozwalające zrozumieć, co przeżywają współcześni nastolatkowie oraz dające narzędzia do budowania trwałej i opartej na zaufaniu relacji na linii rodzic-nastolatek.

Kindloteki żyją własnym życiem

Nie tylko wdrażanie naszych inicjatyw, ale cały ogrom własnych pomysłów na promocję czytelnictwa mają koordynatorzy i koordynatorki Kindlotek. Zabawy i gry inspirowane książkami, konkursy, warsztaty, spotkania… sami zobaczcie!

W kwietniu, Kindloteka STEM w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zorganizowała zabawę czytelniczą „Skarb Gorlanu” inspirowaną serią książek „Zwiadowcy” Johna Fianagana. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę zwiadowców, którzy z wykorzystaniem wiedzy językowej, matematycznej i informatycznej, przy pomocy nowych technologii odgadywali zagadki i odkrywali tajemnice. „Okazuje się, że integracja czytania tradycyjnego z nowoczesnymi formami interakcji to skuteczny sposób, aby promować różnorodność naszych bibliotecznych zasobów i zachęcić do odkrywania ich treści” – czytamy w podsumowaniu akcji.

Budujemy trwałe współprace

Łączymy też Kindloteki z najlepszymi ekspertami i ekspertkami. O działania STEM od lat dba Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, a Fundacja Zaczytani.org została w tym roku oficjalnym partnerem programu, który dba o rozwój czytelnictwa.

W tym roku Fundacja będzie wspierała placówki swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarach budowania relacji z książką, pracą z bajkoterapią, zarządzaniem emocjami i budowaniem społeczności z pomocą książki. Wspólnie doposażymy Kindloteki w książki oraz… wydamy kolejną bajkę edukacyjną.

Edukujemy najmłodszych poprzez bajkę… vol. 2! Rok temu, wraz z Fundacją Zaczytani.org wydaliśmy „Leśną paczkę”, bajkę, której celem była nauka identyfikowania przeżywanych emocji, by dzieci mogły lepiej zrozumieć samych siebie i innych.

Zaczytani_BTS_1.jpg

W tym roku kontynuujemy ten projekt, w ramach której 10 października, w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, do rąk edukatorów, rodziców oraz naszych najmłodszych czytelników i czytelniczek trafi kolejna bajka, tym razem autorstwa wielokrotnie nagradzanej i dobrze znanej rodzicom Katarzyny Ryrych. W tegorocznej edycji skupimy się na problemie zaniżonego poczucia własnej wartości wśród dzieci, a naszym celem jest uświadomienie najmłodszym, że są wartościowe bez względu na zewnętrzne okoliczności, które je spotykają. Pomogą w tym materiały edukacyjne, wśród których rodzice i edukatorzy znajdą jak zawsze m.in. scenariusze lekcji i artykuł ekspercki.

Podobnie do poprzedniej edycji, publikacja obejmie nagranie audiobooka, do którego głosów użyczą wolontariusze Amazon.

Sercem działań Fundacji Zaczytani.org jest dbanie o dobrostan i odporność psychiczną. Wraz z Amazon zwracamy uwagę na ogromny problem niskiego poczucia własnej wartości wśród dzieci, które – obok samotności i braku poczucia sprawczości – jest jedną z głównych przyczyn ich kryzysu psychicznego. Do naszego wspólnego projektu zebraliśmy wspaniałe grono ekspertów, takich jak m.in. pisarka Katarzyna Ryrych właśnie zaczynamy pracę nad publikacją edukacyjną, która będzie wspierała dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości jako ważnej kompetencji. Wyposażymy rodziców, nauczycieli i edukatorów w materiały do rozmowy z dzieckiem o tym, czym jest poczucie własnej wartości i jak o nie dbać.

Dodatkowo, dzięki bajkoterapii, pomożemy pogłębić relację z dzieckiem i damy narzędzia do rozmów o poczuciu własnej wartości – komentuje Agnieszka Machnicka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Zaczytani.org

Zdrowie w głowie W ramach projektu „Zdrowie w głowie”, wspólnie z Fundacją TVN w polskich szpitalach tworzymy gabinety psychologiczno-psychiatryczne, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli mogą w komfortowych warunkach uzyskać pomoc psychologów, terapeutów i lekarzy psychiatrów. Wyremontowane przestrzenie wyposażamy w tablety, Kindle pełne e-booków oraz – dzięki współpracy z Fundacją Zaczytani.org – w papierowe książki. W ten sposób dajemy możliwość odpoczynku w świecie książki zarówno pacjentom i ich rodzinom, jak i personelowi medycznemu.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10 października) obchodzony jest pod hasłem „Zdrowie Psychiczne jest powszechnym prawem człowiek”. To idea, którą wspieramy od lat i aby podkreślić jej znaczenie w tym symbolicznym dniu, ogłosiliśmy nasze wsparcie dla programu „Zdrowie w głowie” Fundacji TVN, której przekazaliśmy 1 milion dolarów na stworzenie nowoczesnych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych w całej Polsce. Dodatkowo, w ramach kampanii edukacyjnej prowadzonej wspólnie z Fundacją TVN i czasopismem „Charaktery”, wydaliśmy poradnik dla rodziców „Nastolatki na zakręcie”, a z Fundacją Zaczytani – bajkę edukacyjną „Leśna paczka”.

Bajkoterapia z Amazończykami

Wspólnie z Fundacją Zaczytani.org przygotowaliśmy także wolontariat pracowniczy, w ramach którego już niedługo zaprosimy Amazończyków na szkolenie z bajkoterapii. Na jego podstawie poprowadzą oni spotkania bajkoterapeutyczne w szpitalach i innych placówkach dla dzieci.

Czym jest bajkoterapia? To proces czytania książek, ich omawiania oraz wspólnej zabawy z dziećmi, której celem jest przede wszystkim minimalizacja lęku i strachu dzieci, które znalazły się̨ w trudnych sytuacjach, takich jak pobyt w szpitalu lub domu dziecka. Warsztaty bajkoterapeutyczne to również̇ nauka identyfikacji oraz komunikacji uczuć́ i emocji – dzieci, naśladując wybranego bohatera literackiego, poznają̨ odpowiednie wzorce do naśladowania.