Projekt społeczny „Zdrowie w Głowie” został zainicjowany przez Fundację TVN. Połączyliśmy siły, by wspólnie stawić czoła kryzysowi zdrowia psychicznego. W ramach akcji tworzymy gabinety psychologiczno-psychiatryczne w szpitalach na terenie całej Polski, w których zarazem mali, jak i dorośli pacjenci będą mogli w komfortowych warunkach uzyskać pomoc psychologów, terapeutów i lekarzy psychiatrów. Pierwsza wyremontowana przestrzeń, zaprojektowana przez ekipę Doroty Szelągowskiej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, zostanie otwarta już w grudniu. W prace wykończeniowe zaangażują się nasi Amazońscy wolontariusze. Każda placówka zostanie również wyposażona przez nas w książki, czytniki Kindle oraz tablety. W ten sposób chcemy ułatwić dzieciom skorzystanie z terapeutycznej mocy czytania.

Dodatkowo, w warszawskim Międzylesiu powstanie Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży, w którym znajdzie się oddział pobytu dziennego mogący przyjmować około 30 pacjentów oraz oddział pobytu stacjonarnego z 32 łóżkami. W Centrum będzie działać także poradnia psychiatryczna, w skład której wejdą: 3 gabinety lekarskie, 2 gabinety terapii grupowej oraz gabinet terapii rodzinnej, seksuologa i zabiegowy. To kontynuacja współpracy nad rozwojem Centrum Psychiatrii i Onkologii, którego budowę Amazon wsparł już w 2022 roku donacją w wysokości 1 miliona złotych.

Ekspercki poradnik psychologiczny

Dobrostan psychiczny jest prawem każdego człowiek, a w dużej mierze zależy od codziennych przeżyć młodych osób. Dlatego wspólnie z Fundacją TVN i czasopismem „Charaktery” przygotowaliśmy poradnik „Nastolatki na zakręcie. Jak wspierać zdrowie w głowie młodych ludzi?”, z którego skorzystają młodzi ludzie, ich rodzice, ale także nauczyciele, opiekunowie czy psycholodzy, którzy chcą rozwijać metody udzielania pomocy i wsparcia psychologicznego.

Charaktery od ponad 25 lat towarzyszą swoim czytelnikom w codziennym życiu i dobrym funkcjonowaniu psychospołecznym. Tym razem połączyły siły z Fundacją TVN i Amazon, by skupić się na zrozumieniu młodzieży i specyfice procesu ich dorastania, który obfituje w trudne doświadczenia
wskazuje Edyta Żmuda, Redaktor Naczelna Czasopisma „Charaktery”.

Poradnik zawiera konkretne porady, ćwiczenia i schematy rozmów, które mogą pomóc zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w momentach kryzysowych. Autorzy, przybliżają zjawiska, z którymi mierzą się młodzi ludzie, takie jak m.in. substancje psychoaktywne, cyfrowa pułapka, presja rówieśnicza, bunt czy szkolne porażki. W poradniku znalazły się:

  • wskazówki, jak postępować w sytuacjach kryzysowych, by szybko i skutecznie zareagować na niepokojące sygnały,
  • ćwiczenia i testy, które pomogą świadomie towarzyszyć dzieciom i nastolatkom w procesie dorastania,
  • scenariusze rozmów, które można od razu wykorzystać w komunikacji z młodzieżą.

Poradnik dostępny jest na amazon.pl. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.nazakrecie.pl

zaczytani_leśna_banda_1.jpg

Edukacyjna bajka dla dzieci

W ramach kampanii „Zdrowie w głowie” postanowiliśmy zadbać również o zdrowie psychiczne najmłodszych i wspólnie z Zaczytani.org stworzyliśmy bajkę edukacyjną dla dzieci. “Leśna paczka” porusza problem samotności jako jednej z przyczyn kryzysu psychicznego wśród dzieci. W opowieści o przygodach zwierząt młodzi czytelnicy będą mogli odczytać, jak radzić sobie z samotnością oraz budować poczucie toleracji i odporności psychicznej. Publikacja zawiera także artykuł ekspercki oraz scenariusz rozmowy i zabaw z dzieckiem przeznaczony dla rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli. Bajka dostępna jest również w wersji audiobooka, do którego głos użyczyli wolontariusze Amazon.

W Amazon od lat wspólnie z partnerami społecznymi odpowiadamy na współczesne wyzwania i potrzeby, szczególnie dotyczące dzieci i młodzieży. Wiemy, że tylko działając razem, możemy realnie wpłynąć na dobre i zdrowe funkcjonowanie psychospołeczne młodych ludzi w Polsce. Zachęcamy wszystkich rodziców i opiekunów do pogłębiania swojej wiedzy i zapoznania się zarówno z treścią poradnika, jak i materiałami merytorycznymi dołączonymi do naszej bajki.
zaprasza Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bajka, audiobook oraz zestaw praktycznych narzędzi do pracy z dziećmi dostępne są na stronie Zaczytani.org | Bajki edukacyjne