23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To dla Amazon szczególnie ważna data, ponieważ jako pierwsza księgarnia internetowa na świecie, promocję czytelnictwa mamy wpisaną w DNA. To również doskonała okazja, aby ogłosić nowe, społecznie potrzebne projekty, które przygotowujemy z Fundacją Zaczytani zapewniając młodym czytelnikom wyjątkowe wrażenia z czytania. To współpraca wielowymiarowa, za którą stoją całoroczne przedsięwzięcia z udziałem chętnych pracowników Amazon.

POZNAJ TOP10 NAJPOPULARNIEJSZYCH KSIĄŻEK NA AMAZON.PL

Zaczytana Akademia


Nasi wolontariusze dołączą do Zaczytanej Akademii, czyli inicjatywy bajkoterapeutycznej, która ma pomagać dzieciom w rozwoju emocjonalnym. Chętni Amazończycy przed rozpoczęciem zajęć przejdą specjalne szkolenia pod okiem ekspertów, by jak najlepiej przedstawić najmłodszym magię książek. Zdaniem ekspertów to właśnie w pierwszych latach życia najłatwiej wyrobić nawyk czytania, który procentuje przez kolejne lata, więc jako firma odpowiedzialnie społeczna chcemy wspierać pozytywne akcje czytelnicze. Kolejną formą promocji lektury przygotowywaną przez Amazon wspólnie z Fundacją Zaczytani będzie nowa książka dla najmłodszych, której premiera nastąpi już jesienią 2023 roku! Ta publikacja będzie szczególna, bo w planach mamy także nagranie do niej audiobooka z udziałem wolontariuszy Amazon oraz przygotowanie scenariusza lekcji, webinariów dla nauczycieli i rodziców. Dodatkowe materiały edukacyjne mają pokazać opiekunom dzieci, jak czytać, budując więź z dzieckiem, nazywać emocje oraz wspierać je w trudnych przeżyciach.

Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z zaprojektowanego wspólnie z firmą Amazon programu społecznego. Szczegóły projektu są jeszcze tajemnicą, jednak przy okazji świętowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich możemy zdradzić, że podejmiemy niezwykle ważny problem społeczny dotyczący szeroko rozumianej odporności psychicznej. Razem będziemy realizować misję fundacji, którą jest dbanie o dobrostan i zdrowie poprzez promocję czytelnictwa oraz edukację społeczną. Nie możemy się doczekać!
Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org

Wspieranie czytania od lat

Amazon i Fundacja Zaczytani od lat działają na rzecz krzewienia czytelnictwo. Wspólnie wydaliśmy już do tej pory m.in. dwie bajki edukacyjne – „Myszka Marcelinka" dla dzieci chorujących onkologicznie oraz ich rodziców i opiekunów, a także „Teraz mówi Tosia”, której celem jest pokazanie, że dziewczynki i młode kobiety mogą pełnić funkcje przywódcze, być liderkami, przejmować inicjatywę. Obie bajki w formie e-booków i audiobooków znajdziecie na stronie Fundacji. W 2022 roku, w czasie kryzysu migracyjnego spowodowanego wojną w Ukrainie, wspólnie z Fundacją Zaczytani wydrukowaliśmy i rozdystrybuowaliśmy także ponad 30 tysięcy egzemplarzy specjalnej, polsko-ukraińskiej bajki terapeutycznej „Ola, Borys i nowi przyjaciele”, dostosowanej do niezwykle wymagającego kontekstu sytuacyjnego. W tym samym roku podobną akcję drukowania i dystrybucji integracyjnych książek przeprowadziliśmy z Fundacją Kosmos dla dziewczynek.

Bookday2.jpg

Amazon aktywnie wspiera promocję czytelnictwa w Polsce


Od lat rozwijamy nasz flagowy program Kindlotek, gdzie dzieci mogą korzystać z książek, Kindli czy tabletów oraz rozwijać z nauczycielami kompetencje STEM. W zeszłym roku przekazaliśmy dodatkowych 580 Kindli i 7000 książek do 94 Kindlotek w całej Polsce. W tym roku wszystkie Kindloteki otrzymały od nas subskrypcję dwumiesięcznika „Kosmos dla dziewczynek” – gdzie pokazane są mocne strony „dziewczyńskości”. Wydrukowaliśmy 5000 egzemplarzy „Dziennika Mocy w Akcji” w języku polskim i ukraińskim i sukcesywnie rozsyłamy je do Kindlotek i innych placówek edukacyjno-kulturalnych. To druga część przebojowego Dziennika Moich Mocy, z którym dzieci odkrywały swoje talenty, aby z odwagą być z sobą. Z okazji Światowego Dnia Książki, nasz partner społeczny - Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog przygotował szereg aktywności do wspólnego świętowania z młodymi użytkownikami i użytkowniczkami Kindlotek. 

Wszystkim, małym i dużym czytelnikom i czytelniczkom, życzymy wielu mądrych i ciekawych książek, emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów, oraz czasu! By nigdy go nie zabrakło na czytanie.