Nagroda Literacka Nike, organizowana przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Nagrody Literackiej Nike, stanowi jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce. Jej celem, od pierwszej edycji w 1997 roku, niezmiennie pozostaje promocja współczesnej literatury polskiej. Długa historia oraz idea tej nagrody, która od lat cieszy się uznaniem, zbiega się z prekursorskim doświadczeniem Amazon w rozpowszechnianiu książek online. To właśnie wspólne intencje dotyczące promowania literatury były największą motywacją do podjęcia współpracy partnerskiej przy okazji 27. edycji nagrody.

Nike_nagroda_1.jpg
fot. Sławomir Kamiński Agencja Wyborcza.pl

– To wydarzenie, które niezmiennie przypomina nam wszystkim, że w książkach możemy odnaleźć radość, wzruszenie, czy, tak potrzebną w dzisiejszych czasach, nadzieję. Dzięki tej nagrodzie nagłaśniane są nazwiska zarazem znanych pisarzy z dorobkiem, jak i debiutantów, którzy swoją wypowiedzią zachwycą, zszokują lub zachęcą do refleksji. Wiemy, jak bardzo czytanie rozwija i pomaga zrozumieć drugiego człowieka oraz otaczający nas świat.
zaznaczyła podczas gali Barbara Krystosiak, menadżerka ds. wsparcia społeczności Amazon.
Nike nagroda (3).jpg
fot. Sławomir Kamiński Agencja Wyborcza.pl

Zwycięzcy Nike 2023

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród Nike 2023 jury, w skład którego w tym roku weszli: Inga Iwasiów jako przewodnicząca, Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz, ogłosiło przyznanie nagrody Zycie Rudzkiej za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” (wydawnictwo WAB). Laureatka otrzymała 100 000 złotych oraz statuetkę projektu Gustawa Zemły. Z kolei nagroda czytelników w tym rok trafiła do rąk Grzegorza Piątka za „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” (wydawnictwo WAB). Składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom oraz wszystkim nominowanym autorkom i autorom.