W Vercelli w północnych Włoszech znajduje się Europejskie Laboratorium Innowacji Amazon – międzynarodowy ośrodek ekspercki, w którym naukowcy i inżynierowie rozwijają oraz testują nowe technologie. To właśnie tu powstają innowacje w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji, które skutecznie wspomagają pracowników, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pracy i umożliwiając realizację zamówień przy mniejszym zużyciu materiałów opakowaniowych.

Amazon_ExperienceCentre_InnovationLab.jpg

Inwestycje w nowoczesne technologie w centrach logistyki Amazon w Europie

Europejskie Laboratorium Innowacji Amazon jest siedzibą międzynarodowego zespołu Mechatroniki i Ekologicznych Opakowań, który jeszcze do końca tego roku planuje wdrożyć w europejskich centrach logistyki Amazon ponad tysiąc nowych rozwiązań. Dzięki kolejnym innowacjom, łączna suma inwestycji z ostatnich pięciu lat wyniesie ponad 700 mln euro.

Wśród opracowanych rozwiązań można wymienić sortery towarów, przenośniki paletowe i samojezdne wózki transportowe, które aktywnie wspierają pracowników w obiektach Amazon. Robotyka i technologie odgrywają zasadniczą rolę w procesie doskonalenia sieci operacyjnej Amazon, a dzięki sztucznej inteligencji możemy wdrażać te innowacje w skali globalnej, obsługując miliony klientów na całym świecie.

Każda technologia wymaga innych umiejętności, a w wielu przypadkach wręcz utworzenia nowych stanowisk pracy dla specjalistów, którzy będą tą technologią zarządzać. Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań w centrach logistycznych Amazon w Europie w ciągu ostatniej dekady powstało ponad 50 tys. miejsc pracy, które oferują pracownikom większe bezpieczeństwo i możliwości podnoszenia kwalifikacji.

Jednocześnie innowacje w dziedzinie robotyki i AI zapewniają klientom Amazon korzystniejsze ceny, większy wybór i łatwość zakupów. W 2023 roku to między innymi dzięki wdrożonym usprawnieniom firma realizowała zamówienia członków programu Prime na całym świecie w rekordowo krótkim czasie, dostarczając ponad 7 mld przesyłek jeszcze tego samego lub następnego dnia, z czego przeszło 4 miliardy w USA i ponad 2 miliardy w Europie.

Międzynarodowy ośrodek dla ludzi: od szkoleń po wycieczki

Laboratorium to nie tylko międzynarodowe centrum innowacji dla zespołów Amazon, ale także ośrodek szkoleniowy dla operatorów robotów Amazon oraz ośrodek naukowy dla startupów finansowanych w ramach funduszu Amazon Industrial Innovation Fund. Dodatkowo jeszcze w tym roku Laboratorium zorganizuje pierwsze wycieczki, w trakcie których klienci, uczniowie i inni zainteresowani będą mogli zobaczyć, jak Amazon tworzy i rozwija innowacyjne rozwiązania.

Amazon_StefanoLaRRovere_InnovationLab.jpg

W laboratorium pracuje międzynarodowy zespół inżynierów i naukowców, którzy starają się ułatwiać codzienne zadania naszym pracownikom innowacyjnymi metodami, zwiększając bezpieczeństwo pracy, a jednocześnie utrzymując wysoki poziom obsługi klientów. Kwota, jaką w ostatnich pięciu latach przeznaczyliśmy na wdrożenie ponad tysiąca systemów zrobotyzowanych w naszych centrach logistycznych w Europie, przekroczy na koniec roku 700 mln euro.
Stefano La Rovere, dyrektor działu Global Robotics – Mechatronics & Sustainable Packaging

Jeszcze w tym roku w europejskich centrach Amazon pojawi się 120 nowych rozwiązań w obszarze automatyki. Spośród wielu, które na dobre zmieniły oblicze pracy w Amazon przyjrzyjmy się tym najciekawszym.

Amazon_UniversalRoboticLabeller_InnovationLab.jpg

  • Uniwersalna metkownica automatyczna (Universal Robotic Labeler, URL)

Uniwersalna metkownica automatyczna (Universal Robotic Labeler, URL) to maszyna, która umożliwia szybkie i niezawodne rozmieszczanie etykiet na nierównej powierzchni. Jej innowacyjność polega na stosowaniu etykiet różnych rodzajów i rozmiarów na wszelkiego typu produktach o nieregularnym kształcie. Po pierwsze, umożliwia ona użycie mniejszych etykiet, a tym samym ograniczenie rozmiarów opakowania. Po drugie, pozwala na umieszczanie etykiet na torbach papierowych – nawet tych o nieregularnym kształcie – a nawet bezpośrednio na produktach. Dzięki temu można je wysyłać w oryginalnym opakowaniu bez dodatkowego pudełka, co z kolei zmniejsza ilość odpadów i materiałów do recyklingu po stronie klienta. URL stanowi znaczący postęp w technologii logistycznej Amazon. Nie tylko ulepsza proces etykietowania, przyczyniając się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju firmy, ale także korzystnie wpływa na warunki pracy, doświadczenie klienta i środowisko.

Amazon_UniversalItemSorter_InnovationLab.jpg

  • Uniwersalny sorter towarów (Universal Item Sorter, UIS)

Uniwersalny sorter towarów (Universal Item Sorter, UIS) umożliwia sprawne kierowanie tysięcy produktów do odpowiednich miejsc wysyłki. Po wprowadzeniu towaru, system za pośrednictwem nowoczesnego rozwiązania bezprzewodowego steruje przenośnikami zwanymi „iBOTami”, które transportują produkty w różnych kierunkach do pojemników przypisanych do punktu końcowego wysyłki. W wyniku tego starannie zaplanowanego procesu każdy przedmiot trafia do właściwego pojemnika. UIS został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i ergonomii pracy. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom minimalizuje obciążenie fizyczne pracowników, a tym samym zwiększa ich bezpieczeństwo. Ponadto sorter doskonale wykorzystuje przestrzeń – na niewielkiej powierzchni może obsłużyć do 40 różnych pojemników kierowanych do 40 lokalizacji. Dzięki temu obiekty logistyczne Amazon mogą być mniejsze, co pozwala na oszczędność zarówno miejsca, jak i energii.

Amazon_AutomatedToteRetriever_InnovationLab.jpg

  • Automatyczny podnośnik pojemników (Automated Tote Retriever, ATR)

Dopełnieniem uniwersalnego sortera towarów (UIS) jest automatyczny podnośnik pojemników (Automated Tote Retriever, ATR) – oba wspólnie optymalizują procesy oraz zwiększają bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Wózek wahadłowy zsynchronizowany z UIS przemierza tor wzdłuż ściany sortera, oczekując na powiadomienie o wypełnieniu pojemnika. Kiedy je otrzyma, kieruje się w stronę pełnego pojemnika i specjalnym chwytakiem wymienia go na pusty. Następnie UIS wznawia dostawę towaru do danej lokalizacji, powtarzając cały proces nieprzerwanie. Automatyzując wymianę pojemników, ATR odciąża pracowników, usprawniając pracę i zwiększając jej ergonomiczność, a tym samym jej wydajność.

Amazon_BCMS_InnovationLab.jpg

  • Sorter Bag Containerization Matrix Sorter (BCMS)

Matrycowy sorter workowy (Bag Containerization Matrix Sorter, BCMS) zapewnia maksymalną wydajność sortowania, identyfikując i grupując paczki skierowane do tego samego miejsca docelowego w centrach logistycznych Amazon, a dzięki ergonomicznym rozwiązaniom i oszczędności miejsca umożliwia pracę na ograniczonej przestrzeni. System w nowatorski sposób przyporządkowuje paczki do worków transportowych przygotowanych do dostawy ostatniej mili. Pozwala to uniknąć powtórnej obsługi jednej przesyłki w centrum logistycznym i centrum sortowania, a co za tym idzie zwiększa wydajność operacyjną i odciąża fizycznie pracowników.

Amazon_RoboticsFloor_InnovationLab.jpg

  • Samojezdny wózek transportowy (Automated Guided Cart, AGC)

Samojezdny wózek transportowy (Automated Guided Cart, AGC) to płaski, autonomiczny robot, który wjeżdża pod stosy pustych pojemników i samoczynnie rozwozi je po terenie centrum logistycznego. Tym samym znacząco odciąża pracowników w przenoszeniu ciężarów na duże odległości. Robot porusza się po centrum samodzielnie, odczytując za pomocą czujników umieszczonych w jego podstawie taśmę magnetyczną na podłodze. Z kolei skanery pozwalają mu na bieżąco monitorować otoczenie, dzięki czemu w przypadku wykrycia osoby lub przeszkody może zwolnić lub całkowicie się zatrzymać i odczekać, aż trasa stanie się przejezdna.

Amazon_FlatSorterRoboticInduct_InnovationLab.jpg

  • Flat Sorter Robotic Induct (FSRI)

Roboty cenią sobie ład i porządek, a Flat Sorter Robotic Induct (FSRI) to inteligentna maszyna, dzięki której paczki przemieszczają się po centrum logistycznym w sposób płynny i zorganizowany. FSRI wyręcza pracowników w powtarzalnych czynnościach. Inteligentne czujniki wizyjne umożliwiają łatwą lokalizację paczek na taśmie, a zręczne mechaniczne ramię podnosi je i przekazuje dalej. Co ciekawe, „ręka” robota jest wyposażona w przyssawki, dzięki którym sprawnie chwyta wszelkiego rodzaju przesyłki.

Amazon_RoboticTotePalletiser_InnovationLab.jpg

  • Zautomatyzowany paletyzator pojemników (Robotic Tote Palletizer, RTP)

Zautomatyzowany paletyzator pojemników (RTP) to kluczowy element procesu paletyzacji. Robot jest wyposażony w dwa zsynchronizowane ramiona, które precyzyjnie i starannie układają pojemniki na paletach usytuowanych jedna na drugiej. Jedno ramię ładuje po trzy lub cztery kondygnacje pojemników na paletę, a drugie umieszcza na niej kolejną tworząc jednostkę ładunkową. Następnie RTP zabezpiecza całość pasami i nakleja etykietę wysyłkową, po czym pracownik może bezpiecznie przenieść podwójną paletę do przyczepy, która trafi do doku załadunkowego. To złożona sekwencja czynności zwiększająca bezpieczeństwo i ergonomiczność pracy, wyręczając pracowników w ciągłym podnoszeniu ciężkich ładunków.

Amazon_AutomatedPackaging_InnovationLab.jpg

  • Zautomatyzowane technologie pakowania Amazon

Maszyny Amazon wytwarzają opakowanie dopasowane do danego przedmiotu, skanując go i obliczając ilość papieru potrzebną do szybkiego i dokładnego zabezpieczenia produktu. Maszyna pakuje poszczególne przedmioty w dopasowane, trwałe i elastyczne torby papierowe. Następnie szczelnie zamyka każdą torbę za pomocą zgrzewu, ograniczając niewykorzystaną przestrzeń do minimum. Dopasowane opakowania wykonane w całości z lekkiego papieru nadającego się do recyklingu nie wymagają dodatkowych wypełniaczy, co pozwala zaoszczędzić średnio ponad 26 g materiałów opakowaniowych na przesyłkę. Ponadto torby papierowe wykorzystywane przez Amazon są do 90 proc. lżejsze od pudełek tekturowych podobnych rozmiarów.

  • Hala robotyczna Amazon

Hala robotyczna to serce każdego centrum logistycznego, które całkowicie odmienia sposób zarządzania stanem magazynowym z jednoczesnym naciskiem na bezpieczeństwo i komfort pracowników. Tysiące robotów mobilnych Amazon Robotics (AR) sprawnie wjeżdża pod żółte regały wysokiego składowania, po czym przewożą je do ergonomicznych stanowisk roboczych i z powrotem do strefy składowania. Dzięki temu pracownicy nie muszą pokonywać dużych odległości na piechotę, aby przenieść towar.