Wybrałam Amazon ze względu na szybkie zatrudnienie i wysokie zarobki. Myślałam, że będzie to praca na chwilę – dwa, może trzy miesiące. Po miesiącu, dzięki zaangażowaniu i odpowiedniemu nastawieniu, dostałam możliwość dalszego rozwoju. Okazało się, że praca w Amazon bardzo mi odpowiada.
mówi Alicja Janiszewska, kontrolerka procesów magazynowych
Alicja Janiszewska, Centrum Amazon we Wrocławiu

Co przyciąga ludzi – w różnym wieku, z różnym wykształceniem i kwalifikacjami – do pracy w polskich centrach logistycznych, biurach czy innych jednostkach obsługujących sprawne działanie największego sklepu internetowego na świecie? Ilu pracowników, tyle historii – są „amazonowe” małżeństwa, ludzie dopiero zaczynający pracę, jak też ci u szczytu kariery zawodowej czy starsi wiekiem pracownicy dorabiający do emerytury. W załodze Amazon znaleźć można także osoby powracające z pracy poza Polską, ludzi „z polecenia”, jak i „z ogłoszenia”. Zaczynają na różnych stanowiskach, przeskakują kolejne szczeble, awansują. Czyli tak jak w życiu – szukają swojego miejsca w wielokulturowej i multizadaniowej strukturze.

Amazon inwestuje – pracownicy korzystają

To ludzie są siłą i mocną stroną Amazon, dlatego firma dba o ich rozwój. Budowanie i wzmacnianie kompetencji zawodowych, podnoszenie czy nabywanie przez nich zupełnie nowych umiejętności, a nawet zmiana kwalifikacji – to główne założenia programu „Postaw na Swój Rozwój”. W ramach firmowego projektu Amazon oferuje bezpłatne szkolenia z wielu dziedzin, z których chętnie korzystają pracownicy wszystkich szczebli.

Tylko w 2020 roku z opłacanych w 95 proc. przez Amazon kursów doskonalenia zawodowego skorzystało 40 000 pracowników na całym świecie, w tym Łukasz Barczak, lider zespołu w Amazon Polska, związany z firmą od dwóch lat.

Z ogromną przyjemnością wziąłem udział w programie „Postaw na Swój Rozwój”. Programowaniem interesowałem się od dawna, dlatego też wykonałem kolejny krok w kierunku rozwijania tych umiejętności. W planach mam całkowite przejście na nową ścieżkę kariery, które chcę zrealizować przy dalszym wsparciu programu Amazon
– mówi Łukasz Barczak.
Łukasz Barczak, Centrum Amazon we Wrocławiu

Dzięki projektowi „Postaw na Swój Rozwój” osoby zatrudnione dłużej niż rok mogą liczyć na pokrycie kosztów edukacji, kursów czy materiałów edukacyjnych do wysokości 26 000 zł w ciągu 4 lat. Na co można zyskać dofinansowanie? Do przykładowych obszarów kształcenia objętych programem należy m.in.: HR (np. specjalista ds. personalnych, specjalista ds. kadr i płac), informatyka (np. analityk danych, programista, tester oprogramowania, administrator sieci IT, Technik IT, pracownik wsparcia informatycznego), mechanika i elektryka (np. mechanik samochodowy, technik elektryk, operator obrabiarki numerycznej), transport i logistyka (np. kierowca ciężarówki), a także budownictwo (np. spawacz). Pracownicy Amazon mogą także wybierać interesujące ich zajęcia spośród wielu innych dziedzin, niezależnie od tego, czy są one związane z działalnością Amazon. Co istotnie – udział w programie nie wymaga podpisania tzw. umowy lojalnościowej o kształcenie.

„Długi weekend” co tydzień!

Amazon stawia również na osobisty rozwój swoich pracowników, dlatego oferuje korzystny 4-dniowy tydzień pracy. Dzięki trzydniowemu weekendowi łatwiej znaleźć czas dla siebie, rodziny i przyjaciół oraz zachować życiową równowagę miedzy pracą, ciągłym doskonaleniem i realizacją swoich pasji. To jeden z najważniejszych aspektów, który – poza możliwościami rozwoju zawodowego – szczególnie cenią sobie pracownicy Amazon w Polsce.

Elastyczny czas pracy oferowany przez Amazona, czyli 4-dniowy tydzień pracy, to zdecydowana zaleta mojego stanowiska. Harmonogram, umożliwiający szybką reakcję na nieprzewidziane sytuacje, dał mi szansę na możliwie najbardziej efektywne połączenie obowiązków mamy i pracownika. Dzięki temu mogę maksimum czasu przeznaczyć dla mojej rodziny
podkreśla Hanna Shchaslyva, pracownica centrum logistycznego, szczęśliwa żona i mama 7-letniego syna.
Hanna Shchaslyva, Centrum Amazon w Sadach pod Poznaniem

Łukasz Barczak, lider zespołu w Amazon również zauważa, że praca w Amazon pomaga mu realizować osobiste cele, a 4-dniowy tryb pracy pozwala na dłuższy odpoczynek, a także pozostawia więcej czasu, który może poświęcić na naukę. – Uważam to za idealne rozwiązanie – podkreśla Barczak.

Trzydniową przerwę od pracy chwali sobie także Alicja Janiszewska, kontrolerka procesów magazynowych w Amazon – Dzięki pracy w trybie 4-dniowym mam czas by dbać o siebie, korzystać z siłowni czy basenu. Bardzo lubię sport i cieszę się, że mam możliwość realizacji swojej pasji. Jestem bardzo aktywną osobą, więc korzystam z każdej wolnej chwili w różnorodny sposób – uwielbiam malować, gotować, chodzić po górach, itp. Trzy dni wolnego sprawiają, że mogę spełniać siebie, ale i odpocząć spędzając czas z rodzina i przyjaciółmi.

Z kolei Edyta Nowak, recepcjonistka podkreśla, że 4-dniowy tydzień pracy bardzo ułatwił jej i mężowi, który również pracuje w Amazon, wymienianie się opieką nad dzieckiem.

Mogę także więcej czasu poświęcać na zgłębianie tematu kosmetyki i makijażu, który bardzo lubię i próbuję się rozwijać w tych aspektach. 4-dniowy tydzień pracy również mi na to pozwala.
mówi Edyta Nowak.
Edyta Nowak, Centrum Amazon w Pawlikowicach koło Łodzi

Swoje hobby może rozwijać również Karina Rejs-Soucane, kierowniczka w centrum logistycznym Amazon Polska. Dzięki pracy od środy do soboty znalazła czas na wyprawy górskie i doskonalenie umiejętności lingwistycznych. – A także organizację najważniejszego dnia w moim życiu, ślubu – mówi Karina Rejs-Soucane i dodaje, że poleca wszystkim swoim znajomym pracę w Amazon.

Otaczam się grupą młodych, zdolnych i ambitnych ludzi, których nieustannie poszukuje Amazon. Co najważniejsze, na karierę mają szansę od razu po ukończeniu studiów, gdyż Amazon skupia się głównie na potencjale kandydatów, a nie bogatym doświadczeniu zawodowym.
mówi Rejs-Soucane.
Image
Karina Rejs-Soucane, Centrum Amazon w Sosnowcu

Amazon tworzy w Polsce ponad 23 000 stałych miejsc pracy, gwarantując pracownikom konkurencyjne wynagrodzenie oraz pakiet atrakcyjnych benefitów. Podstawowa płaca zaczyna się od 22,5 zł/h brutto, a zarobki liderów zespołów startują od stawki 28 zł/h brutto. Pracownikom przysługuje ponadto comiesięczny bonus, który może wynieść do 15 proc. za frekwencję indywidualną oraz wyniki zespołu. Firma oferuje także prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, darmowy dojazd autobusami do pracy na wybranych trasach, gorący posiłek za 1 zł oraz wiele innych dodatków. Jak z nich skorzystać? – dołączyć do Amazon!

Szeroki pakiet benefitów oferowanych przez Amazon to kolejny z aspektów, który pomógł mi dokonać takiego właśnie wyboru pracodawcy. Najbardziej podoba mi się pakiet medyczny, znacząco ułatwiający dostęp do usług lekarskich w zakresie czasu i kosztów.
mówi Hanna Shchaslyva, pracownica centrum logistycznego, zatrudniona w Amazon od 15 miesięcy.

Z prywatnej opieki medycznej zadowolona jest także Edyta Nowak, która w Amazon pracuje od przeszło ośmiu lat. Prywatna opieka medyczna jest dla niej szczególnie ważna ze względu na dziecko.

Pakiet usług firmy LUXMED daje mi poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że moje zdrowie jest zawsze pod kontrolą. Dzięki niemu mam bardzo łatwy dostęp do specjalistów, nawet w czasie pandemii.
dodaje Karolina Gorzola, kierowniczka w centrum logistycznym, zatrudniona w Amazon od ponad czterech lat.
Karolina Gorzola, Centrum Amazon w Sosnowcu

Z kolei Karina Rejs-Soucane, pracująca w Amazon od listopada 2020, zaczynając pracę w Sosnowcu skorzystała z atrakcyjnego dodatku relokacyjnego, który umożliwił jej przeprowadzkę do nowego miasta. Dzisiaj szczególnie ceni sobie kartę MultiSport, podobnie jak Alicja Janiszewska, która pracuje w firmie Amazon od 10 miesięcy:

- Moim faworytem wśród benefitów od Amazon jest karta MultiSport. Pozwala mi ona na aktywne spędzanie czasu wolnego. Mogę dbać o swoje zdrowie i kondycję, wydając przy tym niewiele pieniędzy – mówi Alicja Janiszewska.

Pracownicy Amazon zatrudnieni są w 10 nowoczesnych centrach logistycznych na terenie całego kraju: w Sadach pod Poznaniem, Świebodzinie, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina, w dwóch obiektach w Bielanach Wrocławskich, Łodzi, Pawlikowicach koło Łodzi, Okmianach koło Bolesławca i Gliwicach oraz w biurze Amazon Web Services i w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku.

Amazon działa w Polsce od 2014 roku. W 2020 roku Amerykańska Izba Handlowa ogłosiła, że jest też największym amerykańskim pracodawcą i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem w naszym kraju. W Polsce firma od 2020 roku stworzyła ponad 5 000 nowych miejsc pracy, zwiększając łączną liczbę stałych miejsc pracy w kraju do 23 000. Ponadto, pośrednio Amazon stworzył już ponad 28 000 miejsc pracy w firmach współpracujących, co daję łączną liczbę miejsc pracy 51 000. Aktualnie firma poszukuje ok. 1 000 pracowników, między innymi do nowego centrum logistycznego w Świebodzinie.

Sprawdź oferty pracy na:
www.amazon.jobs/pl