W ramach tegorocznego Programu Wolontariatu Pracowniczego, 2500 Amazończyków zgłosiło chęć niesienia pomocy zarówno w pomoc Ukrainie, jak i regularny program Amazon Gives Volunteers – Wolontariat Pracowniczy na rzecz lokalnych społeczności.

Od początku konfliktu w Ukrainie wielu pracowników centrów logistycznych Amazon zaangażowało się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Chcąc ułatwić niesienie pomocy, zapoczątkowaliśmy inicjatywę „Pomagamy Ukrainie”, do której między kwietniem a lipcem zgłosiło się niemal 2 tysiące osób!

Fot. Jarosław Stec

W październiku ruszyliśmy z nowym programem Amazon Gives Volunteers – Wolontariat Pracowniczy. W ciągu pierwszych 6 tygodni prawie 600 osób zgłosiło chęć udziału w akcji i skorzystania z przysługujących im 3 pełnopłatnych dni na wsparcie wybranych organizacji pozarządowych. Łącznie, nasi wolontariusze poświęcili na pracę na rzecz innych prawie 1500 dni!

W ramach programu, pracownicy działają na rzecz swoich społeczności. Wspierają także edukacyjny program Kindlotek i wspólnie z organizacjami społecznymi pomagają w rozwiązywaniu problemów lokalnych.

Fot. Jarosław Stec

Wolontariat pracowniczy to wiele możliwości niesienia pomocy: od pakowania i wydawania paczek żywnościowych dla potrzebujących, przez remonty ośrodków opiekuńczych i szpitali, pomoc w opiece nad chorymi dziećmi, po tworzenie małych dzieł sztuki na świąteczne kiermasze charytatywne.

Co najbardziej podoba się pracownikom w wolontariacie? Jest to przede wszystkim możliwość wsparcia lokalnej społeczności, zrobienia czegoś dobrego w najbliższym otoczeniu oraz wykorzystania swoich umiejętności i wiedzy w szlachetnym celu.

Wolontariat w „Fundacji Weź Pomóż” był moim pierwszym doświadczeniem wolontariackim w życiu. Fundacja robi wspaniałe rzeczy dla potrzebujących, więc cieszę się, że mogłam pomóc i robić dobre rzeczy w ramach godzin pracy. Była to też świetna okazja do poznania nowych osób z firmy, a także nauki, jak nie marnować żywności. Mam nadzieję, że w przyszłym roku też będzie możliwość odbycia wolontariatu pracowniczego!

Anna Mosior, WRO2

Chorzów: malowanie Oddziału Onkologii Dziecięcej

We wrześniu 2022, w ramach akcji Amazon Goes Gold, Amazon przekazał Fundacji Iskierka darowiznę w postaci 20 tys. zł. Została ona przeznaczona na remont oddziału onkologii dziecięcej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Dodatkowym wsparciem była pomoc wolontariuszy Amazon w akcji odświeżania szpitalnych korytarzy. Przez trzy listopadowe dni ośmioosobowa ekipa Amazon malowała i tworzyła dekoracje pod czujnym okiem małych pacjentów.

Przez dwa dni uczestniczyłem w wolontariacie organizowanym przez Fundację Iskierka. Cieszę się, że wspólnie z większa ekipą wolontariuszy mogliśmy pomóc odmalować oddział onkologii dziecięcej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Wolontariat pracowniczy to nie tylko dobra okazja by wykorzystać nasze umiejętności, ale przede wszystkim zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności.

Łukasz Bujnowski, KTW3
Chorzów, wolontariat w Fundacją Iskierka, listopad 2022

Pakowanie prezentów świątecznych dla dzieci

Przylądek Nadziei to Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu. Szpital powstał z inicjatywy Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” i dziś stanowi największy w Polsce dziecięcy ośrodek przeszczepowy. Amazon od lat wspiera Fundację, zarówno finansowo, jak i rzeczowo. W Przylądku stworzyliśmy Kindlotekę, nowoczesną czytelnię dla pacjentów.

W tym roku dołożyliśmy jeszcze pomocne dłonie naszych pracowników. W ramach przygotowania do świąt nasi wolontariusze uczestniczyli w akcji pakowania prezentów dla dzieci spędzających najbliższe miesiące w szpitalu. Wolontariusze z WRO 2 i WRO4 zapakowali dla nich 240 prezentów na Mikołajki i Święta. W grudniu ubiorą też choinkę na dziedzińcu szpitala, by mali pacjenci poczuli magię świąt.

Wrocław, wolontariat z Fundacją “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, listopad 2022

„Bardzo dziękuję wolontariuszom. Ich pomoc jest bezcenna. Cudowni ludzie i wspaniała energia!”
Bożena Ruta-Tomasik, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”

Własne projekty

Oprócz listy zadań i terminów wolontariatu zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, pracownicy mogą sami proponować lokalne organizacje, które chcieliby wesprzeć.

Cieszymy się, że tak wielu pracowników wzięło udział w programie. Wierzymy w to, że razem możemy wprowadzać pozytywne zmiany w naszych lokalnych społecznościach. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich zaangażowanie i dobre serce!