W Polsce wolontariat pracowniczy funkcjonuje w Amazon od kwietnia 2022 roku, kiedy to uruchomiliśmy pilotażowy program w celu pomocy uchodźcom z Ukrainy. W inicjatywie „Pomagamy Ukrainie”, trwającej od kwietnia do lipca 2022, wzięło udział prawie 2000 osób! Zachęceni sukcesem pilotażu, wprowadziliśmy regularny program Amazon Gives Volunteers – Wolontariat Pracowniczy na rzecz lokalnych społeczności.

Amazon Gives Volunteers

W ramach wolontariatu, pracownicy mogą działać na rzecz swoich społeczności i pomagać organizacjom społecznym w rozwiązywaniu problemów lokalnych.

miesiąc wolontariatu
miesiąc wolontariatu
miesiąc wolontariatu
miesiąc wolontariatu

Wolontariat pracowniczy w Amazon daje wiele możliwości pomocy: od pakowania i wydawania paczek żywnościowych dla potrzebujących, przez remonty ośrodków opiekuńczych i szpitali, czytanie książek i prowadzenie zajęć z dziećmi, po tworzenie małych dzieł sztuki na świąteczne kiermasze charytatywne.

Co najbardziej podoba się naszym pracownikom w wolontariacie? Przede wszystkim możliwość wsparcia lokalnej społeczności, zrobienia czegoś dobrego w najbliższym otoczeniu oraz wykorzystania swoich umiejętności i wiedzy w szlachetnym celu.

Dlaczego biorę udział w wolontariacie? Z kilku względów. Pierwszy to chęć niesienia pomocy innym ludziom w potrzebie. Drugi to taki, że lubię pomagać i chętnie to robię, jeżeli jest taka możliwość i potrzeba. W wolontariacie brałam udział już kilkakrotnie i nie zamierzam na tym poprzestać. Pomagałam w fundacji ,,Weź pomóż” założonej przez Pana Janka. Pan Jan to człowiek wielkiego serca, który sam w życiu prywatnym doświadczył wielu ciężkich chwil, ale jak pokazuje jego determinacja, można osiągnąć wszystko. W dzisiejszych czasach mało jest ludzi takich właśnie jak on, który więcej daje niż bierze. Warto wspierać lokalnie, daje to niesamowitą radość z wykonanej pracy.
mówi Katarzyna Suracka, PICK Team Leader z centrum dystrybucyjnego w Bielanach Wrocławskich

W tym roku, nasi pracownicy przeznaczyli ponad 1500 dni na wolontariat. Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników wsparliśmy razem ponad 100 organizacji w całym kraju. Jednak na tym nie kończymy naszych działań.

O sile organizacji stanowią ludzie, którzy w niej pracują. Cieszymy się z ogromnego zainteresowania programem naszych pracowników i ich zaangażowania na rzecz lokalnych społeczności. Z radością obserwuję, jak Amazończycy dzielą się swoim czasem i umiejętnościami. Dzięki temu nasz program stale się rozwija!
mówi Barbara Krystosiak, Menadżerka ds. relacji ze społecznościami.

W ramach akcji Back to School wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem nasi wolontariusze spakują 3000 wyprawek szkolnych, które trafią do regionalnych oddziałów PCK i zostaną przekazane potrzebującym. Wraz z Fundacją Zaczytani przygotowaliśmy 1000 prezentów dla pierwszoklasistów oraz napisaliśmy kartki z afirmacjami dla uczniów i uczennic na dobry początek roku szkolnego.

We wrześniu podczas kampanii Amazon Goes Gold for Kids with Cancer wspieramy pacjentów onkologicznych. Jak co roku nasi wolontariusze w dniach 19-23 września przyjdą do pracy ubrani w piżamy w ramach solidarności z chorymi dziećmi. Odwiedzą też zaprzyjaźnione placówki onkologiczne, będą pakować zestawy dla małych pacjentów, a chętni wezmą udział w bajkoterapii.

W Amazon sezon na pomaganie trwa przez cały rok. Zachęcamy naszych pracowników do wspierania lokalnych inicjatyw i brania udziału w organizowanych przez nas kampaniach. Wierzymy, że niesienie pomocy ma niesamowity wpływ na nasze samopoczucie – radość z pomagania jest ogromna! Lokalne działania mogą mieć globalny wpływ!