Z okazji dziewiątych urodzin Alexy, Artur Kurasiński - przedsiębiorca, mentor i bloger, który jest znany w Polsce z działalności skupionej na technologii i innowacji, przeprowadził wywiad z Ewą Kolczyk, Senior Software Development Manager w ADCP, aby omówić rozwój i wpływ Alexy na codzienne życie.

Od prostego asystenta do wielojęzycznego centrum domowego

W 2014 roku Alexa zadebiutowała na rynku jako nowość wśród asystentów głosowych – wówczas dostępna na jednym urządzeniu, mówiąca kobiecym głosem w języku angielskim i posiadająca 13 umiejętności. Dziś, niecałą dekadę później, Alexa stała się towarzyszką milionów ludzi na całym świecie, porozumiewając się w niemal dwudziestu językach i wykonując setki tysięcy zadań, obsługując zarówno kobiece, jak i męskie głosy.

alexa-show_device.png

Technologia w służbie wszystkim

Jak podkreśla w rozmowie Ewa Kolczyk, asystentka głosowa Amazon stała się nieocenionym narzędziem dla osób z niepełnosprawnościami. Praca nad dostosowywaniem Alexy do ich potrzeb to ciągły proces. Możliwość identyfikacji produktów spożywczych dla osób niewidomych przez Alexa stanowi przełom, na który czeka wiele osób chcących samodzielnie radzić sobie w domu pomimo ograniczeń. Kolejna funkcja sterowania wzrokiem dla osób z ograniczeniami ruchowymi to kolejny krok naprzód w tej dziedzinie.

Ewa Kolczyk, która jest zaangażowana w rozwój funkcjonalności wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję zachęca do korzystania z urządzeń Amazon we własnym zakresie, dzięki czemu może lepiej pracować z nimi w ramach wyznaczanych sobie celów. Urządzenia Echo, dzięki integracji z Alexą, stały się centrum zarządzania inteligentnym domem. Warto korzystać z nich przy niektórych obowiązkach domowych, by mieć więcej czasu dla siebie oraz dla najbliższych.

Kto łączy pasję do szybowania z pracą nad technologią Alexa? Co wspólnego ma podróżowanie z migracją w chmurze? Czy muzyka gra z pracą w IT i czy można z poziomu gracza przejść na zawodowstwo w progamowaniu? Poznajcie zawodowe drogi pracowników Amazon Development Center Poland (ADCP).

Początki Alexy

Ewa Kolczyk jest jedną z osób, które w ostatnich latach miały znaczący wpływ na rozwój Alexy. Na co dzień nad jej skillami pracują liczne zespoły polskich naukowców i naukowczyń, programistów i programistek, inżynierów i inżynierów. Same początki Alexy sięgają też kolebki Amazon Development Center w Gdańsku, które powstało po zakupie przez Amazon polskiego technologicznego start-up’u IVONA Software, który wdrożył wirtualnego syntezatora mowy Ivona. Integracja narzędzi opracowanych przez IVONA Software i Amazon pozwoliła na dalsze ulepszanie i rozszerzanie usług głosowych, co jest kluczowym aspektem interfejsów użytkownika w wielu produktach Amazon.

Alexa, od swoich skromnych początków, przeszła długą drogę – dla zespołu Amazon Development Center Poland 6 listopada to wielkie święto innowacji technologicznej, które zapowiada jeszcze większy potencjał na przyszłość.