Technologia obsługująca satelity na orbicie

Sam start rakiet z satelitami to dopiero pierwszy etap ich bezpiecznego rozlokowania w kosmosie. Niezwykle ważny jest też system pozycjonowania satelitów na odpowiednich wysokościach podczas pracy na orbicie. Amazon podpisał umowę ze szwajcarską firmą Beyond Gravity (dawniej RUAG Space) na budowę tanich, wszechstronnych dystrybutorów satelitarnych, które będą kontrolować rozmieszczenie konstelacji Projektu Kuiper. Urządzenia Beyond Gravity będzie można dopasowywać do różnych rodzajów rakiet, które będą wynosić satelity. Kontrakt z Amazon, w ramach Projektu Kuiper, to największe zamówienie w historii Beyond Gravity – firma dzięki umowie podwaja swoje moce produkcyjne, otwierając drugi zakład produkcyjny w Linköping w Szwecji, gdzie stworzy dziesiątki nowych miejsc pracy.

Rozwój komercyjnego przemysłu kosmicznego

Projekt Kuiper przyniesie również szersze korzyści dla branży usług kosmicznych, przyspieszając tempo innowacji, ulepszając infrastrukturę obsługującą starty rakiet oraz wspierając tysiące dostawców i wysoko wykwalifikowanych pracowników w 49 stanach w USA i w 13 krajach europejskich. Dodatkowo, poza samymi usługami wystrzeliwania satelitów, umowa Amazon z United Launch Alliance obejmuje także rozwój infrastruktury w celu obsługi jeszcze większej liczby startów z przylądka Canaveral oraz prace nad nową wersją Vulcan Launch Platform. United Launch Alliance inwestuje również w Spaceflight Processing and Operations Center, obiekt, który w przyszłości będzie miał moce przerobowe do obsługi rakiet na dwóch równoległych „pasach startowych”.

Projekt Kuiper jest systemem satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej, zapewniającym szybki, bezpieczny i przystępny cenowo dostęp do sieci dla wykluczonych cyfrowo społeczności na całym świecie. Amazon zaplanował do 83 startów rakiet z satelitami, w ramach współpracy z trzema komercyjnymi firmami kosmicznymi: Arianespace, Blue Origin, oraz United Launch Alliance, których rakiety wyniosą w przestrzeń większość z 3236 satelitów tworzących konstelację Projektu Kuiper. Umowy obejmą 38 startów na rakiecie ULA Vulcan Centaur, 18 startów na rakiecie Ariane 6 należącej do Arianespace i 12 startów na rakiecie New Glenn należącej do Blue Origin, z możliwością rozszerzenia o 15 dodatkowych lotów.

To przedsięwzięcie stanowi największe w historii komercyjne zamówienie na usługi związane z wynoszeniem ładunków w kosmos, a inwestycje Amazon wesprą tysiące dostawców i wysoko wykwalifikowanych pracowników w przemyśle kosmicznym w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. 
 Głównym zadaniem Projektu Kuiper będzie zapewnienie szybkiego, stabilnego i taniego dostępu do sieci, tak, aby na całym świecie klienci mogli z łatwością sięgać po produkty i usługi Amazon. System obejmie trzy kluczowe elementy: zaawansowane satelity poruszające się po niskiej orbicie okołoziemskiej, niewielkie i tanie terminale dostępowe oraz bezpieczną i odporną naziemną sieć komunikacyjną.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Amazon w globalnej logistyce oraz dostępowi do infrastruktury Amazon Web Services, Projekt Kuiper zyska doskonałą obsługę oraz odpowiednie zaplecze techniczne do świadczenia usług dla bardzo zróżnicowanej bazy klientów.

Po wdrożeniu, Projekt Kuiper będzie służył nie tylko indywidualnym gospodarstwom domowym, ale także szkołom, szpitalom, służbom ratunkowym, przedsiębiorcom, agencjom rządowym i innym organizacjom działającym w miejscach, w których nie ma dostępu do niezawodnego łącza szerokopasmowego.

Globalne partnerstwo przy startach satelitów

Partnerzy Amazon będą odpowiadać za wynoszenie na orbitę satelitów Projektu Kuiper przez okres 5 lat, a dzięki rakietom o zwiększonym udźwigu, umieszczenie konstelacji urządzeń w kosmosie przebiegnie sprawnie i będzie optymalne kosztowo. Satelity Projektu Kuiper wystartują na rakiecie Arianespace Ariane 6 z Gujana Space Center w Gujanie Francuskiej, a rakiety Blue Origin New Glenn i Vulcan Centaur - z Cape Canaveral na Florydzie.

Umowy dotyczące startu satelitów odzwierciedlają naszą niesamowitą wiarę w Projekt Kuiper i jesteśmy dumni, że współpracujemy z tak imponującym zespołem partnerów, by realizować naszą misję.
mówi Senior Vice President Amazon Dave Limp
Amazon Devices & Services

Dodaje też, że:

Możliwość przeprowadzania startów przy współpracy wieloma partnerami zmniejsza ryzyko związane z planowaniem i opóźnieniami oraz pomaga nam uzyskać konkurencyjne ceny, które ostatecznie przełożą się na oszczędności dla klientów Amazon.

Nowe umowy są uzupełnieniem wcześniej podpisanych zobowiązań na dziewięć startów rakiet Atlas V z United Launch Alliance oraz dwóch startów RS1 z ABL Space Systems. Rakiety RS1 zostaną wystrzelone w przestrzeń kosmiczną, aby umieścić na orbicie prototypowe satelity KuiperSat-1 i KuiperSat-2.