Amazon Web Services (AWS) GetIT oferuje młodym ludziom wyjątkową szansę na poznanie technologii i zaprojektowanie aplikacji rozwiązujących wybrane wyzwania społeczne, z jakimi stykają się w swoich środowiskach. AWS GetIT to w pełni finansowany, skoncentrowany na chmurze program edukacyjny i konkurs projektowania aplikacji dla uczniów. Program jest obecnie dostępny w 13 krajach. Pomaga szkołom i nauczycielom zachęcać uczniów do myślenia o ich przyszłej karierze, uczyć się nowych umiejętności poprzez działania związane z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką (STEM) w chmurze oraz uzyskać kontakt z profesjonalistami w dziedzinie technologii. W ciągu roku szkolnego nauczyciele poprowadzą uczniów przez międzynarodowy program nauczania dotyczący myślenia projektowego i przetwarzania w chmurze. Pracownicy AWS pełnią rolę ambasadorów programu i wraz z nauczycielami prowadzą szkolenia oraz pomagają uczniom rozwijać ich pomysły na aplikacje, dzieląc się swoim doświadczeniem technologicznym. 

Polska: wzmocnienie pozycji przyszłych budowniczych


W tym roku program AWS GetIT w Polsce został pilotażowo wdrożony w XV Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, w którym uczy się około 700 dzieci z Polski, 400 dzieci uchodźców z Ukrainy oraz innych narodowości.

IMG_1672_AWS.jpeg

Nasza współpraca z XV Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu rozpoczęła się od przekazania urządzeń Amazon Kindle, aby ułatwić integrację nowych uczniów z Ukrainy. Pilotowaliśmy program AWS GetIT z liceum i byliśmy pod wrażeniem przyszłościowego myślenia uczniów
powiedziała Cecile Bonnet, dyrektor ds. programów dla młodych uczniów w AWS.

10 zespołów z wrocławskiego liceum zgłosiło swoje projekty aplikacji do konkursu, z których trzy zostały wybrane do finału, który odbył się 26 maja w centrum logistycznym Amazon we Wrocławiu. Każdy zespół finalistów zaprezentował swój projekt aplikacji przed publicznością złożoną z nauczycieli, osób wspierających program i sędziów AWS GetIT. Wszystkie trzy finałowe zespoły zainspirowały publiczność swoją kreatywnością i pasją. Ich pomysły dotyczyły kilku wyzwań, w tym marnowania żywności, integracji międzykulturowej i poszukiwania pracy. Zwyciężył zespół, który opracował pomysł na innowacyjną aplikację do nauki języków obcych w interaktywny i budujący relacje sposób. Po finale wszyscy uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni na zakulisową wycieczkę do centrum realizacji zamówień Amazon, gdzie dowiedzieli się, jak produkty pokonują drogę od strony internetowej Amazon do drzwi klienta. Odwiedzający byli szczególnie zaintrygowani drukarnią, gdzie odkryli możliwość tworzenia i publikowania własnych książek.

Właśnie wziąłem udział w konkursie AWS GetIT Poland jako sędzia i czuję się zainspirowany pomysłami uczniów na aplikacje, które koncentrują się na rozwiązywaniu problemów w ich lokalnych społecznościach
powiedział Robert Pisarczyk, dyrektor i CEO startupu Oblivious zajmującego się cyberbezpieczeństwem.

Uczniowie i nauczyciele także podzielili się swoimi opiniami na temat programu:
Podobał mi się ten program, ponieważ zawierał moduły z informacjami i szkoleniami, które pomogły nam zaprojektować nasz pomysł na aplikację. Wszystko było jasne i bardzo interesujące. Otrzymałam wiele nowych informacji i teraz myślę o przyszłej pracy w tym obszarze – powiedziała Anna, studentka AWS GetIT.

IMG_1082AWS.JPEG

Program AWS GetIT nas zainspirował. Podobnie jego ambasadorzy, którzy zachęcili naszych uczniów do kreatywnego myślenia i przechodzenia od pomysłów do kompleksowych projektów. Bardzo podobało nam się to, że program zachęca uczniów do współpracy i innowacji – powiedziała Bogumiła Mandat, dyrektor XV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Ukraina: umożliwienie uczniom rozwijania pomysłów na aplikacje istotne dla ich środowisk


W tym roku program AWS GetIT był pilotowany w Ukrainie w szkole kształcenia na odległość Optima. Z ponad 125 000 uczniami online, Optima jest pierwszą i największą ukraińską prywatną szkołą kształcenia na odległość. Po rozposzęciu przez Rosję wojny z Ukrainą, AWS aktywnie wspierał ciągłość edukacji ukraińskich uczniów przez Optimę zapewniając bezpłatnie kredyty na chmurę AWS i pomoc techniczną.

Program AWS GetIT dał uczniom możliwość rozwinięcia myślenia projektowego, burzy mózgów, współpracy w zespołach i uczenia się od profesjonalistów z branży technologicznej
powiedziała Olha Bilodid, dyrektor szkoły Optima.

Spośród 23 zespołów ze szkoły Optima, które zgłosiły swoje pomysły na aplikacje AWS GetIT do oceny, trzy zdobyły miejsca, aby zaprezentować swoje pomysły panelowi sędziów z Ciklum, N-iX i AWS podczas finałów w Ukrainie 23 maja.

Oto, co sędziowie powiedzieli o pracach studentów:
Byliśmy pod wrażeniem dogłębności analizy, zrozumienia problemów społecznych i proponowanych funkcjonalności. Wiele z tych pomysłów na aplikacje dotyczyło poważnych tematów związanych z wojną. Studenci proponowali usługi związane z bezpieczeństwem, wsparciem uchodźców i zdrowiem psychicznym – powiedziała Nataliya Khorkava, menedżer ds. sojuszy i partnerstw w N-iX, która była sędzią podczas ukraińskich finałów AWS GetIT. 

To było ekscytujące doświadczenie być świadkiem entuzjazmu i pasji promieniującej od uczniów, gdy prezentowali swoje przełomowe pomysły na aplikacje. Ich pomysły tematycznie wykraczały daleko poza zwykłą wygodę lub rozrywkę, ich celem było wywarcie namacalnego wpływu na społeczeństwo. Pasja uczniów była przypomnieniem, że przyszłość leży w rękach tych bystrych młodych umysłów, a dzięki ich poświęceniu i innowacyjności, nieustannemu dążeniu do wiedzy i śmiałości marzeń, wszystko jest możliwe – powiedziała Kateryna Yashchenko, specjalista ds. nauki i rozwoju w Ciklum i sędzia na ukraińskich finałach AWS GetIT. 

Zwycięski pomysł na aplikację koncentrował się na wsparciu zdrowia psychicznego osób dotkniętych wojną i obejmował funkcje komunikacji z lekarzami zajmującymi się zdrowiem psychicznym, czaty i interaktywnego bota, dziennik nastrojów oraz sugestie dotyczące filmów, książek i muzyki. Pozostałe dwa projekty miały na celu rozwiązanie innych ważnych problemów społecznych – pierwszy dotyczył budowania bezpiecznych tras transportu publicznego w miastach i kierowania użytkownika do najbliższego schronu przeciwbombowego w przypadku alarmów przeciwlotniczych, drugi specjalnych okularów cyfrowych dla osób niedowidzących, które pomagałyby użytkownikowi poruszać się po mieście i informować go o otoczeniu za pomocą powiadomień dźwiękowych.

Organizacje współpracujące i realizujące program AWS GetIT w Polsce i Ukrainie przyjmują zgłoszenia od szkół zainteresowanych programem na okres od września 2023 do maja 2024 roku.

 Jeśli Twoja szkoła jest zainteresowana udziałem w programie, zachęcamy jej dyrekcję do skontaktowania się z poniższymi osobami:

· Szkoły w Polsce: getit@futurecollars.com
· Szkoły na Ukrainie: aws.getit@n-ix.com

Więcej informacji o programie na stronie AWS GetIT