Przez cały czerwiec obchodzimy Miesiąc Dumy – święto miłości i równości. Z tej okazji Glamazon, czyli grupa pracowników LGBTQIA+ Amazon, zawiesiła w siedzibie głównej Amazon w Seattle nową flagę Progress Pride. Na nowym wzorze pojawiły się dodatkowe kolory symbolizujące społeczność osób transpłciowych (różowy, biały i niebieski) oraz mniejszości rasowe (czarny i brązowy). Tym samym flaga podkreśla wielowymiarowy charakter tożsamości w grupie osób LGBTQIA+, a jej zawieszenie to tylko pierwsza z kilkudziesięciu inicjatyw zaplanowanych na czerwiec przez Amazon.

– W ruchu Dumy LGBTQIA+, a nawet samym słowie „duma”, chodzi o uświadomienie sobie chwili, w której możemy powiedzieć: oto moja tożsamość, jestem z niej dumny i nie zamierzam dłużej jej ukrywać – powiedział Neil Lindsay, wiceprezes Prime and Marketing Amazon. – Jestem dumny, że należę do zespołu odpowiedzialnego za Glamazon – między innymi dlatego, że podziwiam, jak wiele osiągnęła ta grupa i inne jej podobne.

Jako jedna z pierwszych firm, które zdecydowanie opowiedziały się za równością małżeńską, Amazon nieustannie popiera ochronę i równe prawa osób transpłciowych.

Jesteśmy dumni, że obecnie działa już ponad 40 sekcji Glamazon w naszych placówkach na całym świecie, w tym w Polsce. Na tym jednak nie poprzestajemy i staramy się tworzyć warunki sprzyjające coraz większemu włączeniu społecznemu w naszej firmie i społecznościach, w których działamy. W walce o równość działamy tak, jakby wciąż trwał „dzień pierwszy” naszych starań.

Zachęcamy do świętowania Miesiąca Dumy wspólnie z nami.

Miesiąc Dumy na ekranie

Z okazji Miesiąca Dumy platforma Prime Video przygotowała stronę ze specjalnie dobraną ofertą filmów i seriali. W kolekcji pt. „Live Out Loud” poświęconej twórcom, aktorom, producentom, scenarzystom i filmowcom ze społeczności LGBTQIA+ znajdują się produkcje Amazon Originals takie jak Wujek Frank (2020) i pierwszy sezon Dziczy, tytuły na licencji takie jak Rocketman (2019) czy sezony 1-5 RuPaul’s Drag Race, a także filmy takie jak Wojna płci z bezpłatnego serwisu streamingowego Amazon IMDb TV.

W dniach 10-11 czerwca od 21.00 do północy czasu polskiego na platformie Amazon Live po raz pierwszy odbędzie się Pride Festival, na którym najróżniejsi znani influencerzy i trendsetterzy porozmawiają na żywo o tym, w jaki sposób wyrażają dumę ze swojej tożsamości, i podzielą się rekomendacjami w obszarze mody, kosmetyków, książek, filmów i programów telewizyjnych. Festiwal będzie można obejrzeć na stronie amazon.com/live.

Miesiąc Dumy z książką

W księgarniach Amazon Books i sklepach Amazon 4-star pojawi się oferta książek przygotowana przez grupę Glamazon. Kolekcja dobrana pod hasłem „Handpicked with Pride” obejmuje tytuły autorstwa osób LGBTQIA+ przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, m.in. Detransition Baby (Torrey Peters), Homie (Danez Smith), The Magic Fish (Trung Le Nguyen), Memorial: A Novel (Bryan Washington), You Exist Too Much (Zaina Arafat) i Transgender History (Susan Stryker). W sklepach pojawi się także wybór ważnych lektur o społeczności LGBTQIA+, m.in. As a Woman: What I Learned about Power, Sex, and the Patriarchy after I Transitioned (Paula Stone Williams), Follow Your Arrow (Jessica Verdi), You Should See Me in a Crown (Leah Johnson), The Ghosts We Keep (Mason Deaver), a także tytuły takich autorów jak Vitor Martins, Bill Konigsberg, Molly Knox Ostertag, Kacen Callender, Alice Osema czy Sarah McBride.

Warto dodać, że we wszystkich oznaczeniach nawiązujących do Miesiąca Dumy w sklepach Amazon Books i Amazon 4-star zostały wykorzystane prace artysty Mathew Galvana, pracownika centrum logistyki Amazon w Tracy w stanie Kalifornia i członka zrzeszenia Glamazon. Więcej książek o podobnej tematyce można znaleźć tutaj.

Miesiąc Dumy z muzyką

Z okazji tegorocznego Miesiąca Dumy dzięki współpracy z wytwórnią Universal Music Group na platformie streamingowej Amazon Music pojawi się niedostępny wcześniej repertuar przełomowego artysty R&B Jermaine’a Stewarta. Przedwcześnie zmarły piosenkarz utorował drogę niezliczonym artystom LGBTQIA+. Już teraz użytkownicy po raz pierwszy mogą posłuchać w streamingu albumów Stewarta Say It Again, The Word Is Out i What Becomes a Legend Most.

Ponadto Amazon Music udostępni wszystkim użytkownikom Prime Music nowe okolicznościowe playlisty: PROUD i Orgullo, okładki których przygotował grafik Leandro Assis. W Amazon Music będzie można posłuchać także zupełnie nowych piosenek Amazon Originals na zaktualizowanej playliście PROUD. 1 czerwca trafił na nią cover „Bless the Telephone” Labi Siffre w wykonaniu serpentwithfeet, a później planowane są nowe utwory wykonawców takich jak Chloe Moriondo, Claud, Rostam i nie tylko. W czerwcu na platformę trafi także kolekcja playlist Pride History, obejmująca przeszło 50 inspirujących historii i piosenek o historii ruchu LGBTQ+ na całym świecie. Każda playlista Pride History głosami artystów takich jak m.in. Kim Petras i Yungblud opowiada historię walki o wolność w innym kraju i zawiera utwory opisujące poszczególne wydarzenia.

Oprócz tego w każdy poniedziałek czerwca o 23.00 czasu polskiego na kanale Amazon Music na platformie Twitch będą odbywać się konwersacje grupowe z udziałem artystów LGBTQIA+ i specjalistów z branży.

Miesiąc Dumy na zakupach

Klienci mogą wesprzeć społeczność, robiąc zakupy w sklepie Amazon Pride, w którym znajdą produkty firm prowadzonych przez osoby LGBTQIA+. Ponadto z okazji Miesiąca Dumy sklep z wyrobami rzemieślniczymi Amazon Handmade przygotował specjalną ofertę, w której znalazły się setki produktów wykonanych ręcznie i sprzedawanych przez przedsiębiorców LGBTQIA+, m.in. biżuteria, dekoracje do domu czy kosmetyki. W szczególności serwis promuje dwa sklepy LGBTQIA+: Brooklyn Apothecary Co., który sprzedaje świeczki i dekoracje do domu, oraz Feminist Goods Co., który oferuje ubrania i akcesoria pomagające kobietom wzmocnić swoją pozycję. Z okazji Miesiąca Dumy zachęcamy do wspierania społeczności LGBTQ+ i kupowania od małych sprzedawców na stronie www.amazon.com/madewithpride.

Miesiąc Dumy i działalność charytatywna

Klienci mogą łatwo wspierać ulubione organizacje charytatywne bez dodatkowych kosztów, korzystając z platformy Amazon Smile. Przy każdych zakupach użytkownicy Amazon Smile mogą wygenerować darowiznę na rzecz organizacji takich jak National Black Trans Advocacy Coalition, Human Rights Campaign Foundation czy The Trevor Project.

Miesiąc Dumy z Alexą

Przez cały czerwiec użytkownicy asystenta głosowego Alexa mogą poprosić urządzenie o rekomendacje książek, używając komendy „Alexa, recommend books to read during Pride month”, lub posłuchać kolekcji Pride History („Alexa, play PROUD” lub „Alexa, play Pride History”).

Wszystkim życzymy szczęśliwego i bezpiecznego Miesiąca Dumy!