Asystentka głosowa Amazon Alexa, dostępna w głośnikach Amazon Echo, cieszy się popularnością na całym świecie. I choć w powszechnej świadomości kojarzona jest przede wszystkim jako źródło wiedzy lub wsparcie przy obsłudze inteligentnego sprzętu, coraz częściej odkrywa się jej inne możliwości. Alexa to nie tylko opcja odtwarzania ulubionych piosenek na komendę głosową itp. System dał się już poznać jako pomocnik w opiece szpitalnej. Wspierał też seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i pomagał w rozwoju dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W jaki sposób? W pomieszczeniach wykorzystujących smart rozwiązania można go nawet wykorzystywać przy otwieraniu drzwi. To najprostszy przykład, jak osoby o ograniczonych zdolnościach ruchowych mogą sięgać po jego pomoc. Mało tego, znany jest przypadek uratowania psa przed pożarem dzięki możliwościom Alexy. Wszystko za sprawą funkcji Alexa Guard, która po wykryciu w domu dymu wysyła powiadomienia na smartfon jego właściciela.

Jak możemy w Polsce wykorzystywać asystentkę głosową w równie pożyteczny sposób? Dobrym przykładem jest szkoła w Indiach w stanie Kerala. Jeden z tamtejszych nauczycieli ukrył Amazon Echo w manekinie i tym samym pozwolił dzieciom rozmawiać z nim po angielsku. To kreatywne wykorzystanie sprzętu to świetna inspiracja. Oczywiście nie chodzi o to, że musimy kupować do domu manekina. Wystarczy postawić inteligentny głośnik Amazon na biurku dziecka. Damy mu dzięki temu odrobinę wolności i frajdy w odkrywaniu angielskich słów. Jak?

Jednym z dostępnych języków w aplikacji systemu głosowego jest właśnie angielski. Dlatego dzięki różnym funkcjom przeznaczonym do nauki języka pozwoli dzieciom popracować nad wymową słów czy tworzeniem prostych konwersacji, bo Alexa zareaguje na polecenie, tylko jeśli wymowa będzie poprawna. Przykład: program Daily Dose umożliwia poznawanie każdego dnia nowego słowa. Albo odsłuch anglojęzycznych rozmówek. Z takimi możliwościami edukacja stanie się bardziej intensywna i zapewni najmłodszym wiele zabawy. Zwłaszcza że w aplikacji obsługującej asystenta głosowego znajdziemy także quizy.

Z potencjału edukacyjnego Alexa Amazon skorzystać mogą zresztą nie tylko dzieci. Program Interview Prep to symulacja rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, która w domowych warunkach zada Ci pytania, jakie mogłyby pojawić się podczas takiej konwersacji.

Jak widać, możliwości jest mnóstwo. I nawet jeśli nauka języków w Twoim domu przebiegała do tej pory w wolnym tempie, Alexa Amazon pomaga wydobyć ukryty potencjał!

Dostępne w Polsce sprzęty, które wykorzystuja asystentkę głosową Alexa Amazon:

Inteligentny głośnik Amazon Echo (Wersja międzynarodowa)

Inteligentny głośnik Amazon Echo Dot (Wersja międzynarodowa)