Najnowszy beneficjent utworzonego przez Amazon Funduszu Deklaracji Klimatycznej, firma ION Energy, specjalizuje się w technologiach zwiększających żywotność i wydajności akumulatorów litowo-jonowych wykorzystywanych w elektrycznych samochodach oraz systemach magazynowania energii. Założony w 2016 r. start-up z siedzibą główną w Indiach oraz placówkami we Francji i Stanach Zjednoczonych działa na rynku już od 5 lat. Flagowym produktem ION Energy jest platforma do zarządzania akumulatorami (smart battery management platform, BMS), która dzięki wykorzystaniu autorskiego algorytmu pozwala wydłużyć żywotność akumulatorów oraz poprawić ich wydajność. Obecnie, ION Energy obsługuje ponad 75 firm z branży energetycznej i transportowej z 15 krajów, w tym Indii, Francji, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

„W ramach prowadzonych przez Amazon poszukiwań pionierskich firm, których produkty i rozwiązania wspierają rozwój gospodarki niskoemisyjnej, zdecydowaliśmy, że kolejnym beneficjentem naszego wartego 2 mld dolarów Funduszu Deklaracji Klimatycznej będzie firma ION Energy” – ogłosiła Kara Hurst, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju na świecie w Amazon. „Zainspirowała nas misja firmy, którą jest opracowywanie technologii zwiększających żywotności i wydajności akumulatorów litowo-jonowych wykorzystywanych w elektrycznych samochodach oraz systemach magazynowania energii. Wierzymy, że ich działalność przyczyni się do przyspieszenia przejścia świata na energię elektryczną” – dodała.

Transport towarów to jeden z głównych elementów działalności Amazon, a także jeden z kluczowych obszarów, w których firma planuje osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2040 r. Dlatego też, w 2019 r. Amazon zamówił u amerykańskiego producenta pojazdów elektrycznych oraz inwestora Funduszu i sygnatariusza Deklaracji Klimatycznej, firmy Rivian, 100 tys. elektrycznych samochodów dostawczych. Niedawne dołączenie do sygnatariuszy Funduszu takich firm jak Mercedes-Benz, Convoy czy Uber świadczy o zaangażowaniu przedstawicieli wszystkich sektorów gospodarki – od branży samochodowej przez transport po logistykę – w kwestie ochrony lokalnych społeczności oraz całej planety.

„Wierzymy, że rok 2021 będzie prawdziwym punktem zwrotnym w procesie transformacji energetycznej, a instytucje rządowe i przedsiębiorstwa prywatne zaczną w końcu wspólnie podejmować działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W ION Energy, jesteśmy przekonani, że zaawansowane rozwiązania elektroniczne i oprogramowanie, które pozwolą firmom na szybsze ograniczenie emisyjności staną się kluczowe dla osiągnięcia naszego głównego celu, którym jest przyszłość bez emisji dwutlenku węgla” – mówi Akhil Aryan, współzałożyciel i dyrektor generalny ION Energy.

Jeden z podstawowych elementów misji Amazon stanowi utworzony w 2020 r. Fundusz Deklaracji Klimatycznej. Jest to wart 2 mld dolarów program inwestycyjny mający na celu wspieranie rozwoju usług i technologii na rzecz dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju, które pozwoliłyby zarówno Amazon jak i innym firmom realizację zobowiązań Deklaracji Klimatycznej. Fundusz inwestuje w pionierskie firmy z różnych branży, których działalność przyczynia się do przyśpieszenia światowej transformacji gospodarki opartej o energię elektryczną.

Do tej pory wsparcie w ramach funduszu otrzymały firmy ZeroAvia, CarbonCure Technologies, Pachama, Redwood Materials, Rivian, Turntide Technologies i BETA Technologies zajmujące się rozwojem technologii dekarbonizacji, które pomogą Amazon i innym sygnatariuszom osiągnąć neutralność emisyjną do 2040 r.

Przyjmowanie zgłoszeń od firm zainteresowanych dołączeniem do Funduszu Deklaracji Klimatycznej ciągle trwa. Więcej na jego temat można dowiedzieć się tutaj.