Za Amazon stoi długa historia działań podejmowanych na rzecz zrównoważonego rozwoju i środowiska naturalnego. W tym celu powstały tak innowacyjne programy jak Frustration Free Packaging, Ship in Own Container, a także sieć farm wiatrowych i słonecznych czy panele słoneczne na dachach centrów logistyki. Amazon to również inwestycje w gospodarkę o obiegu zamkniętym (przy wsparciu Funduszu Closed Loop) oraz wiele innych inicjatyw, które codziennie są podejmowane przez pracowników na całym świecie. Tylko w dziale operacji mamy ponad 200 naukowców, inżynierów i projektantów produktów, którzy skupiają się wyłącznie na opracowaniu nowych sposobów na przekucie naszej skali w korzyści dla konsumentów oraz planety.

Długofalowym celem Amazon jest wykorzystywanie wyłącznie odnawialnych źródeł energii do utrzymywania infrastruktury – i robimy postępy w tym kierunku. Wokół nas zachodzi wiele zmian – włączając w to niesamowity rozwój technologiczny, dzięki któremu możemy jeszcze lepiej wykorzystywać samochody elektryczne, biopaliwa lotnicze, opakowania wielokrotnego użytku czy odnawialne źródła energii. To sprawia, że po raz pierwszy jesteśmy pewni, że wszystkie nasze przesyłki mogą być neutralne węglowo. Stąd postawiliśmy sobie ambitny cel – aby do 2030 roku już połowa z nich nie zostawiała śladu węglowego w środowisku naturalnym. Nazwaliśmy ten projekt „Shipment Zero”.

Osiągnięcie tego celu nie będzie łatwe, ale jesteśmy zdeterminowani – wiemy, jaka jest stawka i wierzymy, że warto się na tym skupić.

Nie jesteśmy w tym sami. Będziemy wciąż wykorzystywać skalę naszego działania i uwagi oraz wskazówki naszych klientów, aby umożliwić naszym dostawcom podejmowanie działań, dzięki którym zmniejszą swój ślad węglowy. Gorąco będziemy ich do tego zachęcać – najlepszym przykładem są tutaj nasze programy Ship in Own Container i Frustration Free Packaging.

W ramach naszego zobowiązania, aby dzielić się naszymi postępami oraz ambicjami w zakresie zrównoważonego rozwoju, planujemy w ciągu tego roku udostępnić analizę całkowitego śladu węglowego Amazon oraz nasze cele i propozycje programów, które umożliwią działanie na rzecz środowiska. To umożliwi nam także zrozumienie, jak długa jeszcze przed nami droga do spełnienia naszych zobowiązań wobec środowiska naturalnego.

Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy nad rozwojem zaawansowanego modelu naukowego, który pokazuje nasz ślad węglowy – to cenna informacja dla naszych działów biznesowych, które mogą w ten sposób znaleźć sposoby na redukcję zużycia węgla w swojej codziennej działalności.

Naszym klientom zawsze będzie zależeć na większym wyborze produktów, szybszej dostawie oraz niższych kosztach. Wierzymy, że te ostatnie wiążą się z obniżaniem naszego wpływu na środowisko, w którym wszyscy żyjemy i pracujemy.