Wprowadzenie Alexy na rynek w 2014 miało przełomowe znaczenie dla rozwoju sztucznej inteligencji zarównoglobalnie, jak i w Polsce. Dla wielu stała się nieodłączną częścią codziennego życia ułatwiającą czynności, które niegdyś zajmowały więcej czasu. Alexa zapewnia nie tylko szybszy dostęp do informacji, lecz także gwarantuje pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Dzięki temu urządzeniu osoby o specjalnych potrzebach mogą łatwiej prowadzić samodzielne życie.

Wiele osób wciąż zaskakuje fakt, że Alexa tak naprawdę pochodzi z Polski. Powstała w 2013 roku dzięki przejęciu przez Amazon polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się syntezą mowy – Ivona Software. Na samym początku Alexa była dostępna tylko w jednym języku, a jej funkcje były znacznie ograniczone. Osiem lat później Alexa zaczęła mówić aż w 34 językach. Co więcej urządzenie potrafi naśladować znanych celebrytów, takich jak m.in. Samuel L. Jackson, którego głos opracowali inżynierowie z gdańskiego biura Amazon. W tym czasie wprowadzono również wiele funkcji, ułatwiających życie osobom o specjalnych potrzebach czy dzieciom z trudnościami w uczeniu się. Jednym z przykładów jest funkcja ‘show and tell’, dzięki której kamerka Alexy pozwala na zidentyfikowanie przedmiotów osobom z zaburzeniami widzenia. Więcej o funkcjach Alexy, które zwiększają dostępność i wspierają osoby ze szczególnymi potrzebami znajdziesz tutaj.

Z okazji urodzin Alexy Andrzej Pomirski, Senior Software Development Engineer w Amazon, został zaproszony do podcastu ‘Technofobia’ prowadzonego przez Artura Kurasińskiego, aby porozmawiać na temat przyszłości Alexy i o tym, jak wpisała się na zawsze w naszą cyfrową rzeczywistość. Zapraszamy do posłuchania odcinka.

Bez tytułu — 21.jpg

Dziękujemy za wspólnie spędzone 8 lat.

#AmazonDevPL