Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku to miejsce pracy wyspecjalizowanych, interdyscyplinarnych zespołów, które dostarczają innowacyjne rozwiązania implementowane w produktach i usługach Amazon na całym świecie. To tutaj deweloperzy i naukowcy pracują nad zrewolucjonizowaniem takich technologii jak Text-to-Speech, czy Natural Language Understanding.

– Zaczęło się od Text-to-Speech i rozwoju syntezy mowy, którą najpierw dostarczyliśmy na tablety Fire, a potem dla naszej asystentki głosowej Alexy – mówi Rafał Kukliński, Dyrektor Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku. – W miarę rozwoju oraz przybywania nowych klientów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, zespół zaczął naturalnie rosnąć.

Dziś w Gdańsku tworzone są przełomowe rozwiązania, np. dla asystentki głosowej Amazon dostępnej na głośnikach Echo, które można obsługiwać bez użycia dłoni. Zapytajcie Alexę o co chcecie, np. poproście o odtworzenie muzyki, sprawdzenie wyników sportowych lub prognozy pogody, a odpowiedź uzyskacie natychmiast, nie ruszając się z fotela po drugiej stronie pokoju.

Nad ciągłym rozwojem Alexy pracuje m.in. Ewa, manager zespołu inżynierów oprogramowania w Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku.

– Mój zespół pracuje obecnie nad projektem, który moim zdaniem jest naprawdę fantastyczny. Alexa już wkrótce będzie mówiła głosem Samuela L. Jacksona. Znany aktor będzie odpowiadał np. na pytania o czas czy odczytywał aktualne wiadomości ze świata.

Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku wciąż poszerza swój zespół, który już dziś liczy ponad 650 osób.

– Zatrudniamy na wielu różnych stanowiskach – od inżynierów audio czy języka, po ludzi którzy trudnią się adnotacją danych, czyli muszą znać płynnie wiele języków, w których mówi Alexa. Zasięg i zakres prac, jakie prowadzimy sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Rafał Kukliński.

Więcej o Centrum można dowiedzieć się z poniższego filmu, a o prowadzonych rekrutacjach można znaleźć informacje tutaj.