Do udziału w trzeciej edycji zgłosiło się 36 chętnych. Na kolejnych spotkaniach stacjonarnych pod opieką trenerek uczyły się metody pracy projektowej, poznawały podstawy programowania, a przede wszystkim przekonywały się, że świat nowoczesnych technologii jest szeroko otwarty nie tylko dla mężczyzn.

Sens realizacji inicjatyw takich jak Girls Do Engineering, czyli skierowanych tylko do dziewcząt, uwidocznił się już na etapie rekrutacji do programu. W poszukiwaniu chętnych zorganizowaliśmy kilka warsztatów promocyjnych w szkołach średnich. Dziewczęta w grupach mieszanych, z chłopcami, były wycofane i zdecydowanie mniej zaangażowane niż ich koledzy. Zupełnie inaczej praca wyglądała w grupach żeńskich – dziewczyny udzielały się znacznie śmielej, widać było, że nie czują się niczym ograniczone.

Anna Jędryczko, trenerka kompetencji cyfrowych w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog

Coś więcej niż technologia

Uczestniczki Girls Do Engineering nie tylko ćwiczą kompetencje twarde i miękkie, ale także wzmacniają poczucie własnej wartości oraz rozwijają wewnętrzną motywację do rozwoju. Wstępem do jednego ze spotkań było śniadanie z inżynierkami Amazon, podczas którego dziewczyny miały szansę uzyskać szczegółowe informacje o pracy kobiet w IT – i to z pierwszej ręki. W ramach kolejnych warsztatów zorganizowano spotkanie z Martą Młyńską, trenerką działającą w obszarze edukacji i rozwoju osobistego.

Inżynieria jest interesująca, stymuluje intelektualnie, daje poczucie mocy, którego dziewczynom potrzeba. Co więcej, w inżynierii najlepiej sprawdzają się zespoły różnorodne. Amazon wierzy w potencjał kobiet, dlatego nieustannie zachęca je do zawodowego rozwoju w branży IT; program Girls Do Engineering jest idealnym przykładem tego typu działań.
Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w Amazon Development Center Poland
GirlsIT_2

Dziewczyny miały również okazję odwiedzić showroom Alexy w towarzystwie jednego z Amazończyków, dzięki czemu przetestowały w praktyce funkcjonalności i możliwości popularnego asystenta głosowego.

Będzie się działo!

Zwieńczeniem ostatniej edycji Girls Do Engineering będzie Gala Finałowa, podczas której uczestniczki przedstawią efekty swojej pracy. Wydarzenie zaplanowano na 23 lutego 2023 rolku w siedzibie Amazon Development Center Poland. Do tego czasu dziewczyny będą szlifować swoje projekty w programie mentoringowym.

Projekt Girls Do Engineering jest naprawdę wspaniały, otwiera nam dużo możliwości, pokazuje nowe perspektywy i pracę przy tworzeniu rozwiązań technologicznych.
Julia Faszczewska, uczestniczka Girls Do Engineering
GirlsIT_3

Program Girls Do Engineering jest objęty Patronatami honorowymi Prezydenta Miasta Sopotu, Prezydenta Miasta Gdyni, Prezydenta Miasta Gdańsk oraz GovTech.