Absolutna cisza, szum, kakofonia niewyraźnych dźwięków... To codzienność osób zmagających się z wadami słuchu. Głusi i niedosłyszący pracownicy, bo o nich mowa, znaleźli w Amazon swoje miejsce. Tu mogą się realizować zawodowo, rozwijać, przebywać w zróżnicowanym środowisku, w którym ich potrzeby i możliwości są w pełni akceptowane. To tu poczuli się w końcu „usłyszani”!

Poznaj historie Patrycji Moroz i Marty Kochel, pracujących w centrum logistycznym Amazon w Bielanach Wrocławskich. To z nimi miała okazję spotkać się Natalia Partyka, multimedalistka paraolimpijska.

Ostatnia niedziela września to Międzynarodowy Dzień Głuchych. W Amazon mamy szczególne powody, by go świętować – osoby głuche i niedosłyszące są bowiem integralną częścią naszej firmy.

W 2020 r. w centrum dystrybucyjnym w Sadach k. Poznania ruszył pilotażowy program zatrudnienia osób niesłyszących „MigaMY”. Inicjatywa ta szybko przerodziła się w rytunowe działania, a osoby głuche pracują już w trzech centrach logistycznych Amazon w Polsce – w Sadach k. Poznania, Kołbaskowie k. Szczecina i Bielanach Wrocławskich. To właśnie w okolicach Wrocławia realizują się zawodowo niesłyszące Marta Kochel i Patrycja Moroz, którym na co dzień towarzyszy tłumaczka polskiego języka migowego – Anna Morawska. Tam również z wizytą pojawiła się Natalia Partyka, aby w szczególny sposób uczcić Międzynarodowy Dzień Głuchych, który w Amazon obchodzony jest już po raz trzeci.

Aktywne mimo przeciwności

Będąc osobami niesłyszącymi, Marta i Patrycja musiały zmagać się w życiu z wieloma przeciwnościami losu. Obie jednak dzielnie stawiały im czoła, udowadniając, że niemożliwe nie istnieje. To właśnie dzięki pracy w Amazon mogą w pełni realizować się zawodowo.

Podjęłam pracę w Amazon, ponieważ chciałam się rozwijać, zdobyć doświadczenie, a z czasem osiągnąć kolejne szczeble kariery. Podoba mi się to, że firma oferuje tak wiele rozmaitych szkoleń dla wszystkich pracowników.
mówi Patrycja Moroz.
Screenshot 2022-09-09 at 13.04.38123.jpg

Marta i Patrycja pracują w dziale komplementacji zamówień, ale inni głusi i niedosłyszący pracownicy zatrudnieni są również w dziale pakowania. Przyznają, że bardzo lubią swoją pracę, a w szczególności panującą w niej świetną atmosferę. Doceniają także benefity oferowane przez Amazon. Jednak najbardziej cieszy je wsparcie, które tutaj otrzymują. By ułatwić im komunikację z zespołem, mają zapewnioną na co dzień asystę tłumaczki polskiego języka migowego, Anny Morawskiej.

Towarzyszę im na każdym kroku, począwszy od rekrutacji, po szkolenia BHP, szkolenia stanowiskowe, rozwiązywanie różnego rodzaju zagadnień związanych z pracą.
opisuje Anna Morawska.

Dzięki obecności tłumacza mogą swobodnie porozumiewać się także ze słyszącymi kolegami, którzy zawsze służą im pomocą.

W tej pracy czuję się jak u siebie w domu, ponieważ każdy traktuje mnie z szacunkiem. Nie ma tu dyskryminacji.
przyznaje Marta Kochel.
Screenshot 2022-09-09 at 13.07.10321.jpg

Amazon – praca i miejsce dla wszystkich

To, aby wszyscy pracownicy czuli się w pracy dobrze, jest jednym z priorytetów Amazon. Tutaj każdy może znaleźć dla siebie miejsce, bez względu na swój status demograficzny, społeczny, kulturowy, wyznaniowy.

Głusi i niedosłyszący pracownicy są bardzo ważną częścią Amazon. Jako pracodawcy promującemu różnorodność, zależy nam na tym, by tworzyć możliwości rozwoju zawodowego także osobom z niepełnosprawnościami, w tym z wadami słuchu.
podkreśla Tomasz Orszak, regionalny kierownik ds. HR.

Jest to o tyle ważne, że zdarza się, że osoby głuche i niedosłyszące często mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. – „Dlatego tym bardziej cieszy nas, że w Amazon mogą znaleźć swoje miejsce, pomagając nam tworzyć prawdziwie zintegrowane i przyjazne środowisko pracy” – dodaje Tomasz Orszak.

Screenshot 2022-09-09 at 13.14.4812.jpg

Mogła się o tym przekonać Natalia Partyka, multimedalistka paraolimpijska w tenisie stołowym, która spotkała się z Martą i Patrycją. Była to bardzo inspirująca wizyta i okazja do spotkania osób, które codziennie udowadniają, że niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z życia zawodowego. Odwiedziny Natalii okazały się nie tylko okazją do rozmowy, ale także do... rozegrania meczu w ping-ponga!

Screenshot 2022-09-09 at 13.11.12234.jpg

Bardzo się cieszę, że mogłam spędzić dzień w Amazon oraz poznać Martę i Patrycję. To bardzo ważne, że są tutaj stwarzane warunki pracy dla głuchych. Aktywność zawodowa pomaga pokonać im wiele barier związanych z niepełnosprawnością. Dzięki temu społeczeństwo ma większą świadomość, że wśród niego są osoby głuche, które pracują i są dobrymi pracownikami. Cieszę się, że w Amazon jest inicjatywa zatrudniania niesłyszących i mam nadzieję, że będzie takich coraz więcej!
podsumowała wizytę Natalia Partyka.

W Amazon bliskie są nam takie wartości jak równość, różnorodność, akceptacja i zaufanie. Ich wyrazem jest właśnie inicjatywa „MigaMY”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych mówimy i migamy „głośno”: Cieszymy się, że jesteście z nami i dziękujemy za Wasze zaangażowanie!