Kobiety w inżynierii #SheIsAnEngineer at Amazon

Jola i nowe technologie

W Centrum Logistyki E-Commerce w Gliwicach pracuje ponad 1300 osób, które w codziennej pracy wspierane są przez 3900 robotów – technologia Amazon Robotics pomaga pracownikom w składowaniu i kompletowaniu zamówień. Tu właśnie pracuje Jola, pełniąc rolę planistki utrzymania ruchu RME (Reliability, Maintanance, Engineering). Do jej zadań należą przeglądy technologii różnego rodzaju przenośników transportowych, analiza danych, zamawianie części zamiennych i planowanie prac zespołu. Szczególnie podoba mi się to, że każdy dzień jest inny od poprzedniego, przynosi nowe doświadczenia – mówi Jola zapytana o to, co najbardziej lubi w swojej pracy – Sytuacja potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie, co rozwija moją umiejętność szybkiego dostosowywania się i nierzadko zmusza do reorganizacji wcześniej ustalonych priorytetów.

Dziewczyna z warsztatu

Na początku ścieżki zawodowej, zgodnie z wykształceniem, Jola pracowała jako pedagog w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Jednak jej pasją zawsze były motoryzacja i inżynieria. Przez kilka lat pomagałam koledze w warsztacie samochodowym, gdzie bardzo chętnie spędzałam każdą wolną chwilę – wspomina Jola. Pewnego dnia ambicje, odwaga i determinacja wzięły górę. Pracę w Amazon polecił mi znajomy, który wiedział o moich nietypowych, jak na kobietę, zainteresowaniach. Myślałam, że porywam się z motyką na słońce. Jednak udało mi się! Amazon nie dyskwalifikuje w procesie rekrutacji osób, które nie mają kierunkowego wykształcenia, albo nie nabyły jeszcze doświadczenia, tak jak ja – podkreśla i dodaje – Jestem zachęcana do udziału w szkoleniach i zawsze korzystam z takich możliwości.

Słowo klucz: Determinacja

Pomimo że coraz więcej kobiet interesuje się technologiami, zawody związane z inżynierią w dalszym ciągu zdominowane są przez mężczyzn. Wiem z własnego doświadczenia, że jeśli wierzymy, że dana droga zawodowa jest dla nas, to trzeba ambitnie i odważnie aplikować na te stanowiska, aż się uda! – mówi Jola. Kobietom, które stoją przed wyborem lub zastanawiają się nad zmianą pracy, radzi – Myśl odważnie i bądź zawsze gotowa do działania! Determinacja to słowo klucz. Zanim dotarłam do działu technicznego RME, minęło trochę czasu. Kiedy pojawiła się szansa, żeby aplikować na stanowisko planisty, nie zastanawiałam się ani chwili – opowiada Jola – To było dla mnie ogromne wyzwanie i musiałam się sporo nauczyć. Wiedziałam, że czekają mnie rozmowy po angielsku i przyda się biegłość w Excelu, dlatego popołudniami starałam się samodzielnie nadrabiać zaległości – wspomina i podkreśla – Bardzo ważną rolę odegrali moi przełożeni, którzy mnie motywowali i wspierali w decyzji. Ta zmiana dała mi szansę na rozwój.

Nieograniczone możliwości

Czy wybór ścieżki edukacji zawsze decyduje o wykonywanym w przyszłości zawodzie? Przykład Joli udowadnia, że nie musi tak być. Niemniej osoby, które już na etapie szkolnym mają określone plany zawodowe, mogą skorzystać z programów stażowych i praktyk. Absolwentkom i absolwentom szkół średnich, którzy są zainteresowani inżynierią, Amazon oferuje m.in. staże w mechatronice. W ramach 2-letniego programu zdobędą oni wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie RME. Uczestniczki i uczestnicy mogą liczyć na wsparcie mentorów, którzy pomogą zaplanować dalszą edukację i ścieżkę zawodową. Zdaniem Joli – Amazon motywuje do nauki. Doceniam każdą szansę odwiedzenia obiektów Amazon w innych krajach, poznawania nowych ludzi, nabywania doświadczenia. Mam wrażenie, że możliwości w tej firmie są nieograniczone. Bądź jak Jola, znajdź swoją drogę na www.amazon.jobs/pl.

Przeczytaj także: