Inspirujące przemowy w sercu innowacji Amazon

Gala finałowa miała miejsce w trójmiejskiej siedzibie ADCP. Wydarzenie zgromadziło wybitne postaci ze świata dyplomacji, polityki, mediów i biznesu. Galę otworzyła Lucyna Chwastowska, Dyrektorka ds. Badań i Rozwoju w Centrum Rozwoju Technologii Amazon, AGI, podkreślając znaczenie i siłę mentoringu w otwieraniu drzwi do świata pełnego możliwości. Jego Ekscelencja, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski podzielił się swoją optymistyczną wizją przyszłości Polski, zaznaczając, że nie tylko uczestniczki potrzebują naszego wsparcia, ale i my potrzebujemy ich - kobiet w STEM. Podkreślił również, że przygotowanie na odrzucenie jest kluczowe, mimo że bywa zniechęcające, jest nieodłączną częścią dążenia do sukcesu. Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, również zaznaczyła, że porażki są częścią ludzkiego życia, zwracając uwagę na cenne wnioski, które można z nich czerpać i doświadczenia, w które można je przekształcać.

Dziewczyny chcą zmieniać świat

Od października, uczestniczki IV edycji programu Girls Do Engineering brały udział w warsztatach stacjonarnych, kursie programowania oraz sesjach mentoringowych z inżynierami i inżynierkami z ADCP. Wszystko po to, aby zgłębić świat technologii i kilka miesięcy później, podczas gali finałowej, zaprezentować prototypy aplikacji odpowiadającej na społeczne i środowiskowe wyzwania. Projekty obejmowały szeroki zakres tematów, od życia społecznego i zdrowia psychicznego, przez modę i odpowiedzialne zakupy, aż po opiekę nad zwierzętami i ochronę środowiska. To były prezentacje nie tylko technicznych umiejętności, ale również empatycznego podejścia i kreatywności uczestniczek programu. Kilka zespołów wzbogaciło swoje projekty o technologię Alexa, co dodatkowo wzmocniło ich innowacyjność. Prototypy zrobiły duże wrażenie na gościach, otwierając wśród nich żywe dyskusje.

GDE Gala finałowa
GDE Gala finałowa
GDE Gala finałowa
GDE Gala finałowa

Przyszłości kobiet w technologii

Ważnym elementem Gali był panel dyskusyjny na temat roli korporacji w kształtowaniu przyszłości kobiet w technologii i inżynierii. Dyskusja podkreśliła znaczenie różnorodności, równości i włączenia (DEI) oraz roli technologii inkluzywnych w promowaniu tych wartości. Rozmowa przybliżyła, jak firmy technologiczne, instytucje rządowe i organizacje pozarządowe mogą tworzyć bardziej różnorodny i włączający sektor STEM. Galę zakończyła ceremonia wręczenia dyplomów, którą wspólnie poprowadziły Ewa Kolczyk, Menedżerka ds. Badań i Rozwoju w Centrum Rozwoju Technologii Amazon, AWS Polly, jednocześnie inicjatorka programu Girls Do Engineering, oraz Iwona Brzózka-Złotnicka, prezeska Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Ceremonia była momentem uhonorowania młodych inżynierek za ich zaangażowanie, odwagę i determinację w spełnianiu swoich marzeń o karierze w branży tech.

GDE Inline image 5.png

Amazon Development Center Poland, poprzez program Girls Do Engineering, potwierdza swoje zobowiązanie do wspierania edukacji i rozwoju kariery kobiet, aby budować bardziej inkluzywny świat technologii.