Fundacja Muzeum Historii Kobiet, wspierana przez Tech To The Rescue - organizację łączącą ambitne projekty non-profit z firmami technologicznymi - stworzyła wirtualne Muzeum Historii Kobiet – cyfrową platformę, której celem jest zapewnienie kompleksowego i dostępnego repozytorium wiedzy i materiałów edukacyjnych na temat kobiet, które ukształtowały historię świata. Aby przyspieszyć prace, Amazon Web Services (AWS) zapewnił niezawodny hosting i inne usługi w chmurze bez żadnych kosztów.

Brak zbiorowej świadomości wpływu, jaki miały kobiety na historię i to problem, który dotyka nas wszystkich. Anglojęzyczna Wikipedia zawiera ponad 4,4 miliona biografii wybitnych pisarzy, wynalazców i naukowców, ale tylko niecałe 19 proc. z nich dotyczy kobiet. Jednocześnie, tylko 13 proc. edytorów Wikipedii identyfikuje się jako kobiety. W Polsce badanie przeprowadzone przez bank BNP Paribas wykazało, że tylko 10 proc. patronów szkół nosi imię kobiet. Powstała jednak grupa oddana misji zmiany tego stanu rzeczy - powiedziała dr Agnieszka Jankowiak-Maik, wiceprezes Fundacji Muzeum Historii Kobiet.

Wzmacnianie marginalizowanych głosów
Wirtualne Muzeum Historii Kobiet zajmuje się zmniejszaniem skutków marginalizacji kobiet w historii, zapewniając, że ich głosy są słyszane, a ich osiągnięcia odpowiednio uhonorowane. Misją muzeum jest zjednoczenie inicjatyw historycznych i osiągnięcie statusu nowoczesnej instytucji kulturalnej, edukacyjnej i naukowo-badawczej.

W tym celu Muzeum otrzymało niezbędne wsparcie techniczne od Tech To The Rescue, a AWS zapewnił niezawodny hosting i inne usługi bez żadnych kosztów. Współpraca między Muzeum Historii Kobiet w Polsce, Tech To The Rescue i AWS zaowocowała realnym wsparciem i bezpłatnym hostingiem bazy danych historii kobiet, stanowiącej podstawę pierwszego wirtualnego muzeum historii kobiet w Polsce. Według założycieli muzeum, pełna kolekcja będzie ogólnodostępna za około 6 miesięcy. Postępy prac można śledzić tutaj: https://baza.historiakobiet.org/.

Projektowanie z myślą o inkluzywności: zapewnienie dostępności

Dr Agnieszka Jankowiak-Maik, wiceprezes Fundacji Muzeum Historii Kobiet, podkreśla znaczenie dostępności: "Głęboko wierzymy, że dostępność jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o rozwiązania online. Dlatego chcieliśmy, aby nasza baza była jak najlepiej przygotowana dla wszystkich osób, które chciałyby z niej korzystać".

Dzięki hostingowi AWS, muzeum może rozszerzyć swój globalny zasięg, zapewniając użytkownikom na całym świecie łatwo dostępną platformę do odkrywania i poznawania historii Polek. Integracja AWS zapewniła płynne wdrożenie i skalowalność, dostosowujące się do rosnącej kolekcji muzeum i zwiększającego się ruchu odwiedzających w przyszłości. Choć gromadzenie biografii jest wciąż na wczesnym etapie, cele muzeum są dalekosiężne: biografie legendarnych kobiet zostaną wyposażone w scenariusze i plany lekcji dla tysięcy nauczycieli, ponieważ zmiana zaczyna się na szkolnych korytarzach.

museum_team_1.jpg
Zespół muzeum: Agata Kominiak, Paulina Kirschke, Iwona Chmura-Rutkowska, Anna Kowalczyk, Katarzyna Dworaczyk, Anna Jankowiak, Edyta Głowacka-Sobiech i Agnieszka Jankowiak-Maik

Ada Lovelace, pierwsza programistka komputerowa

Wirtualne Muzeum Historii Kobiet to coś więcej, niż tylko repozytorium informacji. To transformacyjna platforma, która stawia sobie za cel zmianę narracji historycznej dotyczącej kobiet w historii na całym świecie. Dobrym przykładem zapomnianej historii jest Ada Lovelace, XIX-wieczna matematyczka uważana za pierwszą programistkę komputerową w historii. Córka lorda Byrona, wychowana przez samotną matkę, która zaszczepiła w niej miłość do matematyki, współpracowała z Charlesem Babbage'em nad silnikiem analitycznym. Jako pierwsza zauważyła jego potencjał do zadań innych niż obliczenia matematyczne.

Dr Agnieszka Jankowiak-Maik podsumowuje: - To dopiero początek. W planach mamy stworzenie aplikacji mobilnej oraz dodawanie nowych treści do bazy, którą do tej pory tworzyli głównie eksperci naszej fundacji oraz zaproszone osoby. Młode organizacje z wizją często stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z finansowaniem, co utrudnia dostęp do technologii czy know-how. Dzięki wsparciu nasze wizje mogą stać się rzeczywistością i wnieść znaczący wkład w zmiany społeczne.

Świętowanie światowych osiągnięć Kobiet

Wirtualne Muzeum Historii Kobiet jest świadectwem tego, co można osiągnąć dzięki współpracy i determinacji. To celebracja wkładu kobiet w rozwój świata i przypomnienie, że wszyscy mamy do odegrania rolę w kształtowaniu bardziej inkluzywnej i zróżnicowanej reprezentacji historii.

Patrząc w przyszłość, Muzeum Historii Kobiet ma na celu dalsze wzmacnianie marginalizowanych głosów i przekształcanie historycznych narracji dotyczących kobiet w historii na całym świecie. Poszerzając swój zasięg i wpływ, inspirując przyszłe pokolenia do korzystania z różnorodności i bogactwa historii kobiet.

Wirtualne Muzeum Historii Kobiet to wyraźne przypomnienie, że nasze historie są ze sobą powiązane i że musimy współpracować, aby zapewnić, że wszystkie głosy zostaną usłyszane, a wszystkie historie opowiedziane.