Kursy w formie zdalnej prowadzone przez akredytowanych instruktorów oferowane są obywatelom Ukrainy bez względu na miejsce pobytu. W Polsce, ze względu na najwyższą liczbę uchodźców, również w formie stacjonarnej. Współpracujemy z klientami i partnerami AWS, aby połączyć uczestników z pracodawcami oferującymi stanowiska pracy związane z technologiami chmurowymi.

Od początku wojny w Ukrainie ponad 7.5 milionów ludzi opuściło domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa i stabilności w sąsiednich krajach. Zarówno Ukraińcy, którzy schronili się za granicą, jak i osoby, które pozostały w kraju doświadczają rozłąki z rodziną, braku możliwości kontynuowania kariery zawodowej, bariery językowej i przeszkód prawnych. Osoby pochodzące z Ukrainy – z doświadczeniem zawodowym oraz zaczynające pracę w branży technologicznej - poszukują programów szkoleniowych, które pomogą im podjąć pracę za granicą. Przetwarzanie w chmurze to szybko rozwijająca się branża, a wiele firm i organizacji migrujących do chmury potrzebuje odpowiednio wyszkolonych pracowników.

Kursy dopasowane do umiejętności

Ukraińcy z całego świata mogą wybierać spośród wielu kursów AWS, odpowiednich dla ich poziomu wiedzy informatycznej i celów edukacyjnych. Oferty kursów obejmują cyfrowe szkolenia „na żądanie”, które mogą być przyswajane w dowolnym miejscu i czasie, oraz sesje prowadzone przez instruktorów. Oferujemy bezpłatne vouchery egzaminacyjne AWS Certification, dzięki którym uczestnicy mogą zdobywać uznane w branży certyfikaty. AWS Certification pomaga uczestnikom kursów zwiększyć wiarygodność i pewność siebie, a pracodawcom – znaleźć wykwalifikowanych specjalistów.

Aby pomóc Ukraińcom w rozpoczeciu lub kontynuacji kariery zawodowej w branży technologicznej, AWS uruchomił IT Skills 4U – bezpłatną, kompleksową inicjatywę rozwoju zawodowego. Celem inicjatywy jest przekazanie umiejętności w zakresie chmury AWS oraz wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia.

Strona internetowa IT Skills 4U jest dostępna w języku ukraińskim i angielskim – wkrótce również w języku polskim. Uczestnicy programu znajdą tam kursy szkoleniowe, informacje o możliwościach certyfikacji AWS i usługi doradcze wspierające rozwój kariery. Materiały i szkolenia zostały zaprojektowane tak, aby skorzystać z nich mogli zarówno osoby z niewielkim czy wręcz zerowym doświadczeniem w branży technologicznej, jak i doświadczeni specjaliści IT szukający dodatkowych certyfikatów i zaawansowanych kursów. Po wypelnieniu krotkiego kwestionariusza okreslajacego poziom umiejętności technicznych, uczestnicy programu otrzymają spersonalizowane plany nauki z rekomendowanymi kursami szkoleniowymi.

Merytorycznie o chmurze

Na portalu IT Skills 4U dostępne są następujące programy szkoleniowe i certyfikacyjne AWS:

 • AWS Academy:
  • AWS Academy umożliwia instytucjom szkolnictwa wyższego przygotowanie studentów do kariery związanej z rozwiązaniami chmurowymi i zdobywania uznanych w branży certyfikatów.
  • We współpracy z polskimi uczelniami – Warszawską Wyższą Szkołą Informatyki i Akademią Biznesu WSB w Dąbrowie Górniczej – przygotowaliśmy dla Ukraińców kurs AWS Academy Cloud Foundations, który dostępny jest za darmo i bez konieczności uczęszczania na te uczelnie. Kurs zawiera szczegółowy przegląd koncepcji chmurowych, podstawowych usług AWS, bezpieczeństwa, architektury, cen i wsparcia.
 • AWS Educate:
  • AWS Educate to darmowy program do samodzielnej nauki online. Uczestnicy, nieznający technologii chmurowej, uzyskują dostęp do obszernej biblioteki szkoleń i zasobów do nauki samodzielnej, w języku ukraińskim oraz 11 innych językach.
  • Ponadto mogą skorzystać z AWS Educate Job Board, aby szukać ofert pracy i aplikować na tysiące stanowisk i staży w różnych organizacjach na całym świecie.
 • AWS GetIT:
  • AWS GetIT zachęca nastoletnich uczniów, głównie dziewczęta w wieku 13-14 lat, do odkrywania możliwości kariery w branży technologicznej
  • Uczniowie uczestniczą w różnorodnych zajęciach w ramach programu przygotowującego do konkursu AWS GetIT. Podczas konkursu uczniowie wykorzystują nowo nabyte umiejętności i swą kreatywność, aby stworzyć koncepcję aplikacji, której celem jest rozwiązanie wybranego przez nich problemu społecznego/ekologicznego.
  • W tym roku uruchomiliśmy projekty pilotażowe GetIT w Polsce i w Ukrainie. AWS GetIT jest oferowany w jednej z wrocławskich szkół oraz za pośrednictwem sieci ukraińskiej szkoły internetowej Optima.
 • AWS re/Start:
  • AWS re/Start to 12-tygodniowy stacjonarny program szkoleniowy, który przygotowuje uczestników do kariery w branży chmurowej i kontaktuje ich z potencjalnymi pracodawcami. W ramach programu, ponad 98% absolwentów otrzymuje możliwość odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Przeznaczony dla Ukraińców program wystartował w Niemczech i Polsce. Planowane są kolejne kraje. Nie jest wymagane wykształcenie techniczne.
 • AWS Skill Builder:
  • AWS Skill Builder to cyfrowe centrum edukacyjne dostępne w ponad 200 krajach, umożliwiające uczestnikom szybki i łatwy dostęp do ponad 500 bezpłatnych kursów na żądanie, od podstawowych do zaawansowanych.
  • Dostępny w ponad 15 językach AWS Skill Builder oferuje interesujące treści programowe pozwalające na osiągnięcie różnych celów edukacyjnych. Można również uzyskać rekomendacje kursów dostosowanych do swego stanowiska i obszaru technologicznego, co pomaga wybrać treści najbardziej odpowiednie do własnego poziomu umiejętności.
 • AWS Instructor-Led Training:
  • Szkolenia AWS prowadzone przez instruktorow w Polsce, a także zdalnie z innych lokalizacji. Kursy są prowadzone przez partnerów szkoleniowych AWS i autoryzowanych instruktorów AWS, którzy dostosowują tempo kursu do potrzeb uczestnikow szkolenia, stosują różne metody dydaktyczne i oferują dodatkowe wsparcie.
Ukraińscy uczestnicy szkolenia z grupy AWS re/Start w Niemczech
Ukraińscy uczestnicy szkolenia z grupy AWS re/Start w Niemczech.

IT Skills 4U pomaga znaleźć pracę m.in. poprzez indywidualne wsparcie, wirtualne targi pracy, udostępnianie zasobów i przesyłanie powiadomień dotyczących odpowiednich ofert pracy. Program obejmuje również kursy pisania CV, sesje przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej oraz zajęcia z języka angielskiego i polskiego. Jako uzupełnienie szkolenia technicznego pomagamy uczestnikom rozwijać umiejętności miękkie potrzebne na spotkaniach z pracodawcami i podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Program realizujemy we współpracy z polską organizacją non-profit ZPP, która zajmuje się wspieraniem rozwoju firm w Europie Środkowej i pomaga ukraińskim przedsiębiorstwom i obywatelom wznowić działalność gospodarczą w czasie wojny.

Ukraińscy uczestnicy z pilotażowej grupy IT Skills 4U przygotowują się do egzaminu AWS Certified Solutions Architect – Associate
Ukraińscy uczestnicy z pilotażowej grupy IT Skills 4U przygotowują się do egzaminu AWS Certified Solutions Architect – Associate

Podobała mi się organizacja kursów i fakt, że w dość krótkim czasie udało się szczegółowo omówić tak obszerne i ważne tematy. Kurs zmotywował mnie do ukończenia procesu certyfikacji i opanowania innych aspektów technicznych AWS, takich jak DevOps.
Iryna Stanisławenko
uczestniczka z pilotażowej grupy ATP IT Skills 4U przygotowująca się do egzaminu AWS Certified Solutions Architect – Associate.

Praca w nowych technologiach

Ponad 30 klientów i partnerów AWS zadeklarowało zaoferowanie ukraińskim uczniom stałych miejsc pracy, staży i praktyk na stanowiskach związanych z rozwiązaniami chmurowymi. Są to m.in. ABN AMRO Clearing Bank N.V., Altkom Software & Consulting, Digital Virgo, DXC Technology, EPAM, Hapag-Lloyd AG, iTechArt Group, Kyndryl, OpsWorks Co., Profisea, SoftwareONE Academy, Spyrosoft i Storm Reply UKI. Również AWS planuje zatrudnić absolwentów szkoleń, m.in. do programów AWS Tech U, AWS ProServe, a także na stanowiska w wielu innych zespołach. Ponadto firma Amazon zobowiązała się do zatrudnienia co najmniej 5000 uchodźców w Stanach Zjednoczonych do końca 2024 roku, w ramach wsparcia dla osób przesiedlonych w wyniku konfliktów. Pracownicy ci otrzymają pomoc i zasoby za pośrednictwem naszego programu Welcome Door.

Na całym świecie Ukraińcy są postrzegani jako społeczeństwo mające wielu wysokiej klasy specjalistów, liczne startupy i niesamowite pomysły technologiczne
Mychajło Fedorow
Wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

„Widzimy duży potencjał w rozwoju ukraińskiej sfery IT i robimy wszystko, aby zwiększyć liczbę informatyków. Projekt AWS IT Skills 4U zwiększy zainteresowanie tą tematyką, a doświadczonym specjalistom pomoże w rozwoju ich karier zawodowych. Ukraińcy uzyskają umiejętności potrzebne do pracy z technologią chmurową, które są obecnie bardzo cenione na rynku. Uważam, że przyszłość należy do usług opartych na chmurze. Jesteśmy wdzięczni AWS za wsparcie naszej wizji i za szkolenie Ukraińców do pracy w sektorze technologii chmurowych.”

Konferencja prasowa AWS w Warszawie
Dziś na konferencji prasowej w Warszawie firma AWS oraz liderzy z Polski i Ukrainy ogłosili inicjatywę IT Skills 4U. Na zdjęciu od lewej do prawej: Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak; Sekretarz Stanu ds. Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński; Wiceprezes AWS Training and Certification Maureen Lonergan; Wiceminister Transformacji Cyfrowej Ukrainy Valeria Ionan.

Pozostali partnerzy programu to m.in. rządy Ukrainy i Polski; różnorodni pracodawcy oferujący staże, przyuczanie do zawodu i pracę tymczasową; instytucje edukacyjne; organizacje pozarządowe wspierające Ukraińców; oraz grupa partnerów szkoleniowych AWS działających prospołecznie w celu zaoferowania szkoleń AWS nowej grupie uczestników. Tej jesieni rząd Ukrainy i ZPP planują dotrzeć do potencjalnych uczestnikow za pośrednictwem mediów społecznościowych, stron internetowych dla poszukujących pracy oraz popularnych mediów polskich i ukraińskich.

„To dla mnie zaszczyt współpracować z przedstawicielami rządów Ukrainy i Polski oraz organizacjami non-profit, takimi jak ZPP, zapewniając Ukraińcom na całym świecie bezpłatne i kompleksowe szkolenia, które pomogą im ponownie wejść na rynek pracy” - powiedziała Maureen Lonergan, wiceprezes AWS Training and Certification. „Reakcją AWS na postępującą cyfryzację świata jest demokratyzacja dostępu do szkoleń w zakresie umiejętności chmurowych. Jesteśmy zaangażowani w opracowywanie programów, które docierają do wszystkich, niezależnie od ich sytuacji życiowej i tego, gdzie się znajdują, pozwalając im budować lepszą przyszłość”.

Aby dowiedzieć się więcej o bezpłatnych możliwościach szkolenia umiejętności w zakresie AWS Cloud i usługach rozwoju zawodowego, odwiedź portal IT Skills 4U pod adresem itskills4u.com.ua. Aby uzyskać bieżące informacje o tym, jak Amazon pomaga na Ukrainie, odwiedź ten blog.

IT Skills 4U jest elementem programu firmy Amazon mającego na celu zapewnienie 29 milionom ludzi na całym świecie bezpłatnego szkolenia w zakresie umiejętności chmurowych do 2025 r. Aby dowiedzieć się więcej o naszych działaniach na rzecz wspierania edukacji i rozwoju umiejętności, przeczytaj nasz najnowszy blog i odwiedź aboutamazon.com/29million.