Z zadowoleniem przyjęliśmy odważny krok Mercedes-Benz, jakim jest dołączenie do Deklaracji Klimatycznej i zobowiązanie się do podjęcia ambitnych działań, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Jeśli chcemy zdekarbonizować sektor transportowy i zwalczyć kryzys klimatyczny potrzebujemy ducha innowacyjności oraz partnerstwa z Mercedes-Benz i z innymi producentami samochodów – powiedział Jeff Bezos, założyciel i CEO Amazon Zamówienie 1 800 samochodów dostawczych jest kolejnym krokiem w budowaniu najbardziej neutralnej dla środowiska floty transportowej na świecie. Niezwłocznie podejmujemy wszelkie działania, które spowodują, że jeszcze w tym roku te auta wyjadą na drogi.

Amazon adds more than 1,800 electric vehicles to its delivery fleet in Europe
Zdjęcie wykonane przez Jan Sassmannshausen

W Mercedes-Benz postawiliśmy sobie ambitny cel, jakim jest zadbanie o to, aby transformacja transportu stała się sukcesem. Poprzez przyłączenie się do Deklaracji Klimatycznej chcemy konsekwentnie dążyć do bezemisyjnej mobilności i zrównoważonej produkcji aut – powiedział Ola Källenius, Prezes Daimler AG i Mercedes-Benz AG – Wspólnie z Amazon, Global Optimism i innymi sygnatariuszami zobowiązaliśmy się do osiągnięcia zeroemisyjności netto do roku 2040 – dziesięć lat przed datą uzgodnioną w Porozumieniu Paryskim. Cieszę się, że ten krok pozwoli nam dynamiczniej dążyć do realizacji naszych celów na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Amazon Adds More Than 1,800 Electric Vehicles to its Delivery Fleet in Europe This Year
Zdjęcie wykonane przez Jan Sassmannshausen
Interior of the Mercedes-Benz eSprinter
Zdjęcie wykonane przez Jan Sassmannshausen
Interior of the Mercedes-Benz eSprinter
Zdjęcie wykonane przez Jan Sassmannshausen
Interior of the Mercedes-Benz eSprinter
Zdjęcie wykonane przez Jan Sassmannshausen

Mercedes-Benz to najnowszy sygnatariusz, który dołączył do Deklaracji Klimatycznej i w ramach tego zobowiązania podwoi wysiłki mające na celu zrealizowanie strategii “Ambition2039”. Jest to strategia, która ma na celu dekarbonizację w obszarze mobilności poprzez wyeliminowanie dwutlenku węgla z całego łańcucha – od etapu tworzenia produktu do sieci dostawców, od własnych procesów produkcyjnych po elektryfikację produktów i nie tylko. Ponadto, także pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych na etapie użytkowania pojazdów elektrycznych. Poprzez zobowiązanie do stworzenia zeroemisyjnej floty nowych samochodów w niecałe 20 lat, Mercedes-Benz podejmuje istotny krok w procesie spowolnienia zmian klimatycznych. Spółka już dziś może pochwalić się osiągnięciami w tym obszarze: do końca roku w swojej ofercie będzie mieć pięć całkowicie elektrycznych modeli i ponad 20 hybryd typu plug-in. Sygnatariusze Deklaracji Klimatycznej mogą także dzielić się dostępem do technologii, dobrymi praktykami i innowacjami w łańcuchu dostaw. Mogą również wspólnie inwestować w nowe technologie i przyszłościowe rozwiązania.

Już w tym roku partnerzy programu Amazon Delivery Service Partners będą mogli korzystać z nowej floty zeroemisyjnych samochodów przy realizacji dostaw dla europejskich klientów, zaoszczędzając w ten sposób tysiące ton dwutlenku węgla. Jest to jak dotąd największe zamówienie na samochody elektryczne realizowane przez Mercedes-Benz Vans i czyni z Amazon największego na świecie partnera producenta aut w obszarze zrównoważonego transportu. Zamówienie obejmuje ponad 1 200 samochodów eSprinter. Jest to najnowszy elektryczny model dostawczy Mercedes-Benz i następca mniejszego eVito, który jest pierwszym zeroemisyjnym pojazdem, jaki został stworzony przez niemieckiego producenta. eSprinter wyposażony został w najnowocześniejsze rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, w tym elektryczny hamulec postojowy, aktywny asystent hamowania, kamerę cofania, asystent martwego pola i wiele innych. Mercedes-Benz dostarczy także 600 samochodów eVito – w ten sposób możliwość realizowania zeroemisyjnych dostaw zyskają także partnerzy Delivery Service Partners działający w regionach, gdzie lepiej sprawdzają się mniejsze pojazdy.

Amazon Adds More Than 1,800 Electric Vehicles to its Delivery Fleet in Europe
Zdjęcie wykonane przez Jan Sassmannshausen

Bardzo się cieszę, że poszerzamy naszą wieloletnią współpracę z Amazon i razem pracujemy nad przyszłością transportu elektrycznego, zasilanego bateriami – powiedział Marcus Breitschwerdt, Prezes Mercedes-Benz VansW swoim portfolio elektrycznych pojazdów posiadamy eVito i eSprinter, które dzięki swojemu wyposażeniu oraz zasięgowi znakomicie wpisują się w potrzeby kurierów czy dostawców paczek i przesyłek ekspresowych, realizujących dostawy do domów klientów. Są one dowodem na to, że można z sukcesem realizować zeroemisyjne dostawy na poziomie lokalnym, nie zaniedbując jednocześnie osiągów, wygody czy dbania o niskie koszty eksploatacyjne.

Inwestycja Amazon to silny i konkretny znak zaangażowania firmy oraz dostosowania się do priorytetów UE – powiedział Fabio Massimo Castaldo, wiceprzewodniczący Parlamentu EuropejskiegoAmazon nadal przyczynia się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, wspiera innowacje technologiczne oraz tworzy prężne i trwałe miejsca pracy w Europie. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości inne korporacje pójdą za przykładem Amazon.

Amazon zobowiązał się również do zasilania swojej rosnącej floty pojazdów elektrycznych energią odnawialną. W ramach Deklaracji Klimatycznej Amazon inwestuje w tę energię, postrzegając to jako zasadniczy krok na drodze do zmniejszenia swojego śladu węglowego, a także zobowiązał się do całkowitego przejścia na energię odnawialną do 2025 roku. Na całym świecie spółka posiada 91 projektów energii odnawialnej o mocy ponad 2.900 MW, które mogą wytwarzać przeszło 7,5 MWh rocznie. Wśród projektów odnawialnych znajduje się 31 dużych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych oraz 60 instalacji zamontowanych na dachach centrów logistycznych i sortowni na całym świecie.