Aż 6 na 10 badanych oczekuje, że to pracodawca będzie dbał o rozwój ich kompetencji – wynika z 47. edycji Monitora Rynku Pracy, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad*. W Amazon doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, podobnie jak z faktu, że nie każdy dysponuje środkami finansowymi, które pozwalają na kontynuację edukacji w ramach kursów czy studiów podyplomowych. Aby temu zaradzić, prowadzimy program „Postaw na Swój Rozwój”, dostępny dla wszystkich osób, które są zatrudnione w Amazon bez przerwy od co najmniej roku. W ramach inicjatywy Amazon pokrywa 95% opłat za wybrane kursy czy studia, niezależnie od tego, czy są one związane ze stanowiskiem zajmowanym przez pracownika. W sumie można otrzymać dofinansowanie w kwocie do 26 tys. zł w ciągu 4 lat, a osoby, które korzystają z programu, nie są zobligowane do żadnych dodatkowych działań na rzecz firmy. Aby ułatwić skorzystanie z programu jak największej liczbie uczestników, organizujemy zajęcia na miejscu, w wybranych centrach logistycznych.

Program „Postaw na Swój Rozwój” pomaga pracownikom w uzyskaniu certyfikatów, dyplomów i kwalifikacji, dzięki którym mogą efektywniej planować i rozwijać swoją karierę zawodową. Mamy pewność, że jest bardzo potrzebny, ponieważ cieszy się ogromnym zainteresowaniem – do tej pory wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób na całym świecie. Uważnie wsłuchujemy się w oczekiwania pracowników, aby rozwijać program tak, aby jak najlepiej im służył.

Weronika Banaszczyk, HR Business Partner w Amazon

Znaleźć wspólny język

Żyjemy i działamy w zglobalizowanym świecie, w którym kluczem do sukcesu jest efektywna komunikacja. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, znajomość języka obcego jest z perspektyw pracowników pożądaną umiejętnością, która może znacznie zwiększyć szanse zawodowe oraz pozytywnie wpłynąć na wysokość wynagrodzenia*. Potwierdzają to także sygnały, które otrzymywaliśmy od uczestników programu „Postaw na Swój Rozwój”.

Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych pracowników i ponownie wprowadzić w Amazon dofinansowanie do nauki języków obcych. Wierzymy, że inicjatywa ta będzie cieszyła się dużą popularnością i wpłynie pozytywnie tak na rozwój pracowników, jak i Amazon jako organizacji.
dodaje Weronika Banaszczyk

To kolejna odsłona programu językowego w Amazon. Jego premierowa edycja, prowadzona przed 2020 r., cieszyła się dużym powodzeniem – zwłaszcza w Polsce i Niemczech, gdzie pracownicy stanowili blisko połowę uczestników globalnego programu (48%). Od marca 2023 r. dofinansowanie nauki języków będzie dostępne w 13 krajach poza USA, w tym w Polsce. Pracownicy Amazon będą mogli skorzystać z zajęć języka angielskiego oraz, w wybranych krajach, z nauki języków lokalnych. Dotyczy to również nauki języka polskiego dla pracowników obcojęzycznych – obecnie Amazon w Polsce zatrudnia bowiem przedstawicieli ponad 30 narodowości. Dzięki temu wielu pracowników będzie mogło korzystać z umiejętności nabytych w czasie lekcji językowych również poza miejscem pracy, co znacznie ułatwi im komunikację i codzienne funkcjonowanie.

Inwestujemy we wspólny rozwój

Zgodnie z zasadą równości staramy się zapewniać takie same szanse edukacyjne i rozwojowe wszystkim pracownikom, niezależnie od ich wieku, płci, wykształcenia, doświadczenia zawodowego, celów i ambicji. Wierzymy, że to oni są największą wartością Amazon – kiedy się rozwijają, rozwija się cała organizacja.

* 47. monitor rynku pracy - trendy na rynku pracy 2022 (randstad.pl)

* Five reasons why learning a language can boost your employability (europa.eu)