Zmiany zachodzące na rynku pracy sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje kandydatów gotowych na reskilling (zmianę zawodu) i upskilling (podnoszenie kwalifikacji). Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2025 r. co drugi pracownik będzie musiał przekwalifikować się, aby sprostać nowym wymaganiom rynku pracy. To wyzwanie także dla pracodawców, przed którymi staje zadanie wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pracowników chcących się przebranżowić. W gronie firm, które już to robią, jest Amazon, od dawna pomagając zatrudnionym w rozwoju oraz wyborze lub zmianie ścieżki kariery.

Nie czekaj, postaw na swój rozwój!

Jednym z rozwiązań, które Amazon oferuje swoim pracownikom, jest program „Postaw na Swój Rozwój”. Służy on podnoszeniu kwalifikacji wszystkich zainteresowanych zatrudnionych bez przerwy przynajmniej rok, którzy w przyszłości będą poszukiwać pracy w firmie lub poza nią. Pokrywamy aż do 95% opłat za wybrane przez uczestników kursy i studia.

W ramach programu pracownikom planującym wejście do branży IT zapewniamy – we współpracy z Future Collars – szkolenia i narzędzia, których potrzebują, aby zacząć realizować swoje aspiracje zawodowe. To kursy online z zakresu Software Developer, Software Tester, Web Developer, Data Analyst, UI/UX Design oraz bootcampy, które odbywają się na żywo. Do tej pory skorzystało z nich już pół tysiąca osób.

Dziewczyny gwiazdami branży IT

Wyniki badania „Reskilling oczami Polaków” pokazują, że aż 60% kobiet rozważa możliwość przebranżowienia. 63% z nich uważa, że branża IT jest odpowiednia dla obu płci, jednak częściej niż mężczyźni wyrażają obawy dotyczące rozpoczęcia pracy w tym sektorze. Amazon oferuje im wparcie przez zapraszanie do udziału w kursach organizowanych wspólnie z Future Collars oraz ogólnodostępnych kursach Amazon Web Services.

Wierzymy, że kobiety mają nie tylko techniczne, ale także cenne umiejętności miękkie, które mogą wzbogacić i przekształcić branżę IT. Jako globalni liderzy mamy możliwość, a wręcz obowiązek, wspierać i zachęcać kobiety do rozwijania swojej kariery w technologii, przynosząc tym samym innowacje i różnorodność do sektora.
Marta Dworowska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Amazon
GirlsIT_3

Myślimy również o młodych osobach, które dopiero zaczynają rozważać kierunek studiów. W ramach programu „Girls Do Engineering”, realizowanego przez Amazon Development Center Poland i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, zachęcamy uczennice szkół średnich z Trójmiasta do wyboru ścieżki zawodowej w tym sektorze. Pomocą służą im eksperci i ekspertki z branży.

Wyjątkowy staż – nauka na pełen etat

Osobom, również tym bez doświadczenia, które chcą zdobyć lub zmienić zawód i są zainteresowane rolą docelową w firmie, Amazon oferuje udział w Programie Rozwoju Talentów. To wyjątkowy na polskim rynku pracy dwuletni staż realizowany w oparciu o umowę o pracę, z pełnym pakietem benefitów.

Poland_Amazon_FC.JPG

Obecnie program obejmuje trzy obszary: inżynierię i automatykę, wsparcie IT oraz BHP. Wszystkim uczestnikom zapewniamy intensywny trening praktyczny, program szkoleniowy, zajęcia teoretyczne realizowane wspólnie z najlepszymi firmami szkoleniowymi w dedykowanej branży, wsparcie mentora i opiekę instruktorską. Zapraszamy osoby, które pasjonują się inżynierią, automatyką, elektryką czy elektroniką, poszukujące możliwości pozyskania dodatkowej wiedzy i rozwinięcia swoich umiejętności. Absolwenci programu mają szansę na stałe zatrudnienie.  Więcej informacji o programie stażowym Amazon można znaleźć tutaj.

W obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy ważne jest, aby zrozumieć motywacje i obawy pracujących Polaków. To pozwoli nam lepiej przygotować się na przyszłość i stworzyć środowisko pracy, które będzie odpowiadać potrzebom wszystkich.
dr hab. Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, autorka badania.

Chcesz wkroczyć na nową ścieżkę kariery? Zrób to z Amazon!