Girls Do Engineering

Girls Do Engineering to nowatorski program edukacyjny zaprojektowany przez Amazon Development Center Poland we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Ma na celu zachęcić uczennice szkół średnich do poznania branży technologicznej i inżynieryjnej oraz przekazać podstawową wiedzę o generatywnej sztucznej inteligencji. Podczas zajęć uczestniczki poznają podstawy programowania w języku Python i działanie wiodących technologii Amazon, wspieranych przez sztuczną inteligencję oraz odbędą wizyty studyjne w ośrodkach akademickich i centrach rozwoju technologii. Na dziewczyny czekają także konsultacje z mentorami, w tym inżynierkami, naukowczyniami i programistkami z Amazon Development Center Poland, które odpowiedzą na nurtujące pytania i wskażą najlepszy kierunek rozwoju edukacyjnego. Ponadto, w programie znajduje się szkolenie z popularnej metody Design Thinking i wprowadzenie do programowania w oparciu o technologie stojące za platformami Alexa i Ring. W programie mogą wziąć udział uczennice szkół trójmiejskich.

Chcemy pokazać dziewczynom, że nie mają się czego obawiać. Technologia nie ma płci, a badania dowodzą, że różnorodne zespoły osiągają najlepsze wyniki. Nastolatki muszą zrozumieć, że branża jest dla nich, ponieważ na to, w jaki sposób przyswajamy wiedzę, nie ma wpływu płeć, ale indywidualne predyspozycje człowieka. Ponadto, technologia posiada żeńską końcówkę.
mówi Barbara Halska, Nauczycielka Roku, edukatorka oraz trenerka w programie Girls Do Engineering

Dziewczyny i inżynieria

Oferta programowa odpowiada na wyniki badania "Przesłania i bariery przy wyborze studiów inżynieryjnych i technicznych przez uczennice szkół ponadpodstawowych w Polsce". Badanie to, przeprowadzone przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Amazon Development Center Poland, miało na celu m.in. zidentyfikowanie sposobów zwiększenia zainteresowania kierunkami inżynieryjnymi i technicznymi wśród przyszłych studentek.

GirlsIT_2

Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w gdańskim Amazon Development Center Poland podkreśla, że uczestnictwo w projekcie przynosi bardzo wymierne korzyści niezależnie od ścieżki zawodowej, jaką ostatecznie wybiorą uczestniczki programu:

Nawet, jeśli ktoś nie wybierze ścieżki inżynierii, jako głównego zawodu czy źródła utrzymania, to umiejętność rozwiązywania problemów i tworzenia działających rozwiązań, jest przydatna w każdej pracy.

Podobnego zdania jest Emilia Chrobak, uczestniczka III edycji programu: „Udział w Girls Do Engineering pozwolił mi zrozumieć, czym naprawdę jest praca w inżynierii. Myślałam wcześniej, że informatyka sprowadza się jedynie do „czegoś z komputerami”. Dzięki warsztatom odkryłam, że za nią kryje się o wiele więcej, w tym fascynująca praca projektowa, którą miałam okazję praktykować podczas zajęć”.

Atmosfera i wartości programu

Wzorem wcześniejszych edycji wszyscy zaangażowani w realizację programu zadbają o atmosferę wsparcia i pozytywnego wzmacniania kobiet w duchu hasła #EmbraceEquity, ustalonego na rok 2023 przez organizację International Women's Day.

Dla mnie Girls Do Engineering to więcej niż wskazanie ścieżki do kariery w IT, to także bezpieczna przestrzeń dla młodych kobiet.
komentuje Anna Jędryczko, współprowadząca warsztaty i trenerka Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog oraz edukatorka kompetencji cyfrowych.

Rekordowe zainteresowanie i Klub GDE dla absolwentek

W tym roku o udział w programie starała się rekordowa liczba uczennic z trójmiejskich szkół ponadpodstawowych. W związku z ogromnym zainteresowaniem, dla wszystkich osób, które tym razem nie dostały się do programu, organizatorzy przygotowali dodatkowe warsztaty edukacyjne.

Jest nam niezmiernie miło widzieć tak duże zainteresowanie programem. Wierzę, że dziewczyny, zdobywając nowe umiejętności, będą mogły świadomie pokierować swoją przyszłością i odnaleźć się w inżynieryjno-technologicznym świecie.
powiedziała Blanka Fijołek, Employer Branding Program Manager w Amazon Development Center Poland

Rozpoczynająca się IV edycja Girls Do Engineering to jednocześnie inauguracja Klubu GDE, którego celem jest zrzeszenie absolwentek programu, zapewnienie im dalszego wsparcia, wymianę doświadczeń i wzajemnej motywacji do dalszego rozwoju w obszarze inżynierii i technologii. Dotychczasowe absolwentki, a od 2020 roku program ukończyło ponad 55 uczestniczek, mogą przystąpić do stworzonego specjalnie dla nich Klubu GDE, dzięki któremu będą mogły nadal się rozwijać i sięgać po wsparcie mentorek i mentorów Amazon Development Center w swoich projektach.

– Jestem dumna z wszystkich dotychczasowych uczestniczek GDE, które wykazały się kreatywnością, pracowitością, a przede wszystkim otwartością na nowe technologie – komentuje Barbara Halska, Nauczycielka Roku 2014, współautorka podstawy programowej z informatyki, promująca żeńskie klasy na kierunku technik informatyk i jedna z trenerek na warsztatach Girls Do Engineering.

W ramach ostatniej edycji Girls Do Engineering realizowanej przez Amazon Development Center Poland i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, w 2022 roku odbyły się już cztery warsztaty stacjonarne. Program organizowany jest co roku, a jego cel to zachęcenie uczennic szkół średnich z Trójmiasta do wyboru kariery w branży IT.

Kto stoi za programem?

Organizatorem programu Girls Do Engineering jest Amazon Development Center Poland a jego partnerem i operatorem Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.

Patronat honorowy nad IV edycją programu Girls Do Engineering objęli: Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Sopotu, Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot, Centrum GovTech oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce.

Patronami mediowymi programu są: miesięcznik dla uczniów liceów i techników Cogito, (cogito.com.pl), blog popularnonaukowy Crazy Nauka (crazynauka.pl), portal o nowoczesnej edukacji, EduNews.PL, portal Gazeta.pl i redakcja Next.gazeta.pl, miesięcznik Dyrektor Szkoły oraz influencerka prowadząca kanał “W Świecie Kodu”.

Dodatkowe informacje na temat programu, jak i najnowsze publikacje o jego przebiegu można znaleźć na stronie inicjatywy girlsdoengineering.com.