Zaprojektowanie i wdrożenie nowego produktu – biodegradowalnej papierowej koperty – wymagało pracy naukowców, inżynierów i techników z laboratorium Amazon, które zajmuje się opakowaniami i materiałami. Nasi eksperci, którzy przykładają niezwykłą uwagę do najdrobniejszych detali, zauważyli ciekawą reakcję chemiczną następującą po podgrzaniu pewnego rodzaju kleju, podobnego do tego używanego w kartonach.

– W wyniku takiej reakcji powstaje puszysty i lekki materiał – mówi Justine Mahler, starsza menedżerka w zespole pracującym nad opakowaniami produktów pod kątem konsumenckiego doświadczenia. – A lekki i biodegradowalny materiał amortyzujący, którym można wypełnić kopertę, to spełnienie marzeń specjalistów.

Biodegradowalna koperta Amazon poddawana testom na elastyczność
Sprawdzanie elastyczności nowej biodegradowalnej koperty
Zdjęcie wykonane przez JORDAN STEAD

Ten materiał „z marzeń” jest przyklejany do wewnętrznej strony papierowej koperty. W efekcie powstaje opakowanie, które jest w stanie chronić zamówienia klientów przed uszkodzeniami. Nie trzeba już polegać na nieporęcznych pudełkach, które zajmują dużo miejsca – przez co samoloty, ciężarówki czy inne pojazdy kurierów Amazon nie mogą zabrać w drogę większej liczby paczek z przedmiotami dla klientów. To oznacza, że muszą kursować częściej, zużywają intensywniej paliwo i wytwarzają spory ślad węglowy.

Zmiana tej sytuacji przyczyni się do spełnienia przez Amazon zobowiązań wynikających z Deklaracji Klimatycznej oraz spełnienia założeń Porozumienia Paryskiego o dekadę wcześniej.

Każda innowacja jednak wiąże się z wieloma eksperymentami i próbami – jedne kończą się pomyślnie, inne pokazują, że jeszcze trzeba dopracować niektóre elementy danego produktu czy usługi. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku biodegradowalnej koperty Amazon, gdy eksperci z zespołu zajmującego się opakowaniami wysłali pierwsze sztuki produktu do centrów logistyki Amazon.

Osoby, które pracują z zamówieniami klientów w centrach, są zachęcane do wyrażania opinii, gdy widzą, że coś można poprawić. Pracownicy szybko jedną różnicę między nowym produktem a dotychczas wykorzystywanymi foliami bąbelkowymi laminowanymi w papierze. Zderzenie z rzeczywistością pokazało, że nowe koperty były sztywniejsze niż te dotychczas wykorzystywane, przez co trudniej było je otworzyć. Co za tym szło, wydłużał się cały proces pakowania zamówienia.

– Poświęciliśmy naprawdę dużo czasu na dalszą pracę nad tymi kopertami – aby były lepsze, aby łatwiej się je pakowało – mówi Maddie Bahmer, naukowczyni specjalizująca się w materiałach, która pracuje z mikroskopami i sprzętem do testowania w laboratorium Amazon.

Zespół nie wysyłał każdego nowego projektu do centrów logistyki, aby uzyskać opinię zwrotną – zamiast tego, zdecydowano się skorzystać z drukarki 3D, na której wydrukowano obiekt symulujący palec osoby z działu pakowania, otwierającej koperty. Dzięki temu zachowano systematyczność testów.

– Do tej pory nie istniało coś takiego, jak standardowa metoda testowania elastyczności sposobu otwierania koperty – zauważa Vas Obeyesekere, starszy projektant przemysłowy w zespole do spraw opakowań. – Musieliśmy wymyślić coś zupełnie nowego, aby efektywnie przeprowadzać nasze próby.

Po licznych eksperymentach okazało się, że klucz tkwił nie w zmianie materiału amortyzującego wewnętrzną stronę koperty, a w sposobie jego aplikowania. Na początku puszysty i lekki materiał pokrywał równo całą kopertę. Jednak współpraca Amazończyków z laboratorium materiałów oraz opakowań poskutkowała znalezieniem rozwiązania. Materiał amortyzujący został podzielony na mniejsze fragmenty, między którymi zachowano odstępy – w ten sposób koperta stała się elastyczniejsza, ale jednocześnie zachowała swoją oryginalną funkcję ochronną.

Przeprojektowany materiał tym razem sprawdził się w centrach logistyki. Dotychczas ponad 100 milionów nowych kopert trafiło do konsumentów – w ten sposób redukując odpady i oszczędzając paliwo. Można je recyklować w taki sam sposób, jak ikoniczne pudełko Amazon – jednak, w przeciwieństwie do niego, nie zajmuje tyle przestrzeni w koszu.

Henkel, firma specjalizująca się w zakresie innowacyjności materiałów i partner naszego zespołu pracującego nad opakowaniami, dostała nagrodę Packaging Innovation Award za ścisłą współpracę z Amazon przy projektowaniu nowych kopert.

Biodegradowalna koperta Amazon z amortyzującym materiałem w środku
Zdjęcie wykonane przez JORDAN STEAD
Lekki materiał amortyzujący wewnątrz nowej biodegradowalnej koperty Amazon..
Symbol recyklingu z podpisem "Paper bag" i odnośnikiem do strony how2recycle.info
Zdjęcie wykonane przez DAVE QUIGG
W rogu nowej biodegradowalnej koperty znajduje się odnośnik do strony, na której znajdują się szczegółowe informacje o recyklingu.
Kod kreskowy na kopercie w powiększeniu 20x
Zdjęcie wykonane przez JORDAN STEAD
Kod kreskowy na nowej kopercie widoczny w dwudziestokrotnym powiększeniu
Pracownik testujący paczkę pod kątem wytrzymałości, w tle laboratorium opakowań i materiałów Amazon
Zdjęcie wykonane przez DAVE QUIGG
Pracownik sprawdza odporność przesyłki na upadki – laboratorium opakowań i materiałów Amazon odegrało kluczową rolę w zaprojektowaniu biodegradowalnej koperty.